نوروز در کشورهای مختلف ، آیین های نوروزی مصر و تاجیکستان

به گزارش وبلاگ افرا، خیلی از کشورهای دیگر به جز ایران، نوروز را گرامی می دارند. این کشورها به واسطه فرهنگ غنی و قدیمی خود جشن نوروز را برگزار می نمایند. با نزدیک شدن به نوروز بد نیست که با این کشورها آشنا شویم و کمی با آن ها آشنا شویم. با مجله خبرنگاران همراه باشید تا با این کشورها آشنا شوید. در این مطلب نوروز در مصر و نوروز در تاجیکستان را بازگو می کنیم.

نوروز در کشورهای مختلف ، آیین های نوروزی مصر و تاجیکستان

جشن نوروز در تاجیکستان

عید نوروز در تاجیکستان عید سال یا عید سال نو شناخته می شود. تاجیک ها هم مثل ایرانی ها نوروز دارند و 21 و 22 مارس که خیدیر ایام نام گرفته را جشن می گیرند. آن ها قبل از نوروز خانه تکانی می نمایند، قبل از شروع سال نو خانم خانه دو تا جاروی سرخ رنگ را جلوی در خونه راست قرار می دهد، صبح سال نو پارچه ای قرمز را سر در خونه آویزان می نماید تا روزهای خوش و نیکی در انتظارشان باشد، پنجره ها زمان تحویل سال بازند تا هوای نوروزی وارد خانه شود، سفره هفت سین می چینند، تمام خیابان ها متحول می شوند و جشن و پایکوبی به خیابان ها می آید! مسابقات بزکشی برگزار می شود، غذاهای نوروزی(حلوا، شیربرنج، غوز حماچ، باج) طبخ و خورده شده، مردم لباس نو بر تن می نمایند و به جشن و پایکوبی می پردازند.

جشن نوروز در مصر

نوروز در این کشور از فرهنگ ایرانی به جا مانده و به عنوان جشن رسمی برگزار می شود، هرچند که با جشن ایرانیش متفاوت هست. از منظر آن ها اولین روز نوروز، شروع خلقت شکل گرفته است. برگزاری نوروز هم به زمانی بر می شود که کمبوجیه مصر را فتح نموده بود، هر چند که در بسیاری از سال ها برگزاری آن را به دست فراموشی سپردند ولی امروزه نوروز در مصر با شکوه زیادی برگزار می شود. آن ها آتش روشن می نمایند، لباس های نو می پوشند، بر روی هم آب می پاشند، به دید و بازدید می روند، به هم هدیه می دهند و به پایکوبی و پایکوبی می پردازند.

منبع: همگردی

به "نوروز در کشورهای مختلف ، آیین های نوروزی مصر و تاجیکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوروز در کشورهای مختلف ، آیین های نوروزی مصر و تاجیکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید