دوباره وزیر ارتباطات وعده داد: راه اندازی 20 میلیون پورت فیبرنوری در 3.5 سال

به گزارش وبلاگ افرا، امروز، وزیر ارتباطات در یک نشست خبری، پاسخ گوی خبرنگاران بود و گزارشی از عملکرد 100 روزه وزارت خانه خود ارائه داد.

دوباره وزیر ارتباطات وعده داد: راه اندازی 20 میلیون پورت فیبرنوری در 3.5 سال

عیسی زارع پور دوباره در این گفت وگو بر نظرات و وعده های قبلی خود تاکید نمود و تنها راهکار برون رفت از مسائل فعلی اینترنت ثابت و موبایل کشور را توسعه فیبرنوری دانست.

وزیر ارتباطات دوباره وعده کرد تا خاتمه دولت سیزدهم 20 میلیون پورت فیبرنوری پرسرعت به منازل و مشاغل داده خواهد شد. او گفت در اینترنت موبایل به گواه گزارش های موسسه اسپیدتست طی چند ماه اخیر شرایط ثابتی داشتیم و رتبه 70 و خرده ای جهان را داریم ولی در اینترنت ثابت شرایط ایران بسیار بد و نامناسب است و رتبه 144 را داریم که نشان می دهد در 10 سال گذشته، توسعه شبکه اینترنت ثابت به خوبی انجام نشده است.

وزیر ارتباطات به اهمیت توسعه فیبرنوری در وزارت ارتباطات اشاره نمود و گفت:

پروژه فیبر نوری تا منازل را در دستور کار قرار دادیم که ظرف 3 سال و نیم به جای مانده، 20 میلیون پورت پرسرعت را راه اندازی کنیم. این کار بسیار سخت و پیچیده است. همه باید پای کار بیایند تا این اتفاق رخ دهد.

عیسی زارع پور در این نشست خبری گفت تا کنون نزدیک به 50 جلسه برای تدوین نقشه راه توسعه فیبرنوری برگزار شده است و در دهه فجر، نقشه راه شبکه فیبرنوری کشور رونمایی خواهد شد.

وزیر ارتباطات می گوید برای توسعه فیبرنوری باید همه دستگاه ها از جمله شهرداری های همکاری نمایند و پای کار بیایند:

برای اجرای پروژه فیبر نوری شهرداری ها باید پای کار بیایند و همه بخش های دولتی و عمومی باید ظرفیت خود را به کار بگیرند تا فیبر نوری به خاتمه برسد.

وزیر ارتباطات در این نشست خبری، افزود برای از بین بردن موانع توسعه، در لایحه بودجه، قوانینی برای توسعه شبکه پرسرعت برمبنای فیبرنوری پیشبینی شده است تا همه دستگاه های کشور برای اشتراک گذاری فضاها و امکانات خود در جهت عملی کردن این پروژه مکلف شوند.

زارع پور این نکته را هم گفت که باید اینترنت ثابت توسعه داده گردد تا بار از روی دوش اینترنت موبایل و اپراتورهای مخابراتی موبایل برداشته گردد وگرنه مسائل اینترنت موبایل بیشتر می گردد.

او گفت یک کاربر بخواهد به اینترنت وصل گردد؛ چهار لایه دسترسی دارد که شامل دسترسی از منزل تا کافوی اینترنت و مخابرات، دسترسی به شبکه شهری، دسترسی به شبکه استانی و کشوری و در نهایت دسترسی به اینترنت بین الملل است.

زارع پور گفت فقط لایه آخر یا همان دسترسی به اینترنت بین الملل و ترافیک برون مرزی در اختیار سازمان زیرساخت است و در سه لایه دیگر شاهد فعالیت شرکت های خصوصی هستیم که در راس آن ها شرکت مخابرات است. این شرکت ها وظیفه اصلی توسعه اینترنت فیبرنوری را دارند و وزارت ارتباطات در نهایت یک رگولاتور و تنظیم گر است.

منبع: شبکه چی

به "دوباره وزیر ارتباطات وعده داد: راه اندازی 20 میلیون پورت فیبرنوری در 3.5 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوباره وزیر ارتباطات وعده داد: راه اندازی 20 میلیون پورت فیبرنوری در 3.5 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید