تحریم شرکت ARM می تواند کمر هواوی را بشکند

به گزارش وبلاگ افرا، در این چند روزه جریان تحریم هواوی از جانب دولت آمریکا را به صورت گسترده پوشش داده ایم و احتمالاً تا حد زیادی با این موضوع آشنایی دارید. به صورت خلاصه، باید بگوییم که بعد از تحریم شدن هواوی توسط دولت آمریکا، گوگل هم مجوز اندروید گوشی های این شرکت را لغو کرد. این یعنی گوشی های جدید هواوی دیگر نمی توانند از اپلیکیشن ها و سرویس های گوگل موجود در اندروید استفاده نمایند. البته هواوی برای سه ماه معافیت محدودی دریافت نموده تا طی این مدت بتواند به پشتیبانی از محصولات فعلی خود ادامه دهد.

تحریم شرکت ARM می تواند کمر هواوی را بشکند

اما در ادامه این خبرها، روز گذشته شرکت ARM که مهم ترین شرکت طراحی تراشه محسوب می گردد، به کارمندان خود بیان کرد ارتباط این شرکت و هواوی تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درمی آید. در این مطلب می خواهیم بگوییم که عدم همکاری ARM با هواوی، در مقایسه با تحریم گوگل آسیب بسیار شدیدتری بر شرکت هواوی وارد می نماید. در ادامه همراه ما باشید.

اهمیت زیاد تکنولوژی های شرکت ARM

معماری ARM در صنعت گوشی های هوشمند نقش بسیار حیاتی دارد و قلب تپنده اکثریت گوشی ها مبتنی بر معماری توسعه یافته توسط این شرکت هستند. گفتنی است که کمپانی ARM عمدتا به وسیله فروش مجوز بهره برداری از معماری تراشه ها، کسب درآمد می نماید. به غیر از اپل، تقریباً تمام شرکت های طراح و سازنده تراشه ها، از مجوزهای مربوط به معماری پردازنده یا پردازنده گرافیکی متعلق به این شرکت استفاده می نمایند. از بین این شرکت ها، می توانیم به کوالکام، هواوی، مدیاتک و سامسونگ اشاره کنیم. بنابراین معماری ARM برای گجت های اندرویدی نقش بسیار حیاتی دارد.

به بیانی ساده، هواوی امکان بهره گیری از تکنولوژی ای را از دست داده که بدون آن نمی توان یک گوشی هوشمند مدرن را ساخت.

هواوی بدون تکنولوژی ARM می تواند چه کارهایی انجام دهد؟

طبق گزارش BBC، هواوی همچنان می تواند به ساخت و عرضه تراشه های فعلی مانند کایرین 710 و کایرین 980 ادامه دهد و حتی نسل بعدی تراشه پرچم دار این شرکت موسوم به کایرین 985 هم به احتمال زیاد تحت تأثیر این تحریم قرار نمی گیرد. بنابراین به غیر از ادامه استفاده از تراشه های فعلی، چه کارهایی از دست هواوی برمی آید؟

برای جواب به این سؤال باید بگوییم که علناً هواوی بدون تکنولوژی ARM نمی تواند تراشه های جدید طراحی کند. یک احتمال این است که هواوی برای ساخت گوشی های جدید، از تراشه های شرکت هایی مانند سامسونگ یا مدیاتک استفاده کند که البته آن ها هم مبتنی بر معماری ARM هستند و احتمالاً به دلیل تحریم آمریکا، چنین کاری امکان پذیر نخواهد بود.

ضمناً هواوی هم نمی تواند از تراشه های اینتل مبتنی بر معماری x86 استفاده کند زیرا این تراشه های دیگر فراوری نمی شوند و حتی اگر هم فراوری می شدند، اینتل ارتباط خود را با هواوی قطع نموده است.

یک راه دیگر برای هواوی این است که برای طراحی پردازنده و پردازنده های گرافیکی، به غیر از معماری ARM و x86، معماری جدیدی توسعه دهد. با این حال، باید خاطرنشان کنیم که سیستم عامل اندروید به غیر از این موارد، تنها با معماری بسیار قدیمی MIPS سازگار است و به غیر از آن ها، از معماری های دیگری پشتیبانی نمی نماید. ضمناً گفتنی است که توسعه معماری جدید برای تراشه کار بسیار پیچیده ای است که معمولاً چندین سال طول می کشد و در عرض چند ماه نمی توان معماری جدیدی را معرفی کرد.

اگرچه گوشی های هواوی بدون بهره گیری از سرویس ها و امکانات گوگل تا حدی ضعیف تر می شوند ولی بالاخره می توان راه چاره هایی را برای جایگزینی آن ها ارائه داد؛ اما در این میان، هواوی بدون بهره گیری از تکنولوژی های شرکت ARM تا حد زیادی فلج می گردد و دیگر قادر به ساخت گوشی های هوشمند نخواهد بود.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ

به "تحریم شرکت ARM می تواند کمر هواوی را بشکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم شرکت ARM می تواند کمر هواوی را بشکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید