ربات عیب یاب که روی تیغه توربین های بادی راه می رود

به گزارش وبلاگ افرا به نقل از نیواطلس، همزمان با افزایش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، روش های پیشرفته ای نیز برای شناسایی مسائل آنها و تعمیر تجهیزات مورد استفاده بدین منظور ابداع می گردد.

ربات عیب یاب که روی تیغه توربین های بادی راه می رود

یکی از این منابع توربین های بادی هستند که گاهی اجزای مختلف و به خصوص پره های آنها دچار نقص فنی می گردد. محققان با الهام از حشرات یک ربات شش پا فراوری نموده اند که می تواند برای کنترل پره های این ربات ها شش پای خود را به دو طرف هر پره بچسباند.

فراوری ربات با چنین قابلیتی برای اولین بار در دنیا اجرا شده است. با توجه به اینکه پره های توربین های بادی در معرض شرایط آب و هوایی گوناگون مانند توفان، گرما و سرمای شدید، بادهای تند و غیره قرار می گیرند، احتمال آسیب دیدن آنها زیاد است و از همین رو کنترل مرتب این پره ها برای شناسایی سریع آسیب های احتمالی آنها لازم است.

رباتی که بدین منظور فراوری شده BladeBUG نام دارد و پاهای آن با تخلیه هوا و ایجاد شرایط خلأ کاملاً به بدنه هر پره می چسبد. سپس این ربات سطح هر پره را اسکن می نماید و هرگونه ترک، شکاف یا تغییر شکل احتمالی را شناسایی می نماید. با استفاده از این ربات هزینه آنالیز و عیب یابی توربین های بادی تا 30 درصد کاهش می یابد.

انتظار می رود استفاده گسترده از این ربات از سال آینده شروع گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ربات عیب یاب که روی تیغه توربین های بادی راه می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات عیب یاب که روی تیغه توربین های بادی راه می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید