نوروزگاه اقوام ایرانی در شبی با موزه ملی ایران برگزار گردید

به گزارش وبلاگ افرا، نوروزگاه اقوام ایرانی، شامگاه چهارشنبه 7 فروردین 98، در حاشیه مراسم شبی با موزه در جلوخان موزه ملی ایران برگزار گردید.

نوروزگاه اقوام ایرانی در شبی با موزه ملی ایران برگزار گردید

به گزارش وبلاگ افرا به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، در ادامه مراسم آیینی آگری نوروز که هنگام تحویل سال با 24 آتش به نشانه 12ساعت شب و 12 ساعت روز که در اولین روز نوروز است، توسط این گروه اجرا شد. در این اجرا مردها با پوشش های متنوع که نمادی از اقوام مختلف ایرانی است در کنار هم جمع شدند.

آیین بعدی مراسم سنتی عروس بختیاری بود. این مراسم نوعی چوب بازی است که در رسوم بختیاری این سنت را در مراسم عروسی اجرا می نمایند. به این معنی که در مراسم جشن و شادی نیز آمادگی دفاع از وطن و جنگ با دشمنان را دارند.

نمایش شکرگزاری کرمانجی آیین کهن شکرگزاری برداشت محصول در این شهرستان می باشد که بصورت نمادین اجرا شد.

موسیقی بیلاندانه کردی از آداب و سنن کهن کردی است که ده روز قبل از مراسم نوروز و به نشانه نوید فصل بهار و امید برای سالی پر برکت تر از سال قبل می باشد را اجرا کردند.

نوروزگاه اقوام ایرانی مراسم آیینی برداشت محصول بختیاری ها را نیز به نمایش گذاشتند؛ این آیین مراسمی است که به مراحل کاشت تا برداشت محصول و پخت نان توسط اقوام بختیاری پرداخته می گردد و به صورت حرکات موزون به نمایش درآمد.

اجرای موسیقی محلی لری نیز با موسیقی و حرکات موزون لری به اجرا گذاشته شد.

در آخر نیز همه اقوام ایرانی با اجرای تلفیقی اقوام ایرانی خاتمه بخش مراسم نوروزگاه اقوام ایرانی بود.

منبع: میراث آریا

به "نوروزگاه اقوام ایرانی در شبی با موزه ملی ایران برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوروزگاه اقوام ایرانی در شبی با موزه ملی ایران برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید