اختلاف قیمت خودرو های سامانه یکپارچه با بازار آزاد

به گزارش وبلاگ افرا، خبرنگاران- اف ام سی SX5 از همه محصولاتی که سایپا و مونتاژکاران در مرحله دوم فروش سامانه یکپارچه عرضه کردند، بین کارخانه و بازار تفاوت قیمت بیشتری دارد؛ تقریبا 140 درصد. با رسمی شدن مصوبه شورای رقابت درباره قیمت محصولات مونتاژی، فرداموتورز مجاز است از متقاضیان اف ام سی SX5 حدود 645 میلیون دریافت کند، ولی همین محصول در بازار آزاد نزدیک یک میلیارد و 540 میلیون ارزش دارد. آن طرف فعلا کمترین گپ قیمت را برای کوییک اتوماتیک پلاس شاهد هستیم. چون خریداران کوییک اتوماتیک پلاس در این مرحله نهایتا 35 درصد کمتر از بازار آزاد برای این محصول هزینه می نمایند. ثبت نام در سامانه یکپارچه و انتخاب اولویت ها به وسیله متقاضیان از روز چهارشنبه سوم خرداد آغاز شده و تا روز دهم این ماه ادامه دارد.

اختلاف قیمت خودرو های سامانه یکپارچه با بازار آزاد

اختلاف قیمت خودرو های سایپا؛ حداکثر 45 درصد

به گزارش وبلاگ افرا، قیمت محصولات سایپا در دومین مرحله فروش سامانه یکپارچه خودرو بین 35 تا 45 درصد کمتر از بازار آزاد است. براساس جدول نصفه ونیمه ای که به عنوان محصولات سایپا در مرحله دوم سامانه یکپارچه دردسترس قرار گرفته است، تفاوت قیمت ساینا S بین کارخانه و بازار دقیقا 45 درصد است و خرید آن می تواند سود بیشتری برای خریداران نسبت به سایر محصولات سایپا داشته باشد. سایپا از متقاضیان ساینا S دنده ای در این مرحله حدود 241 میلیون دریافت می نماید و همین محصول را در اولین روز های خرداد سال جاری در بازار آزاد نزدیک 350 میلیون تومان یعنی 109 میلیون تومان بیشتر از نرخ کارخانه می فروشند که به معنی حاشیه سود 45 درصدی آن است. بعد از ساینا s، بیشترین تفاوت قیمت برای مدل های مثل ساینا s اتوماتیک و شاهین G محاسبه می گردد که معادل 40 درصد است.، چون قیمت 321 میلیون تومانی ساینا S اتوماتیک در کارخانه، در جریان معاملات بازار آزاد به حدود 450 میلیون تومان رسیده و در بازار آزاد شاهین G را 595 میلیون تومان (170 میلیون بیشتر از بازار) می فروشد. تفاوت قیمت کوییک اتوماتیک هم فعلا 35 درصد است، اما چون هنوز تکلیف قیمت امثال کوییک GX و اطلس شاهین اتومات معین نیست، نمی توانیم برآورد درستی از حاشیه سود آن ها داشته باشیم.

محاسبه حاشیه سود محصولات سایپا بین کارخانه و بازار

محصول

کارخانه

بازار

حاشیه سود

کوییک GX

معین نیست

معین نیست

معین نیست

کوییک اتوماتیک

327 میلیون

440 میلیون

35 درصد

ساینا S

241 میلیون

350 میلیون

45 درصد

ساینا S اتوماتیک

321 میلیون

450 میلیون

40 درصد

کوییک R مدل GX

معین نیست

معین نیست

معین نیست

شاهین G

425 میلیون

595 میلیون

40 درصد

شاهین اتوماتیک

معین نیست

معین نیست

معین نیست

ساینا GX

معین نیست

معین نیست

معین نیست

ساینا GX اتوماتیک

معین نیست

معین نیست

معین نیست

ساینا GX دوگانه سوز

معین نیست

معین نیست

معین نیست

اطلس

معین نیست

معین نیست

معین نیست

اختلاف قیمت محصولات مونتاژی؛ حداکثر 140 درصد

اختلاف قیمت خودرو های مونتاژی سامانه یکپارچه دست کم 55 درصد است و نهایتا حدود 140 تخمین زده می گردد. به این ترتیب در این مرحله تفاوت قیمت محصولات مونتاژی بین کارخانه و بازار از تمام مدل های داخلی که تکلیف قیمتشان معین شده، بیشتر است. حالا از بین این محصولات مونتاژی اف ام سی SX5 با حاشیه سود 138 درصدی بیشترین گپ قیمت را تجربه می نماید. چون باپذیرش مصوبه شورای رقابت، حالا شرکت فرداموتورز بابت اف ا م سی SX5 از هر متقاضی تقریبا 896 میلیون تومان دریافت می نماید و الان که ابتدای خرداد هستیم، قیمت اف ام سی SX5 در بازار آزاد به یک میلیارد و 540 میلیون تومان رسیده است. وقتی همین محاسبات را برای سایر خودرو های مونتاژی حاضر در مرحله دوم فروش سامانه یکپارچه انجام می دهیم، اف ام سی T5 با حاشیه سود 102 درصدی رتبه دوم را دراختیار می گیرد و رتبه سوم به صورت مشترک به تیگو 8 پرو مدیران خودرو و جک S3 بهمن موتور می رسد که تفاوت قیمت 96 درصدی را بین کارخانه و بازار تجربه می نمایند. آن طرف کمترین حاشیه سود را ام وی ام X55 پرو تجربه می نماید که خریداران آن در مرحله دوم فروش خودرو به وسیله سامانه یکپارچه، 55 درصد کمتر از بازار آزاد دست به جیب می شوند. نکته جالب این است که همین ام وی ام X55 پرو از تمامی مدل هایی که سایپا عرضه نموده است، حاشیه سود بیشتری برای خریداران دارند.

محاسبه حاشیه سود محصولات مونتاژی بین کارخانه و بازار

محصول

کارخانه

بازار

حاشیه سود

ام وی ام X55 پرو IE

983 میلیون تومان

یک میلیارد و 530 میلیون تومان

55 درصد

ام وی ام X22 پرو دنده ای

484 میلیون تومان

880 میلیون تومان

81 درصد

ام وی ام X22 پرو اتوماتیک

646 میلیون تومان

یک میلیارد و 180 میلیون تومان

82 درصد

چری آریزو 5 توربو IE اسپرت

735 میلیون تومان

یک میلیارد و 320 میلیون تومان

79 درصد

فونیکس آریزو 6 پرو

یک میلیارد و 24 میلیون

یک میلیار و 750 میلیون تومان

70 درصد

فونیکس تیگو 8 پرو

یک میلیارد و 483 میلیون

دو میلیارد و 910 میلیون

96 درصد

جک S3

632 میلیون تومان

یک میلیارد و 240 میلیون تومان

96 درصد

جک J4

552 میلیون تومان

950 میلیون تومان

72 درصد

کی ام سی J7

معین نیست

دو میلیارد تومان

معین نیست

منبع: فرارو

به "اختلاف قیمت خودرو های سامانه یکپارچه با بازار آزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف قیمت خودرو های سامانه یکپارچه با بازار آزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید