بلیت هواپیما دوباره گران شد؛ قیمت نو سفر های داخلی

به گزارش وبلاگ افرا، از بامداد امروز دوشنبه 13 دی ماه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به هر بلیت پرواز های داخلی و خارجی اختصاص می یابد.

بلیت هواپیما دوباره گران شد؛ قیمت نو سفر های داخلی

به گزارش مهر، بر اساس قانون دائمی مالیات بر ارزش اضافه نموده مصوبه 2 خرداد امسال مجلس و ابلاغ آن در 12 تیر ماه به دولت که اجرای آن 6 ماه پس از ابلاغ قانون است، بخش حمل و نقل هوایی از بامداد دوشنبه 13 دی ماه مشمول مالیات بر ارزش اضافه نموده می گردد.

معاون سازمان مالیاتی: همه گونه های حمل و نقل از مالیات ارزش اضافه نموده معاف اند به جز هوایی

محمد مسیحی معاون عایدی های مالیاتی سازمان امور مالیاتی نیز آدینه 11 دی گفت: بر اساس جزو 13 بند ب ماده 9 قانون دائمی مالیات بر ارزش اضافه نموده، خدمات حمل و نقل اعم از بار و مسافر درون و برون شهری و بین المللی جاده ای، ریلی و دریایی از پرداخت مالیات بر ارزش اضافه نموده معاف است.

به گفته این مقام مسئول خدمات حمل و نقل هوایی اعم از بار و مسافر به نرخ 9 درصد مشمول مالیات بر ارزش اضافه نموده است.

از آنجایی که بر اساس قانون تازه، 5 درصد عوارض شهرداری ها از بلیت پرواز های داخلی حذف شده و به جای آن 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده به بلیت هواپیما اضافه نموده می گردد، در عمل 4 درصد به نرخ بلیت پرواز های داخلی از بامداد دوشنبه 13 دی تعلق می گیرد.

تعلق 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده به پرواز های خارجی به اضافه اخذ عوارض خروج از کشور

با توجه به اینکه پرواز های خارجی تا پیش از این از مالیات معاف بودند، از 13 دی ماه 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده به هزینه بلیت پرواز های خارجی اعم از ایرلاین های ایرانی یا غیر ایرانی اضافه خواهد شد.

این در حالی است که عوارض خروج از کشور نیز هنگام دریافت کارت پرواز از مسافران پرواز های خارجی دریافت می گردد که بر اساس قانون بودجه امسال (1400) از نخستین خروج 400، دومین خروج 600 و سومین خروج و بالاتر از آن، 800 هزار تومان عوارض خروج از کشور دریافت می گردد.

هزینه های نجومی برای سفر های خارجی

با این حساب اگر مسافری قصد سفر به کانادا داشته باشد، با توجه به اینکه قیمت بلیت تهران-تورنتو 20 تا 35 میلیون تومان بر اساس ایرلاین های مختلف در نوسان است، مسافر باید علاوه بر بین 400 تا 800 هزار تومان عوارض خروج، 1.8 تا 3.3 میلیون تومان هم مالیات بر ارزش اضافه نموده و در مجموع بین 2.2 تا 4 میلیون تومان مالیات بر ارزش و عوارض خروج با هم پرداخت کند.

بعلاوه برای مسافرانی که قصد خرید بلیت رفت و برگشت به استانبول را داشته باشند، هزینه 20 تا 30 میلیون تومانی برای ایرلاین های ایرانی و 35 تا 70 میلیون تومانی برای ایرلاین های غیر ایرانی از مسافران اخذ می گردد.

با احتساب کسر 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده، مسافران باید ارقامی بین 1.8 تا 3.3 میلیون تومانی به عنوان مالیات بر ارزش اضافه نموده و بعلاوه عوارض خروج از کشور پرداخت نمایند.

مبالغ تازه بلیت سفر های هوایی داخلی

مسافران پرواز های داخلی نیز با توجه به افزایش 4 درصدی بلیت هواپیما، باید این پایه مالیاتی را در هنگام خرید بلیت هواپیما پرداخت نمایند.

در حال حاضر بلیت پرواز تهران-مشهد بین 600 تا 900 هزار تومان است که افزایش 4 درصدی به معنی افزایش 24 تا 36 هزار تومانی به ارقام فعلی خواهد بود.

قیمت بلیت پرواز تهران-کیش نیز از 700 هزار تا یک میلیون و 300 هزار تومان است که با اعمال مالیات بر ارزش اضافه نموده از دوشنبه 13 دی ماه، رقم 28 تا 52 هزار تومان به ارقام فعلی اضافه نموده خواهد شد.

دبیر انجمن ایرلاین ها: از ساعت یک دقیقه بامداد دوشنبه 13 دی، به هر بلیت پرواز داخلی یا خارجی 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده تعلق می گیرد

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در تبادل نظر با خبرنگار مهر درباره اعمال قانون مالیات بر ارزش اضافه نموده به سفر های هوایی اظهار کرد: این قانون مصوب مجلس است و 6 ماه بعد از ابلاغ لازم الاجراست که قرار است از دوشنبه 13 دی ماه اجرا گردد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه قبلاً 5 درصد از هر فروش بلیت، عوارض شهرداری اخذ می شد، در قانون تازه عوارض شهرداری ها حذف شده و به جای آن 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده تعلق می گیرد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با بیان اینکه پرواز های خارجی هم مشمول این قانون است گفت: هر فردی چه از ایرلاین های داخلی و چه ایرلاین های خراجی بلیت پرواز های خارجی خریداری کند، مشمول مالیات بر ارزش اضافه نموده می گردد.

وی یادآور شد: در پرواز های داخلی مجموعاً 4 درصد به سقف نرخ بلیت اضافه نموده می گردد؛ اما در پرواز های خارجی 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده تعلق می گیرد که با توجه به رقمی که نرخ فروش بلیت پرواز های خارجی دارد، این پایه مالیاتی سبب می گردد تا دسترسی مردم به سفر های خارجی کاهش یافته یا حتی از دسترس خارج گردد؛ از یک سو عوارض خروج از کشور داریم 9 درصد هم مالیات بر ارزش اضافه نموده اختصاص می یابد.

نمایندگان مجلس از یک طرف به قیمت بلیت اعتراض دارند از طرف دیگر 9 درصد مالیات به آن می بندند

اسعدی سامانی گفت: از یک طرف نمایندگان مجلس مرتباً اعتراض می نمایند که چرا قیمت بلیت سفر های هوایی بالاست از سوی دیگر در قانون مالیات بر ارزش اضافه نموده، حمل و نقل هوایی را هم می گنجانند؛ این دو با هم در تعارض است؛ در زمانی که قانون تصویب می نمایند، باید این موضوع را در نظر می گرفتند که تخصیص مالیات بر ارزش اضافه نموده بر بلیت هواپیما چه تأثیر نامطلوبی بر اقتصاد خانوار ها و حتی اقتصاد کشور دارد؛ این اتفاق سبب کاهش سفر های خارجی می گردد.

وی اعلام نمود: این 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده بلیت هواپیما، از مصرف نماینده نهایی کسر شده و مستقیماً به سازمان امور مالیاتی داده می گردد؛ طبق قانون سازمان امور مالیاتی موظف است یک درصد این مالیات را به توسعه بهداشت عمومی و سلامت، 4 درصد را به شهرداری ها و 4 درصد را هم به خزانه دولت واریز کند.

این فعال صنفی صنعت هوانوردی درباره اینکه آیا تغییرات قیمتی بلیت هواپیما، تأثیری در کاهش یا افزایش نرخ این پایه مالیاتی ندارد؟ توضیح داد: هر فردی به هر قیمتی بلیت هواپیما خریداری کند، 9 درصد را هم مضاف بر آن باید به عنوان مالیات بر ارزش اضافه نموده پرداخت کند؛ این رقم به حساب ایرلاین ها نمی رود، بلکه شرکت های هواپیمایی باید این رقم را از مسافر وصول نموده و به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمایند.

بلایی که شهرداری ها سر ایرلاین ها می آوردند

وی ادامه داد: در زمانی که قانون کسر 5 درصد از عایدی فروش بلیت به عنوان عوارض شهرداری از ایرلاین ها کسر می شد، شهرداری های شهر های مبدأ و مقصد هر دو خواستار دریافت این 5 درصد بودند؛ اما الان صرفاً 9 درصد به عنوان مالیات بر ارزش اضافه نموده از ایرلاین ها اخذ می گردد که این مبلغ به مصرف نماینده نهایی اختصاص می یابد. در شرایط تازه، ایرلاین ها فقط با یک دستگاه آن هم سازمان امور مالیاتی طرف هستند.

اسعدی سامانی گفت: حتی شهرداری شهر هایی که فرودگاه ندارند هم از ایرلاین ها مطالبه 5 درصد را می کردند و ایرلاین ها مرتباً در دستگاه قضائی با پرونده های شکایت شهرداری ها روبرو می شدند. حتی در کمیسیون ماده 77 نیز 2 درصد جریمه از سوی شهرداری ها به ایرلاین ها تعلق می گیرد.

بلیت کنسلی ها چه نمایند؟

وی درباره نحوه استرداد و دریافت کنسلی بلیت هواپیما اعلام نمود: بله بلیت ها مسترد می گردد و این 9 درصد هم به خریدار بلیت برگشت داده خواهد شد. البته سوالات و ابهامات زیادی وجود دارد که بایستی سازمان امور مالیاتی نسبت به برطرف آن ها اقدام کند. متأسفانه از زمان ابلاغ قانون در 6 ماه قبل تا کنون، هیچ اقدامی در جهت توجیه و آموزش کسب و کار های مشمول قانون تازه مالیات بر ارزش اضافه نموده از جمله صنعت هوانوردی صورت نگرفته است.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: قانون 9 درصد مالیات بر ارزش اضافه نموده به پرواز های مسافرانی که وارد کشور می شوند تعلق نخواهد گرفت.

منبع: فرارو

به "بلیت هواپیما دوباره گران شد؛ قیمت نو سفر های داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلیت هواپیما دوباره گران شد؛ قیمت نو سفر های داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید