میزان آلایندگی، ملاک تردد خودروها در سطح شهر باشد

به گزارش وبلاگ افرا، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به پیشنهاد شهرداری تهران برای حذف طرح و زوج و فرد گفت: طرح و زوج فرد نتوانست تاثیری روی کاهش آلودگی هوای تهران داشته باشد از این رو تردد خودروها در سطح شهر باید بر اساس میزان آلایندگی باشد نه صرفا پلاک خودرو.

میزان آلایندگی، ملاک تردد خودروها در سطح شهر باشد

حسین شهیدزاده در گفت و گو با وبلاگ افرا اظهار کرد: بر اساس مطالعات اجرا شده و نتایج حاصل از آن، طرح زوج و فرد تاثیری روی کاهش آلودگی هوای شهر تهران ندارد. شاید در روزهای ابتدایی اجرای این طرح تاثیر آن مشهود و ترددها نسبت به قبل کمتر شده بود ولی به تدریج کسانی که استطاعت داشتند خودورهای دوم و مخالف پلاک خودروی خود یا موتورسیکلت خریداری کردند.

وی با اشاره به تردد موتورسیکلت ها در محدوده طرح زوج و فرد ادامه داد: موتورسیکلت ها در یک مسافت پیمایش ثابت حداقل بین پنج تا هشت برابر خودروها آلودگی فراوری می نمایند، بنابراین طرح زوج و فرد کمکی به کاهش آلودگی هوا نکرد. از طرف دیگر در طولانی مدت نیز نتوانست معضل ترافیکی پایتخت را رفع کند.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اضافه نمود: حتی می توان گفت که به دلیل استفاده بیشتر از موتورسیکلت ها در محدوده طرح زوج و فرد، آلودگی هوا در محدوده طرح بیشتر هم شده است.

شهیدزاده در خاتمه با اشاره به مرحله دوم طرح کاهش که الزامی شدن معاینه فنی برای خودروهای شهر تهران است، توضیح داد: این طرحی که به شهرداری تهران پیشنهاد نموده ایم محدوده زوج و فرد را نیز شامل می گردد و خودرویی می تواند وارد این محدوده گردد که حداقل سطح معاینه فنی را پاس نموده باشد بنابراین پیشنهاد ما نیز این است که خودورها بر اساس میزان آلایندگی خود در سطح شهر تردد کندد نه صرفا پلاک خود.

به گزارش وبلاگ افرا، چندی پیش محسن پور سید آقایی - معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران - اظهار نموده بود که طرح زوج و فرد به صورت مقطعی و موقت مفید است ولی در طولانی مدت سبب افزایش آلودگی هوا می گردد. لذا در صورت تصویب شورای عالی ترافیک از سال آینده این طرح حذف خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "میزان آلایندگی، ملاک تردد خودروها در سطح شهر باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان آلایندگی، ملاک تردد خودروها در سطح شهر باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید