خصوصیات نوزاد شش ماهه

به گزارش وبلاگ افرا، آیا می دانید نوزاد شش ماهه چه توانایی هایی باید داشته باشید؟ برای اطلاع از این خصوصیات، همراه ما باشید.

خصوصیات نوزاد شش ماهه

رشد نوزاد شش ماهه از لحاظ ذهنی

کودک شما با ایجاد صدا های مختلف سعی می نماید توجه شما را جلب کند. وقتی صدای پای کسی را می شنود، هیجان زده می گردد و دستانش را برای اینکه بغلش کنید، بلند می نماید. او با تصویر خود در آینه صحبت نموده و به آن لبخند می زند و با دهانش حباب فراوری می نماید. کم کم از غریبه ها خجالت می کشد و ممکن است از خود ترس نشان دهد. بعضی غذا ها را ترجیح می دهد و از بعضی غذا ها بدش می آید.

فعالیت هایی در جهت رشد ذهنیبازی پرت کردن اشیا و پس دادن آن و سایر بازی های بده بستانی را با او انجام دهید.

مدام او را به نام صدا کنید.

برای اینکه به او یاری کنید اراده ایجاد و تغییر چیز ها را به دست آورد، کار های مختلف و نتایج آن ها را نمایش دهید. به عنوان مثال، توپ را هل بدهید و به او بگویید که توپ می غلتد.

تمرینبه جلب توجه او پاسخ دهید. وقتی کودک شما نشان می دهد که شما را می خواهد، با آغوش باز به سوی او بروید. نام او را صدا بزنید و کاری کنید که بداند دارید می آیید.

رشد نوزاد شش ماهه از لحاظ جابجایی حرکتیعضلات کودک شما آنقدر قوی شده است که می تواند اندازه زیادی از وزنش را روی ساعدهایش بیندازد و در حالی که دست هایش را به عنوان تکیه گاه جلو گذاشته است، می نشیند. می تواند دست هایش را دراز کند تا بلندش کنید و بدون تکیه به جایی چند دقیقه در جایگاه کودک بنشیند.

فعالیت هایی در جهت رشد جابجایی حرکتیبه منظور تقویت استخوان ها و عضلات که برای راه رفتن لازم است، بازی های پر جنب و جوش با کودک خود انجام دهید.

برای اینکه او را تشویق کنید شکم خود را به عنوان آمادگی برای چهار دست و پا رفتن از روی زمین بردارد، هواپیما بازی کنید. به این صورت که همراه با کودک روی شکم بخوابید و هر دو دست و تنه خود را از زمین بلند کنید.

به عنوان پاداش اینکه توانسته است دستانش را دراز کند، او را با بالا و پایین انداختن تشویق کنید.

تمرینبه او تمرین هایی برای تحمل وزن بدن بدهید. در حالی که کودکتان روی پای شما است، او را به آرامی بالا و پایین بیندازید. این کار تمرین خوبی برای یاری به اوست تا بتواند هر چه بیشتر وزن خود را تحمل کند و آماده راه رفتن گردد.

رشد نوزاد شش ماهه از لحاظ مهارت های دستیحرکات کودک شما کامل تر و ظریفتر شده است. او یاد گرفته است چیزی را از یک دست به دست دیگرش بدهد. اگر چیزی در دستش باشد، آن را می اندازد تا چیز دیگری را بردارد. او می تواند شیشه شیرش را نگه دارد و می تواند چنگ بزند.

فعالیت هایی در جهت رشد مهارت های دستیبرای تشویق حرکات ظریف تر انگشتان، انواع مختلفی از غذا هایی را که می توان با دست خورد، در اختیار او بگذارید.

برای ظریف تر کردن نحوه چنگ زدن او، کم کم غذا خوردن مستقل با قاشق را به او بیاموزید.

به او نشان دهید چگونه اشیا را از یک دست به دست دیگرش بدهد.

تمرینبه او غذایی بدهید که بتواند با دست خودش بخورد. انواع بیسکوییت، نان سوخاری، تکه های نان پخته شده از آرد سبوس دار و قطعات پنیر غذا های بسیار خوبی هستند که کودک می تواند به آسانی آن ها را با دست بردارد و بدون یاری دیگران به طور مستقل بخورد.

رشد نوزاد شش ماهه از لحاظ اجتماعیکودک شما به طور آشکار و به سرعت در حال پیشرفت است. او با حرکاتی همانند نوازش کردن، ضربه زدن، چنگ زدن و سیلی زدن، واکنش نشان می دهد. او ممکن است به عنوان سلام گفتن یا نشان دادن علاقه دست خود را به صورت شما بکشد. احتمالا در این سن از غریبه ها ترسیده و احساس تعلق خود به شما را با چنگ زدن به شما و نگه داشتن شما نشان می دهد.

فعالیت هایی در جهت رشد اجتماعیاگر کودک شما حرکات بدن زیادی از خود نشان می دهد، حرکات و اشارات تازهتری به او یاد دهید. وقتی می روید تا او را بغل کنید، دست های خود را باز کنید، او از شما تقلید خواهد نمود.

حرکات پر احساس و اغراق آمیز نشان دهید و ابعاد و زوایا صدای خود را با حرکت خود تطبیق دهید. صبر کنید تا کار شما را تکرار کند.

به معرفی کردن غریبه ها ادامه دهید و به کودک خود برای عادت کردن به آن ها وقت کافی بدهید.

تمریناشارات و حرکات تازه را تشویق کنید. واکنش های متنوعی نسبت به ادا و اطوارهای او نشان دهید تا انواع مختلف پاسخ ها و واکنش ها را بیاموزد.

مراقب باشید!اگر رشد نوزاد شش ماهه طبیعی باشد، باید قادر باشد بعضی فعالیت ها را انجام دهد. اگر نوزاد شش ماهه شما نشانه های زیر را داشت، بهتر است با پزشک کودک خود مشورت کنید.

نوزاد حتی با یاری شما هم قادر به نشستن نیست.

عضلاتش خیلی سفت یا خیلی شل هستند.

هیچ گونه صدایی از خود در نمی آورد و هیچ پاسخی نمی دهد.

به چهره های آشنا لبخند نمی زند و با تماشاشان هیجان زده نمی گردد.

بازی نمی نماید یا توانایی های حرکتی بسیار ضعیفی دارد.

بازی های مناسب رشد نوزاد شش ماهههنگام بازی با کودک بسیار صحبت کنید. هنگام بازی با کودک فقط تماشاگر نباشید و درباره اشیا با او صحبت کنید و آن ها را نام ببرید. به این وسیله مهارت شنوایی نوزاد را تقویت نموده و به حافظه اش یاری می کنید.

کتاب بخوانید. هیچ وقت برای خواندن کتاب برای نوزاد زود نیست. برای نوزاد خود کتاب های رنگی و با تصاویر واضح بخوانید.

به گردش بروید. کودک را به باغ یا پارک ببرید تا به رنگ های درخشان طبیعت نگاه کند. تماشا این رنگ ها باعث تقویت بینایی نوزاد و رشد کورتکس مغز می گردد.

نوزاد را روی شکم قرار دهید. این کار باعث تقویت عضلات بدن نوزاد می گردد تا بتواند مهارت های حرکتی خود را بهبود بخشد و برای ایستادن و راه رفتن آماده گردد.

به کودک غذای انگشتی بدهید. هنگامی که کودک آغاز به خوردن غذای جامد می نماید، سبزیجات و میوه هایی را که بتواند با دست به دهان ببرد را حتما در برنامه غذایی او بگذارید.

روابط اجتماعی کودک را تقویت کنید. افراد تازه را به کودک معرفی کنید تا تمرینی برای تعاملات اجتماعی او باشد.

نوزاد شش ماهه، در صورت داشتن رژیم غذایی مناسب، رشد خوبی خواهد داشت. فرایند رشد نوزاد خود را با دقت پیگیری کنید و در صورت مشاهده هر گونه تاخیر در رشد، حتما با پزشک کودک مشورت کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "خصوصیات نوزاد شش ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خصوصیات نوزاد شش ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید