کنترل ذهن با 7 ترفند کاربردی و عملی

به گزارش وبلاگ افرا، یکی از روش های کنترل ذهن ترک عادات نامطلوب و ایجاد عادات رفتاری مطلوب است. این مقاله با معرفی ترفندهایی چون برنامه ریزی، ایجاد مانع، تشویق و تنبیه خود و... در رسیدن به خویشتنداری و کنترل ذهن و رفتار به شما کمک می کند.

کنترل ذهن با 7 ترفند کاربردی و عملی

کنترل ذهن به کنترل رفتار ما کمک می کند. اما ذهن بخش های مختلفی دارد که گاهی رفتارهای متناقضی را هدایت می کنند. زمانی که ما بخواهیم بر رفتار خود کنترل داشته باشیم و رفتارهای نامطلوب خود را تغییر دهیم لازم است با روش هایی خویشتنداری را در خود تقویت کنیم و بر ذهنمان مسلط شویم. در اینجا راه حلهایی معرفی شده است که به شما در ایجاد عادات رفتاری مطلوب و ترک عادات نامطلوب و تغییر رفتار کمک می کند.

1- برای زندگیتان برنامه داشته داشته باشید

اگر در مورد آنچه که در زندگی می خواهید یک جهت روشن داشته باشید، ممکن است کمتر تحت تأثیر وسوسه هایی قرار بگیرد که در بلند مدت به شما آسیب می رساند. آنچه را که از زندگی می خواهید یادداشت کنید: یک شغل خوب؟ داشتن یک خانواده ؟ ثروتمند شدن؟

 • لازم نیست که برای دستیابی به این اهدافتان گام های خود را خیلی دقیق و همراه با جزئیات برنامه ریزی کنید. در عوض، اهداف کلیدی خود را همیشه به یاد داشته باشید تا بتوانید در زندگیتان در جهتی که می خواهید قدم بردارید.
 • برای رسیدن به اهداف شخصی، کمال گرا نباشید یا فکر نکنید که نباید شکست بخورید چرا که این می تواند موجب از بین رفتن انگیزه در شما شود.
 • چند هدف بزرگ مشخص کنید (برای مثال، یاد دریافت نحوه برنامه نویسی کامپیوتری)، اما این اهداف بزرگتر را به اهداف کوچکتر قابل دستیابی تبدیل کنید (برای مثال، هر فصل هفته یک کتاب راهنمای برنامه نویسی را بخوانید). به این ترتیب می توانید پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشید و این باعث می شود برای رسیدن به اهداف خود بیشتر تلاش کنید.

2- لبخند بزنید

لبخند بزنید، حتی اگر آن را احساس نمی کنید. احساسات منفی می تواند خویشتنداری را در شما کاهش دهد و ذهن شما را برای کنترل افکار با مشکل روبرو سازد. یک راه برای مقابله با احساسات منفی این است که بدون دلیل وبه سادگی لبخند بزنید.

 • اگر چه این ایده که احساس شادمانی شما را به لبخند می اندازند قابل تصورتر است، اما فرضیه بازخورد چهره نشان می دهد که لبخند زدن هم می تواند شما را واقعا شادمان کند.

3- برای دیگران زمان بگذارید یا پول خرج کنید

تحقیقات نشان می دهد که صرف هزینه برای دیگران می تواند خوشبختی و رفاه را افزایش دهد. این شادی و رفاه می تواند ناشی از ایجاد یک تصویرخود بهتر در شما و کاهش احساسات منفی ای باشد که خویشتنداری را مشکل می کند.

 • اینکه چگونه دقیقا وقت و پول خود را برای دیگران صرف می کنید مهم نیست. مهم این است که شما و کسانی که به آنها کمک می کنید ارزش آن را درک کنید.

4- برای خودتان مانع ایجاد کنید

یکی از راه های کنترل ذهن این است که در جهت رفتار نامطلوبی که قصد اجتناب از آن را دارید، برای خودتان مانع ایجاد کنید. این تلاش اضافی شما برای کنار گذاشتن موانع باعث می شود تا بخش تحریک کننده این رفتار در ذهن شما علاقه کمتری به برنده شدن پیدا کند و کمتر رفتار شما را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، اگر بخواهید بخشی از ذهن خود را کنترل کنید که می خواهد تلویزیون تماشا کند، زمانی که بخش دیگر ذهن شما می خواهد ساعات تماشای تلویزیون را کاهش دهد، می توانید کنترل از راه دور تلویزیون را در مکانی دور از دست بگذارید.

 • مثال دیگر این است که اگر شما می خواهید صبح زود از خواب بلند شوید ولی زنگ ساعت را خاموش می کنید و دوباره می خوابید، می توانید ساعت زنگ دار خود را دور از تختتان قرار دهید تا مجبور شوید برای خاموش کردن آن از جایتان بلند شوید.
 • یک مثال دیگر این است که اگر شما دچار اختلال در رابطه جنسی هستید، و می خواهید این رفتار را تغییر دهید، می توانید خودتان را از موقعیت هایی که منجر به رابطه جنسی می شوند دور نگه دارید؛ شما باید از رفتن به مهمانی های شبانه اجتناب کرده و شماره کسانی را که گاهی اوقات با آنان رابطه برقرار می کنید را از دفتر تلفنتان پاک کنید.

5- به تلاش های پیروز خود در کنترل ذهن پاداش دهید

هنگامی که شما با پیروزیت ذهن خود را کنترل می کنید، به خود پاداش دهید تا تشویق شده و در آینده بیشتر به این کار ادامه دهید. به عنوان مثال، زمانی که واقعا حس ورزش کردن ندارید اما به هر شکلی خود را مجبور به انجام این کار می کنید، با یک قطعه شکلات و یا با تماشای یک قسمت از نمایش تلویزیونی مورد علاقه اتان به خود پاداش دهید.

 • مراقب باشید که بیش از حد به خود پاداش ندهید و رفتارتان از کنترلتان خارج نشود و به نقطه ای بازنگردید گه از آن شروع کرده بودید. به عنوان مثال، اگر هدف شما کنترل ذهن و کم کردن وزنتان است و زمانی که حس آن را نداشتید، تمرینات ورزشی خود را انجام داده اید، اگر به عنوان پاداش شروع به خوردن شکلات بکنید پیشرفتی را که تا اینجا برای کاهش وزن خود ایجاد کرده اید از بین خواهید برد.

6- خود را به خاطر تلاش های ناپیروز در کنترل خود تنبیه کنید

مجازات کردن خود به خاطر عدم پیروزیت در خویشتنداری، درست مانند پاداش دادن به پیروزیت ها، می تواند به کنترل خود در آینده کمک کند. در واقع، مطالعات نشان می دهد که تهدید به مجازات می تواند مردم را به خویشتنداری بیشتر وادار کند.

 • برای اطمینان از اثربخشی مجازات، آن را به عهده یکی از اعضا خانواده، دوست یا شریک خود بگذارید و به آنها بگوئید که اگر شما نتوانید به آن شکلی که می خواهید خودتان را کنترل کنید، آنها شما را تنبیه کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند دسر شما را پنهان کنند و اگر شما در طول روز پیروز به رسیدن به اهداف مربوط به کنترل خود نشدید، آن را به شما ندهند.

7- استرس خود را کاهش دهید

ذهن و بدن عمیقا با هم در ارتباط هستند؛ ذهن می تواند بدن را تحت فشار قرار دهد و استرس فیزیولوژیکی در بدن نیز می تواند به احساس تنش در ذهن منجر شود. هنگامی که افراد تحت تأثیر استرس قرار می گیرند، انرژی خود را صرف مقابله با عوامل ایجاد کننده استرس می کنند و اغلب پس از آن خویشتنداری شان کاهش می یابد. به این ترتیب، کاهش استرس برای حفظ انرژی برای کنترل خود اهمیت دارد. تعدادی راه حل برای کاهش استرس وجود دارد که شواهد نشان می هد در خیلی از مواقع نتیجه بخش هستند.

 • تکنیک های ریلکسیشن و آرام بخشی را امتحان کنید. مانند تنفس شکمی عمیق، به این شکل که باید نفس عمیق بکشید، نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی در طی چند ثانیه هوا را بیرون بدهید. شما همچنین می توانید ذهن خود را روی یک کلمه آرامش بخش (مانند آرامش یا صلح) متمرکز کنید.
 • تمرینات ورزشی (مانند یوگا) انجام دهید که به شما کمک می کند تا عمیق نفس بکشید و تنش ماهیچه های خود را آرام کنید.
 • با دوستان و خانواده صحبت کنید، زیرا حمایت اجتماعی می تواند در برابر استرس مانند یک سپرعمل کند.

برای خواندن ادامه مطلب و آشنایی با ترفندهایی دیگر برای کنترل ذهن مقاله زیر را مطالعه کنید:

کنترل ذهن با 8 ترفند برای تغییر در نحوه تفکر

برگرفته از: wikihow

گروه روانشناسی وبلاگ افرا

منبع: setare.com

به "کنترل ذهن با 7 ترفند کاربردی و عملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل ذهن با 7 ترفند کاربردی و عملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید