دیزل گیت دیگری در راه است؟

به گزارش وبلاگ افرا، آیا سواری های دیزلی وارد چرخه تولید می شوند؟ شنیده ها حاکی از آن است که سازمان محیط زیست در حال بررسی درخواست تولید سواری های دیزلی است، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه این موضوع از سوی مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو مطرح شده است، گفت: سازمان محیط زیست قطعاً با ورود موتور دیزل به ناوگان سواری مخالف است و امیدواریم که هیچ دولتی حاضر نشود که مجوز ورود ناوگان دیزل سواری را به جاده ها و شهرهای کشور صادر کند.

دیزل گیت دیگری در راه است؟

عیسی کلانتری در گفت وگو با وبلاگ افرا با این شرح که مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو از حدود یک دهه پیش، مطالعاتی روی موتور سواری دیزلی انجام داده و گویا در این زمینه سرمایه گذاری 50 میلیون یورویی نیز داشته است و در حال حاضر نیز دنبال تولید و توسعه موتورهای دیزلی است، اظهارکرد: بررسی کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست نشان می دهد که موتورهای دیزلی بسیار آلوده کننده هستند و ترکیبات آلایندگی آن به ویژه ذرات معلق سرطان زاست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه وجود 100 هزار خودروی سنگین دیزلی در تهران به معضلی لاینحل تبدیل شده است، شرح داد: در شرایطی که هنوز نتوانستیم مسئله این خودروهای سنگین دیزلی تهران را با وجود مصوبات متعدد و قانون هوای پاک حل و فصل کنیم، چطور می توانیم سواری دیزلی را هم وارد چرخه مصرف کنیم؟ هنوز وزارت صنعت و وزارت کشور به تعهداتشان برای نصب فیلتر دوده و یا گازسوز کردن خودروهای سنگین عمل نکرده اند و قطعاً تولید سواری های دیزلی مسائل گذشته را صد چندان خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه کنترل آلایندگی موتورهای دیزلی پیچیده تر از موتورهای بنزینی است، گفت: بهتر است به جای تولید موتورهای دیزلی بخش خصوصی و دولتی در زمینه تولید و توسعه سواری های پایه گازسوز که اتفاقاً مطالعات آن هم در کشور اجرا شده، اقدام کنند. ضمن اینکه طبق استانداردهای جهانی موتورهای پایه گازسوز در رده خودروهای پاک قرار می گیرند.

معاون رئیس جمهوری همچنین با اشاره به تاثیر کیفیت سوخت گازوئیل در کارکرد موتور و قطعات کاهش آلایندگی خودروهای دیزلی تاکید کرد: علی رغم تلاش وزارت نفت، تعداد زیادی از جایگاه های سوخت کشور از گازوئیل استاندارد یورو4 برخوردار نیستند و اگر خودروهای دیزلی حتی یک بار هم از سوخت غیر استاندارد با گوگرد بالای 50 ppm استفاده کنند، علاوه بر اختلال در کارکرد موتور، قطعات کاهش آلایندگی نیز بلافاصله تخریب می شوند.

به گزارش وبلاگ افرا، در سال 2015 رسوایی پرونده خودروهای آلاینده فولکس واگن آلمان در آمریکا افشا شد چون پس از آزمایش های اجرا شده تعیین شد که نرم افزار مدیریت میزان آلایندگی موتور خودروهای دیزلی این شرکت دستکاری شده بود. فولکس واگن پس از اعتراف به تقلب، به پرداخت 4.3 میلیارد دلار جریمه محکوم شد که این پرونده به رسوایی دیزل گیت معروف شد، بسیاری از خودروسازان بزرگ آلمان اعم از فولکس واگن و تمامی زیرمجموعه هایش اعم از آئودی و پورشه را زیر سوال برد.

حال با توجه به خبرهای شنیده شده مبنی بر تمرکز یکی از شرکت های خودروسازی کشور در زمینه تولید و توسعه سواری های دیزلی و با توجه به اینکه کنترل آلایندگی دیزل ها بسیار پیچیده تر از موتورهای بنزینی است که تجربه خودروسازی کشورهای پشرفته از جمله آلمان هم این را تایید می کند و قطعا اقدام به تقلب فولکس واگن نیز مصداقی از دشواری کنترل آلایندگی دیزل هاست، آیا می توان گفت که دیزل گیت دیگری در راه است؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دیزل گیت دیگری در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیزل گیت دیگری در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید