پشت پرده اقدامات امارات علیه عربستان

به گزارش وبلاگ افرا، تسنیم نوشت: در شرایطی که عربستان همچنان در باتلاق یمن دست وپا می زند٬ امارات مهم ترین هم پیمان آن٬ به طور مستمر اقداماتی ضد آن انجام می دهد.

پشت پرده اقدامات امارات علیه عربستان

به گزارش پایگاه خبری خلیج آنلاین تحولات و حوادث شهر عدن در جنوب یمن٬ درگیری های پنهانی میان عربستان و امارات را علنی کرد. در خلال سال های اخیر٬ ابوظبی برعکس ریاض٬ تحرکات مستقیمی انجام داده است. اقدام اخیر امارات به همین دلیل سرمایه گذاری در ترکیه باوجود اختلافات سیاسی قابل توجه میان آنکارا و ریاض و ابوظبی بود.

اما تحرکات یک جانبه امارات تاکنون با هیچ واکنش و پاسخ روشنی از سوی عربستان روبرو نشده است. درحالی که همه شواهد نشان می دهد که روابط میان این دوکشور در همه سطوح جهانی به ویژه در درگیری های خاورمیانه تفکیک ناپذیر است٬ عربستان این اقدامات امارات را تا این زمان نادیده گرفته است.

اما از جمله مصادیق اختلاف میان عربستان و امارات٬ به ویژه اقداماتی که ابوظبی ضد ریاض انجام می دهد عبارتند از:

1-سرمایه گذاری امارات در ترکیه.

در 20 سپتامبر جاری٬ گروه بیرق امارات اظهار داشت که قصد دارد تا در زمینه انرژی تجدیدپذیر به ارزش بیش از 3 میلیارددلار در ترکیه سرمایه گذاری کند.

در 28 ژوئن گذشته ، هیئت تنظیم و نظارت بر بانکداری ترکیه با درخواست بانک ملی امارات-دبی برای خرید بیشتر سهام بانک دنیز ترکیه موافقت کرد.این هیئت طی بیانیه ای اظهار داشت که با درخواست این بانک اماراتی به منظور خرید 85. 99درصد از سهام بانک دنیز به قیمت 2.77 میلیارد دلار موافقت کرده است.

این اقدام کاملا در جهت مخالف تحرکات عربستان ضد ترکیه بود؛ آن هم زمانی که روابط میان این دو کشور به دلایل مختلف به ویژه پرونده ترور خاشقجی کاملا پرتنش و بحرانی شده و فعالان عربستانی و اماراتی و نیز رسانه های وابسته به آنها٬ کمپین هایی ضد گردشگری و سرمایه گذاری در ترکیه به راه انداخته بودند.

2- اقدامات امارات در عربستان ضد یمن

روزنامه نیویورک تایمز اظهار داشت که اماراتی ها به منظور کاهش اختلاف نظرهایشان با عربستان٬ از علنی کردن خروج نیروها و تجهیزات خود از یمن خودداری می کردند؛ اما دیپلمات های غربی اظهار داشتند که سعودی ها با این تصمیم امارات کاملا ناامید شده اند.

در ظاهر به نظر می رسد که عربستان و امارات هم پیمان هستند؛ اما در واقع رابطه ای که میان آنهاست چیزی بیشتر از یک هم پیمانی فرصت طلبانه نیست که اختلافات عمیق دو کشور و مخالفت برنامه های آنها در بیش از یک پرونده به ویژه یمن را به خوبی نشان می دهد.

در این شرایط٬ ریاض خود را در برابر هرگونه تحرک امارات در یمن ناتوان و درمانده می بیند؛ همانطور که هواپیماهای اماراتی اقدام به بمباران نیروهای یمنی تحت حمایت عربستان کرد و سعودی ها نتوانستند کاری انجام دهند.

3-سوءاستفاده امارات از بحران روابط میان عربستان و کانادا

در اوایل ژوئن سال 2018 وزارت خارجه عربستان طی بیانیه ای اظهار داشت که این کشور همه معاملات تجاری و سرمایه گذاری های میان خود و کانادا را به دلیل مداخلات سیاسی کانادا در عربستان مسدود کرده است. لازم به ذکر است که این تصمیم پس از درخواست کانادا از عربستان مبنی بر آزادی فعالان بازداشت شده اتخاذ شد.

در 11 آگوست 2018 یک پایگاه رسانه ای متخصص در انتشار رازهای دولت ابوظبی٬ افشاگری کرد که امارات از بحران ایجادشده میان عربستان و کانادا در جهت منافع خوداستفاده می کند.

درهمین راستا پس از گذشت کمتر از دوماه از قطع روابط میان عربستان و کانادا٬ روابط میان امارات و کانادا مستحکم تر شد. مارک گانو وزیر حمل و نقل کانادا در 30 آگوست 2018 از امضای توافق نامه حمل و نقل هوایی گسترده میان دوکشور خبر داد. وی همچنین اشاره کرد که این امر به تسهیل گردشگری٬ حمل و نقل و تجارت میان امارات و کانادا کمک می کند.

4-ازسرگیری روابط امارات با سوریه

با وجود اینکه ریاض دائما درحال جنگ با نظام بشار اسد بوده و از مخالفان دولت سوریه حمایت می کند؛ امارات با بازگشایی سفارت خود در دمشق٬ گامی در جهت مخالفت سیاسی با عربستان برداشته است. لازم به ذکر است که امارات متحده عربی در 27 دسامبر گذشته پس از 7 سال٬ سفارت خود را در دمشق باز کرد.

وزارت خارجه و همکاری بین المللی امارات طی صدور بیانیه ای اظهار داشت که این اقدام نشان دهنده اصرار دولت امارات متحده عربی بر بازگرداندن روابط میان دو کشور به راستا طبیعی خود است؛ به گونه ای که نقش کشورهای عربی را در حمایت از استقلال و حاکمیت جمهوری عربی سوریه و بازگشت تمامیت ارضی و صلح منطقه ای آن و نیز جلوگیری از مداخلات خطرناک منطقه ای در امور سوریه تقویت کند.

5-مواضع متناقض امارات با عربستان

سلطان طیار دیپلمات سابق سعودی٬ تناقضات میان مواضع عربستان و هم پیمان خود یعنی امارات را در بحران هایی که ریاض به آن دچار شده افشا کرد.

محمود علوش محقق امور منطقه ای و بین المللی نیز تاکید می کند که امارات در دوره اخیر شروع به اتخاذ موضع مخالف با سعودی ها در خصوص مسئله یمن کرده و تلاش می کند تا چهره خود را به عنوان طرفی که خواهان پایان دادن به جنگ یمن است معرفی کند.

وی ادامه داد که در زمانی که امارات در ایفای نقش بزرگ و موثر خود در منطقه پیروز بوده و توانسته از جایگاه عربستان در سطح منطقه و جهان اسلام استفاده کند؛ ریاض مجبور شده تا به دلیل الزامات ائتلاف متجاوز خود ضد یمن٬ مخالف روند و ملاحظات تاریخی عربستان عمل کند.

علوش معتقد است که روابط عربستان و امارات در سایه بحبوحه امنیتی و استراتژیکی عربستان که پس از موردهدف قرار دریافت تاسیسات نفتی سعودی ها از سوی یمنی ها حاصل شده٬ به یک نقطه عطف بحرانی رسیده است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "پشت پرده اقدامات امارات علیه عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده اقدامات امارات علیه عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید