برای روشن شدن پوست کودک چه میتوان کرد؟

به گزارش وبلاگ افرا، رنگ پوست کودک شما هر چقدر تیره و یا روشن باشد، این رنگ با توجه به ژن تعیین می گردد. هر کاری که در دوران بارداری یا در زمان حال انجام دهید ممکن است رنگ پوست کودک شما را غیرطبیعی کند.

برای روشن شدن پوست کودک چه میتوان کرد؟

روشن شدن پوست کودک

ژنتیک مقدار ملانین موجود در پوست بدنتان را تعیین می نماید. ملانین رنگ دانه ای است که به پوست کودک شما رنگ می دهد. که در صورت وجود ملانین بیشتر رنگ پوست شما تیره تر خواهد شد. ملانین پوست کودک شما را در مقابل اشعه های خطرناک خورشید که موجب آفتاب سوختگی و سرطان پوستی می شوند، محافظت می نماید.

پوست می تواند بصورت اتوماتیک با توجه به مقدار زمانی که در برابر خورشید قرار می گیرد، فراوری ملانین را تنظیم کند. بنابراین اگر کودک شما بطور مرتب در برابر خورشید قرار می گیرد، پوست وی تیره تر شده و اگر کودک به ندرت در برابر تابش خورشید قرار بگیرد، این امر منجر به درخشان تر شدن پوست کودک شما خواهد شد.

اما به این نکته توجه کنید که کودک شما از رنگ پوست طبیعی ای که چند ماه پس از تولدش تعیین می شود، روشن تر نخواهد شد.

نوزادان اغلب هنگام تولد روشن تر بنظر می رسند و گاهی تن صورتی رنگی دارند. این رنگ صورتی بر اثر رگ های خونی است که بر روی پوست لطیف نوزاد تعیین است.

بیشتر والدین تصور می نمایند که این رنگ پوست حقیقی کودکشان است. اما پوست نوزاد تیره می شود چون بیشتر رنگدانه های طبیعی، رنگ داده و فراوری ملانین می نماید. پس طبیعتا چهره کودک شما پس از مدتی از تولد بصورت اتوماتیک تغییر رنگ می دهد.1

نوزادانی که طول مدت بارداری را کاملا سپری کرده اند و حتی زمان بیشتری را در دوران جنینی سپری کرده اند، اثر کمتری از ورنیکس در بند های پوستشان دیده می شود. نوزادانی که زمان بیشتری را قبل از بدنیا آمدن گذراندند ممکن است کمی پوستشان چروک باشد و خیلی کم، کرکی باشد.2

نگهداشتن کودکتان دور از آفتاب، تا چهره ای روشن تری داشته باشد درست نخواهد بود و به همان شکل بیش از حد در تابش خورشید قرار گرفتن هم خطرناک خواهد بود.2

اگر کودک شما با زردی پوست روبرو است، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا به هنگام صبح به مدت 10 الی 15 دقیقه کودک خود را در برابر تابش خورشید قرار دهید.2

این کار بخش مهمی از درمان کودک شما محسوب می شود و نباید بخاطر رنگ پوست کودک از آن صرف نظر کنید. هر تغییری در رنگ پوست کودک شما که بخاطر تابش خورشید باشد، مطمئن باشید موقتی خواهد بود.2

روش های طبیعی برای روشن تر کردن پوست کودک شما: آیا همه این روش ها مؤثر هستند؟

در ادامه این مقاله، چند نکته طبیعی و کاربردی به منظور روشن تر شدن پوست بدن بچه ها آورده شده است که افراد باتجربه، معمولاً این راه کارها را به والدین نو پیشنهاد می نمایند. برخی از رایج ترین این موارد به توضیح زیر می باشند:
1-استفاده از ماسک آرد نخود بر روی پوست نوزادان
به یاد داشته باشید که شما می توانید یک ماسک پوستی سالم با مخلوط کردن شیر خام، زردچوبه، خامه تازه و آرد نخود برای بهبود شرایط پوست بدن و صورت فرزند خود تهیه کنید. این خمیر غلیظ را روی پوست کودک خود اعمال کنید؛ پس از ده دقیقه، آن را با پنبه یا پارچه ای نرم پاک نمایید.
منطق استفاده از ماسک آرد نخود بر روی پوست نوزادان
استفاده از شیر خام و زردچوبه می تواند پوست بدن و صورت نوزادان را به مقدار قابل توجهی بهبود بخشد. بعلاوه، اسطوره های هندی عقیده دارند که این ماسک سنتی درخشش خاصی به پوست بدن و صورت نوزادان ارائه می دهد. با این حال، استفاده از ماسک آرد نخود بر روی پوست نوزادان نمی تواند چهره فرزند شما را زیباتر و روشن تر کند.
2-استفاده از عصاره انواع میوه ها بر روی پوست نوزادان
آیا یکی از افراد باتجربه خانواده به شما توصیه کرده است که از عصاره انواع میوه های طبیعی برای بهبود چهره فرزند خود بهره ببرید؟ معمولاً، افراد باتجربه استفاده از آب انگور، سیب یا پرتقال را برای تمیز کردن پوست بدن و صورت بچه ها توصیه می نمایند.
منطق استفاده از عصاره انواع میوه ها بر روی پوست نوزادان
به نظر می رسد که عصاره های گیاهی به عنوان عناصر ضد پیری بر روی پوست بدن و صورت بزرگ سالان عمل نمایند؛ اما این ماسک برای نوزادان مفید نیست. ضروری است بدانید که استفاده از عصاره انواع میوه ها بر روی پوست نوزادان ممکن است خطراتی را برای سلامتی آن ها در پی داشته باشد.

علاوه بر این مورد، توجه داشته باشید که آب انواع میوه ها را نباید در برنامه غذایی نوزادان زیر شش ماه قرار داد. پزشکان متخصص اطفال عقیده دارند که شیر مادر تنها غذای نوزادان در شش ماه اول بعد از تولد است.

3-ماساژ بدن نوزادان با استفاده از روغن های طبیعیجالب است بدانید که روغن نارگیل و روغن زیتون به طور سنتی در بسیاری از کشورها برای بهبود شرایط پوست و بدن نوزادان مورد استفاده قرار می گیرند. برای این منظور، روغن باید گرم باشد نه داغ. شما می توانید فشار اندکی را بر بدن نوزاد اعمال کرده و پوست کودک را به آرامی با روغن مالش دهید.

منطق ماساژ دادن بدن نوزادان با استفاده از روغن های طبیعی
به خاطر بسپارید که ماساژ دادن منظم بدن نوزادان با استفاده از انواع روغن های طبیعی فرایند خواب آن ها را به مقدار چشمگیری بهبود می بخشد. بعلاوه، در صورت استفاده از روغن های بدون آلودگی و طبیعی، می توان پوست کودک را مرطوب و صاف نگه داست.

در واقع، می توان ادعا کرد که این روغن ها به عنوان محافظ پوستی در نوزادان عمل می نمایند. با همه این توصیفات، ماساژ دادن بدن نوزادان با استفاده از روغن های طبیعی پوست کودک را روشن تر نمی نماید.

4-استفاده از ماسک ملایم بدن بر روی پوست نوزادان
شما می توانید یک ماسک طبیعی با استفاده از خمیر چوب صندل، شیر خام، زردچوبه و زعفران تهیه کنید؛ این ماده را روی بدن کودک اعمال کرده و پس از خشک شدن، با یک پارچه نرم پاک نمایید.

منطق استفاده از ماسک ملایم بدن بر روی پوست نوزاداناگرچه این مواد با پوست ضعیف نوزادان سازگار هستند، اما نمی توانند رنگ پوست آن ها را روشن تر نمایند.

5- متعادل ساختن دمای آب حمام نوزادان
ضروری است بدانید که دمای آب، رنگ پوست کودک شما را تغییر نمی دهد. با این حال ، کودک نمی تواند در برابر آب خیلی گرم یا خیلی سرد مقاومت کند. فقط آب ولرم برای شستن صورت و بدن بچه ها مناسب است.3

آیا تغییر رنگ پوست نوزاد نگران نماینده است؟

بسیاری از تغییرات درونی نوزادان به علت نازک و لطیف بودن پوست، و عوامل دیگر قابل مشاهده است. کبود شدن در هنگام گریه کردن و یا قرمزی و برافروختگی بیش از حد در هنگام تب و ... اگر این تغییر رنگ ها موقتی بود جای هیچ نگرانی نیست ولی اگر مدت زمان زیادی طول کشید کودک را نزد متخصص بچه ها و نوزادان ببرید.

به طور مثال؛ کبودی صورت نوزاد بعد از تمام شدن گریه به حالت عادی بر می شود و یا قرمزی صورت و بدن بعد از کاهش دمای بدن به حالت عادی در می آید.4

برای سفید شدن پوست نوزاد، استفاده از ماسک صورت درست است؟

خیلی از مادران سعی می نمایند با استفاده از ماسک، اوبتان (ubtan) و یا کرم ها رنگ پوست نوزاد را تغییر دهند و پوست نوزاد را سفید و یا تیره نمایند. استفاده از این مواد نه تنها رنگ پوست نوزاد را تغییر نمی دهد بلکه برای نوزاد خطرناک هم است.

برخی از مادران با یک نوع ماسک که شامل؛ زردچوبه (haldi)، آرد نخودچی (besan)، خامه تازه و شیر خام است نوزاد خود را ماساژ می دهند. در استفاده از ماسک هایی که شامل این مواد هستند به نکات زیر توجه فرمایید:

1 . شیر خام
شیر خام ممکن است دارای باکتری های مضری باشد که باعث اسهال و عفونت هایی نظیر سل می شود.
2 . خامه تازه
خامه تازه پوست را چرب می نماید و در هوای گرم تابستان پوست را دچار خارش و التهاب می نماید. استفاده از خامه تازه برای سفید و درخشان کردن پوست نوزاد حتی در فصل زمستان پوست نازک و لطیف نوزاد را دچار خارش و جوش می نماید زیرا در فصل زمستان به علت سردی هوا نوزاد کمتر شستشو داده می شود.
3 . آرد نخودچی و زردچوبه
طبیعت آرد نخودچی و زردچوبه طوری است که در پوست های حساس ممکن است ایجاد خارش و التهاب نماید. بنابراین استفاده از این مواد برای پوست نازک، لطیف و حساس توصیه نمی شود. 4

پی نوشتها

1.www.beytoote.com

2.www.nabzema.com

3.www.mamanam.com

4.www.salamdonya.com

منبع: راسخون

به "برای روشن شدن پوست کودک چه میتوان کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای روشن شدن پوست کودک چه میتوان کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید