جاهای دیدنی بروجرد در دامنه های زاگرس همواره راسخ

به گزارش وبلاگ افرا، بروجرد یکی از جاهای دیدنی لرستان است که در دل زاگرس جا خوش نموده و علاوه بر طبیعت و آب وهوای خواستنی، غنای تاریخی آن نیز دیدنی است. با ما همراه شوید تا ماجراجویی را در جاهای دیدنی بروجرد شروع کنیم و با این دیار بیش از پیش آشنا شویم.

جاهای دیدنی بروجرد در دامنه های زاگرس همواره راسخ

موقعیت جغرافیایی بروجرد در خاک ایران

بروجرد از شهرهای پرجمعیت ایران است و بر این اساس، عنوان دومین شهر شلوغ استان لرستان را به خود اختصاص داده است. این شهر در یکی از خوش آب وهواترین قسمت های غربی کشور و در مرتفع ترین نقاط دامنه زاگرس واقع شده است. بروجرد در آغوش حصاری راسخ از زاگرس پناه گرفته است و اگر سه جهت شمال، غرب و شرق شهر را آنالیز کنیم، به کوه های زاگرس می رسیم. قله گرین بلندترین نقطه از حصار بروجرد است که در غرب آن واقع شده است. در نقطه مقابل گرین، کوه های کم ارتفاع یزدگرد در شرق بروجرد خودنمایی می نمایند.

بعلاوه از جنوب و جنوب شرقی شهر بروجرد، به دشت سیلاخور می رسیم که خاک حاصل خیز آن نقش پررنگی در صنعت کشاورزی و باغ داری لرستان داشته است. در واقع سیلاخور به دو قسمت بالا و پایین مجزا می شود که بروجرد در میان این دو تکه قرار گرفته است. در ادامه با معرفی جاهای دیدنی بروجرد در سرزمین خوش رنگ ولعاب لرستان همراه شما خواهیم بود.

جاهای دیدنی بروجرد

1. مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروجرد - عکس از سایت سازمان میراث فرهنگی استان لرستان

اگر در پی ماجراجویی در جاذبه ای تاریخی میان جاهای دیدنی بروجرد هستید، باید به محله قدیمی دودانگه بروید. برای روبه رو شدن با معماری بناهای تاریخی لرستان، مسجد جامع این شهر، یکی از برترین انتخاب ها در طول سفرتان خواهد بود. مسجد جامع بروجرد را باید یکی از شاهکارهای معماری سنتی بروجرد دانست که قدمت ساخت آن به قرن دوم تا سوم هجری برمی شود. این مسجد که در بین مردمان بروجرد به مسجد آدینه هم شناخته می شود، در زمان حکومت یکی از فرماندهان نظامی خلیفه عباسی، به نام ابودلف عجلی که خود از رهروان مذهب شیعه بوده، بنا شده است. باستان شناسان این بنای ارزشمند لرستان را از قدیمی ترین مساجد ایران می دانند.

مسجد جامع بروجرد - عکس از سایت سازمان میراث فرهنگی استان لرستان

هر چقدر از زیبایی و معماری تحسین برانگیز این بنای تاریخی لرستان برایتان بگوییم، کم گفته ایم. جالب است بدانید که مسجد جامع بروجرد در ابتدا بنایی به جای مانده از یک آتشکده بوده است. هنر در بندبند این بنای مذهبی تجلی پیدا نموده و می شود ردپای معماری خاص ایرانیان باستان را در کنار اصول معماری اسلامی به چشم دید. دو در که در ضلع شرقی و غربی مسجد واقع شده اند، به همراه شبستان، ایوان، گنبدخانه و گلدسته، طراحی این مسجد را پوشش می دهند. گنبدخانه که از قسمت های قدیمی مسجد است، به سبک وسیاق معماری چهار طاقی ساسانیان بنا شده و کندوکاو در گوشه وکنار آن برای دوست داران معماری کهن ایران لذت بخش خواهد بود.

آدرس: بروجرد، محله دودانگه، خیابان جعفری

2. مسجد امام

مسجد امام بروجرد - عکس از اسدی

از دوران تاریخی قاجار، باز هم می توانید در شهر بروجرد، در بناهای دیدنی دیگری نیز ماجراجویی کنید. مسجد امام یا مسجد سلطانی از دیگر مساجد تاریخی بروجرد است که بنای آن بر روی ویرانه هایی یک ساختمان قدیمی بنا شده است. احتمال می رود که بنای اولیه همان مسجد حدیث بروجرد بوده است. بنای مسجد حدیث با تخریب در دوره زندیه و احداث مسجدی تازه روبه رو شده و ساخت آن تا دوران فتحعلی شاه قاجار طول کشیده است. طبق کتیبه یافت شده در یکی از ایوان های مسجد، بدون شک این بنا در زمان فتحعلی شاه در اختیار مردم قرار گرفته و به عنوان یکی دیگر از شاهکارهای معماری اسلامی و ایرانی به جاهای دیدنی بروجرد افزوده شده است. این مسجد در مرکز شهر و بازار بروجرد، یکی از پر رفت وآمدترین منطقه ها قرار گرفته و این نکته علاوه بر معماری زیبا، در معروفیت این مکان مذهبی بسیار موثر بوده است.

مسجد امام بروجرد - عکس از سایت سازمان میراث فرهنگی استان لرستان

طراحی معماری مسجد سلطانی مشابه مسجد امام در بازار تهران است و به سبک وسیاق مساجد چهار ایوانی ساخته شده است. زیربنای مسجد بیش از 7 هزار متر است که توانسته لقب بزرگ ترین مسجد غربی ایران را از آن خود کند. یکی از مجذوب کنندهیت های مسجد امام بروجرد، وجود شبستان های متعدد در دل معماری خاص آن است، به گونه ای که در چهار جهت جغرافیایی شمال شرقی و غربی و بعلاوه جنوب شرقی و غربی، شبستان هایی تعبیه شده است. علاوه بر این چهار شبستان، یک شبستان زمستانی نیز در این مجموعه وجود دارد. این مسجد با سه در که به خیابان های صفا، بازار دواتگرها و خیابان جعفری باز می شوند، دسترسی خوبی به شهر دارد. حیاط و صحن بزرگ از ویژگی های این مسجد تاریخی است و در گوشه وکنار صحن چند اتاق برای دانشجویان علوم دینی ساخته شده است.

آدرس: بروجرد، راسته بازار بروجرد، خیابان جعفری

3. موزه مردم شناسی در خانه ٔ تاریخی بازمانده از قاجار

موزه مردم شناسی از جاهای دیدنی بروجرد - عکس از مهدی ابولفتحی

بنایی با حس وحال خانه های تاریخی و قدیمی که در زمان قاجار ساخته شده، یکی دیگر از جاهای دیدنی بروجرد است. این خانه کهن با معماری زیبا و چشم نواز خود، نزدیک به 180 سال قدمت دارد و متعلق به یکی از روحانیون بروجرد به نام کمال الدین نبوی طباطبایی بوده است. معماری اصیل ایرانی در جای جای این خانه مشهود است و آرامش را در گوشه وکنار آن می توان لمس کرد.

به سبک معماری خانه های اصیل ایرانی، در این مجموعه حیاطی بزرگ و با صفا را شاهد هستیم که عنصری مجذوب کننده در این بنا محسوب می شود. استفاده از دیگر المان های معماری ایرانی همچون تالارها، شاه نشین، شبستان و… در این بنا دیده می شود که حکایت از تلفیق هنر معماری با فرهنگ ایرانی دارد. اما چیزی که این بنا را در میان جاهای دیدنی بروجرد متمایز نموده، درها و پنجره های چوبی آبی رنگ، کاشی های زیبا و آجرهای آن است.

موزه مردم شناسی از جاهای دیدنی بروجرد - عکس از سعید اسدی

در ورودی چوبی خانه با سردر بزرگی که دارد از نکات قابل توجه طراحی این خانه تاریخی است. به محض ورود به خانه و طی کردن دالان دراز آن با حیاط بزرگی روبه رو می شوید که دورتادور آن را به سبک وسیاق معماری ایرانی، ساخته شده است. عمارتی بزرگی با نمایی آبی رنگ، حوضی با چیدمانی از گلدان های رنگارنگ، ساختمان مطبخ، حمام، انبار، در این حیاط واقع شده اند. داخل عمارت همچون بناهای تاریخی و قدیمی ایرانی با گچ بری ها و نقاشی های هنرمندانه ای تزیین شده است.

این خانه که به خانه فرهنگ معروف است، هم اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است و به عنوان موزه مردم شناسی بروجرد میزبان بازدیدنمایندگان است.

آدرس: بروجرد، بلوار صفا، کوچه هلال احمر، کوچه آقا احمدی

4. خانه مصری، هنر معماری در تاریخ قاجار

خانه مصری - از جاهای دیدنی بروجرد

در نزدیکی خانه کمال الدین نبوی طباطبایی، در بافت تاریخی بروجرد، خانه قدیمی دیگری جا خوش نموده که لذت ماجراجویی در گوشه وکنار آن را به هیچ وجه نباید از دست بدهید. خانه مصری بروجرد که به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، یادگاری از هنر باشکوه معماری در دوران قاجار است. این خانه که در خیابان صفا واقع شده، به سبک وسیاق خانه های قاجاری، در دو طبقه ساخته شده است. تزئینات آجری و کاشی کاری های چشم نواز از ویژگی های این خانه باصفای ایرانی است که برای هر توریست علاقمند به مکان های تاریخی، لذت بخش خواهد بود. این عمارت با مساحتی نزدیک به 800 متر و حیاط مرکزی زیبایی، در مجاورت پارک صامتیه شهر واقع شده و از جاهای دیدنی بروجرد محسوب می شود.

آدرس: بروجرد، بلوار صفا، جنب پارک صامتیه

5. بازار بزرگ بروجرد

بازار بزرگ از جاهای دیدنی بروجرد - عکس از اسدی

به هر شهری که سفر کنید، خرید در بازارهای کوچک و بزرگ آن، تجربه ای نو دوست داشتنی خواهد بود. در سفرتان به بروجرد هم این امکان را دارید تا در کنار گردش و بازدید از مکان های دیدنی، لذت خرید را هم تجربه کنید. بازار بزرگ بروجرد، بنایی قدیمی و سنتی است که از دیرباز، محلی برای کسب وکار و رونق مالی شهر بوده است.

این بازار در بین مردمان محلی بروجرد با نام راسا به معنی راسته بازار شناخته می شود. این مرکز تجاری سنتی بروجرد، یکی از مهم ترین مکان های مالی استان لرستان است که مشخصات معماری قاجار را دارد و هنوز هم رونق خود را حفظ نموده است. بنابراین با رفتن به این بازار، علاوه بر خرید، می توانید به یکی از جاهای دیدنی بروجرد که المان های تاریخی در آن مشهود است نیز سر بزنید. هر چند که امروزه شاهد اضافه شدن مغازه و فروشگاه هایی به بافت سنتی این بازار هستیم، اما بسیاری از قسمت های آن هنوز دیدنی و گشت در آن دلچسب و نوستالژیک است.

مشتریان راسا تنها مردم محلی بروجرد نیستند، بلکه روستاییان و بعلاوه عشایر لر و بیختیاری هم برای خرید سراغ این بازار می آیند. در این بازار معمولاً هر مایحتاجی که بخواهید پیدا می شود و بعلاوه می توانید کالاهای سنتی و مجذوب کنندهی مثل پارچه های خوش رنگ، گیوه، ظروف مسی، سینی و سماور پرآوازه ورشو با طرح و نقش زیبا نیز تهیه کنید.

آدرس: بروجرد، میدان صفا، بلوار صفا، خیابان جعفری

6. گلدشت بروجرد، سرزمین خوش رنگ وبوی لرستان

گلدشت از جاهای دیدنی بروجرد

آب وهوای لرستان را باید یکی از ناب ترین اقلیم های ایران دانست که در دل خود سرزمین های بهشتی رنگارنگی را گنجانده است. در دل دره ای سرسبز و کوهستانی، یکی از این منطقه ها بهشتی به نام گلدشت واقع شده که همچون نامش، دشتی پر از گل های خوش رنگ وبو در آن جاخوش نموده است. وجود گلدشت در دامنه های حاصلخیز زاگرس باعث شده که در این منطقه و اطراف آن پوششی رنگارنگ از گل ها و باغ های سرسبز را ببینیم.

رودخانه های پرآبی همچون گلرود، در این سرسبزی و شکوه باغ ها و حاصل دهی زمین های کشاورزی تأثیر فراوان داشته است. گستردگی این پوشش سرسبز و وجود باغ های سیب در راستا رسیدن به این دشت بهشتی، جاده ای زیبا و دیدنی را پیش روی توریستان قرار داده است. در فصل بهار که درختان این منطقه لباسی از شکوفه ها را به تن می نمایند، یکی از دلرباترین جاده های بروجرد را می توانید به چشم ببینید. تمام این زیبایی های طبیعی علت خوبی است تا گلدشت به یکی از دوست داشتنی ترین جاهای دیدنی بروجرد و ییلاق های استان لرستان تبدیل شود.

آدرس: شهرستان بروجرد، جاده گلدشت، 7 کیلومتری شهر بروجرد

7. تپه چغا، بامی بر فراز بروجرد

تپه چغا از جاهای دیدنی بروجرد

در میان جاهای دیدنی بروجرد فضاهای باصفا و دلچسبی که دست طبیعت آن ها را به وجود آورده بسیار است. نمونه این منظره ها طبیعی، تپه چغا یا همان بام بروجرد است که با نمای زیبای 360 درجه، شهر را در یک قاب جمع نموده است. این منطقه توریستی، در بین مردم بروجرد بسیار محبوب است و با وجود امکاناتی همچون هتل، دریاچه مصنوعی، آلاچیق، وسایل بازی، قایق سواری و… مکانی مناسب برای گشت وگذار و سرگرمی مسافران و خانواده های بروجردی محسوب می شود. یکی از زیباترین قاب های بام بروجرد، زمانی است که دریاچه مصنوعی این منطقه، یخ می زند و زیباترین تصویر زمستانی را در بروجرد به وجود می آورد. ماهیت این تپه آتشفشانی بوده و به همین علت از لحاظ زمین شناسی منبعی بی نظیر برای سنگ های آتشفشانی است.

آدرس: غرب شهر بروجرد، میدان فدک، خیابان کوهسار، راستا ورودی تپه چغا

8. بوستان فدک

بوستان فدک از جاهای دیدنی بروجرد - عکس از سعید اسدی

اگر اهل رفتن به بوستان های سرسبز شهری هستید، بروجرد برای شما پیشنهاد مجذوب کنندهی دارد. بوستان فدک در منطقه غرب شهر واقع شده و انتخاب خوبی برای سرگرمی و خوش گذرانی شهری خواهد بود. فدک بزرگترین پارک بروجرد است و نمای دیدنی به تپه چغا دارد. از ویژگی های شاخص این بوستان، وجود بزرگ ترین دریاچه مصنوعی غرب کشور در دل آن است که با یکی شدن سه دریاچه دیگر به وجود آمده است. آب رود گلرود این سه دریاچه پرآب نموده و فرصتی برای قایق سواری و خوش گذرانی روی این دریاچه های مصنوعی پدید آورده است.

در این پارک علاوه بر قایق سواری می توانید سرگرمی های مهیج دیگری همچون دوچرخه سواری و ماجراجویی در باغ پرندگان را نیز تجربه کنید. از دیگر امکانات بوستان فدک، می توان به شهربازی و پیست اتومبیل رانی بچه ها اشاره نمود. پیشنهاد می کنیم که در طول سفرتان، زمانی را هم برای رفتن به بوستان سرسبز فدک، در بین جاهای دیدنی بروجرد درنظر بگیرید.

آدرس: غرب بروجرد، انتهای خیابان دکتر فاطمی، میدان فدک، ابتدای جاده گلدشت

9. روستای ونایی در بروجرد

روستای ونایی از جاهای دیدنی بروجرد

در سفرتان به بروجرد هرگز رفتن به روستای ونایی را نباید فراموش کنید. این روستای کوهستانی طبیعت دل انگیزی دارد که در بافت آن می توانید هنرمندانه ترین قاب های طبیعت را نظاره کنید. در حدود 19 کیلومتری شمال غربی بروجرد، یکی از زیباترین منطقه ها توریستی استان لرستان با چشمه سارها و بیشه زارهای فراوان جا خوش نموده است. روستای ونایی در دل تنگه ای کوهستانی است که با وجود قله های مرتفع و چشمه های جوشنده از دامنه های کوه همچون سراب پنبه و سراب سفید، طبیعت دل انگیزی را در بروجرد پدیدآورده است. جالب است بدانید که آب آشامیدنی بروجرد از چشمه های زلال این روستا تأمین می شود به همین علت بروجرد یکی از برترین آب های شرب را دارد.

در ناحیه جنوبی روستای ونایی، دشت های حاصلخیزی ناشی از آب وهوای ناب این منطقه وجود دارد که کشاورزی را در این روستا رونق بخشیده است. این روستای کوهستانی برای روزهای گرم تابستان یکی از برترین مقصدهای سفرهای داخلی است که با آب وهوای خنک و روح بخش خود از توریستان پذیرایی می نماید. در بین جاهای دیدنی بروجرد حتماً سری به روستای ونایی بزنید و خرید سوغات را نباید فراموش کنید. خیارشوهای خوشمزه و ترد این منطقه مشهور است و یکی از سوغات های پرطرفدار روستا محسوب می شود.

آدرس: 19 کیلومتری شمال غرب بروجرد، جاده بروجرد به ونایی

10. سراب کرتول بروجرد

سراب کرتول از جاهای دیدنی بروجرد - عکس از سایت وبلاگ افرا

سراب کرتول یا به گویشی دیگر، سراب کرتیل یکی دیگر از جاهای دیدنی بروجرد در همسایگی روستای زیبای توده زن است که در بیش تر روزهای سال، به ویژه در بهار و تابستان یکی از انتخاب های محبوب توریستان است. این سراب در دامنه کوه های گرین واقع شده و از گزینه های اصلی برای تأمین آب مورد احتیاج زمین های کشاورزی منطقه است. در بهار و تابستان اگر به این منطقه بروید، رود حاصل از ذوب برف ارتفاعات را خواهید دید که راستا خود را سبز نموده است.

آدرس: جاده قدیم بروجرد به اشترینان، جاده فرعی گروه 24 بعثت، جاده فرعی روستای توده زن

بروجرد نیز همچون سایر منطقه ها بهشتی ایران، پر از طبیعت های دیدنی و مکان های تاریخی و سرگرمیی است که در این مطلب سعی کردیم، چند نمونه از این جاذبه ها را به شما معرفی کنیم. اگر فکر می کنید تعدادی از جاهای دیدنی این شهر زیبا را از قلم انداخته ایم، حتما در کامنت ها برای مان بنویسید. بروجرد با آب وهوایی کوهستانی، یکی از مقاصد توریستی مناسب در فصول بهار و تابستان خواهد بود که با طبیعت سرسبز خود از شما پذیرایی خواهد نمود. به این سرزمین غربی ایران سفر کنید و خاطراتی ناب از این منطقه بهشتی لرستان با خود به سوغات بیاورید.

دوست دارید درمورد کدام شهرهای ایران بیشتر بدانید؟ مجذوب کننده ترین جای دیدنی شهر خودتان چیست؟ دیدگاه تان را برای مان بنویسید تا با هم ایران مان را بیشتر بشناسیم.

منبع:چطـور

بروجرد یکی از جاهای دیدنی لرستان است که در دل زاگرس جا خوش نموده و علاوه بر طبیعت و آب وهوای خواستنی، غنای تاریخی آن نیز دیدنی است. با ما همراه شوید تا ماجراجویی را در جاهای دیدنی بروجرد شروع کنیم و با این دیار بیش از پیش آشنا شویم.

موقعیت جغرافیایی بروجرد در خاک ایران

بروجرد از شهرهای پرجمعیت ایران است و بر این اساس، عنوان دومین شهر شلوغ استان لرستان را به خود اختصاص داده است. این شهر در یکی از خوش آب وهواترین قسمت های غربی کشور و در مرتفع ترین نقاط دامنه زاگرس واقع شده است. بروجرد در آغوش حصاری راسخ از زاگرس پناه گرفته است و اگر سه جهت شمال، غرب و شرق شهر را آنالیز کنیم، به کوه های زاگرس می رسیم. قله گرین بلندترین نقطه از حصار بروجرد است که در غرب آن واقع شده است. در نقطه مقابل گرین، کوه های کم ارتفاع یزدگرد در شرق بروجرد خودنمایی می نمایند.

بعلاوه از جنوب و جنوب شرقی شهر بروجرد، به دشت سیلاخور می رسیم که خاک حاصل خیز آن نقش پررنگی در صنعت کشاورزی و باغ داری لرستان داشته است. در واقع سیلاخور به دو قسمت بالا و پایین مجزا می شود که بروجرد در میان این دو تکه قرار گرفته است. در ادامه با معرفی جاهای دیدنی بروجرد در سرزمین خوش رنگ ولعاب لرستان همراه شما خواهیم بود.

جاهای دیدنی بروجرد

1. مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروجرد - عکس از سایت سازمان میراث فرهنگی استان لرستان

اگر در پی ماجراجویی در جاذبه ای تاریخی میان جاهای دیدنی بروجرد هستید، باید به محله قدیمی دودانگه بروید. برای روبه رو شدن با معماری بناهای تاریخی لرستان، مسجد جامع این شهر، یکی از برترین انتخاب ها در طول سفرتان خواهد بود. مسجد جامع بروجرد را باید یکی از شاهکارهای معماری سنتی بروجرد دانست که قدمت ساخت آن به قرن دوم تا سوم هجری برمی شود. این مسجد که در بین مردمان بروجرد به مسجد آدینه هم شناخته می شود، در زمان حکومت یکی از فرماندهان نظامی خلیفه عباسی، به نام ابودلف عجلی که خود از رهروان مذهب شیعه بوده، بنا شده است. باستان شناسان این بنای ارزشمند لرستان را از قدیمی ترین مساجد ایران می دانند.

مسجد جامع بروجرد - عکس از سایت سازمان میراث فرهنگی استان لرستان

هر چقدر از زیبایی و معماری تحسین برانگیز این بنای تاریخی لرستان برایتان بگوییم، کم گفته ایم. جالب است بدانید که مسجد جامع بروجرد در ابتدا بنایی به جای مانده از یک آتشکده بوده است. هنر در بندبند این بنای مذهبی تجلی پیدا نموده و می شود ردپای معماری خاص ایرانیان باستان را در کنار اصول معماری اسلامی به چشم دید. دو در که در ضلع شرقی و غربی مسجد واقع شده اند، به همراه شبستان، ایوان، گنبدخانه و گلدسته، طراحی این مسجد را پوشش می دهند. گنبدخانه که از قسمت های قدیمی مسجد است، به سبک وسیاق معماری چهار طاقی ساسانیان بنا شده و کندوکاو در گوشه وکنار آن برای دوست داران معماری کهن ایران لذت بخش خواهد بود.

آدرس: بروجرد، محله دودانگه، خیابان جعفری

2. مسجد امام

مسجد امام بروجرد - عکس از اسدی

از دوران تاریخی قاجار، باز هم می توانید در شهر بروجرد، در بناهای دیدنی دیگری نیز ماجراجویی کنید. مسجد امام یا مسجد سلطانی از دیگر مساجد تاریخی بروجرد است که بنای آن بر روی ویرانه هایی یک ساختمان قدیمی بنا شده است. احتمال می رود که بنای اولیه همان مسجد حدیث بروجرد بوده است. بنای مسجد حدیث با تخریب در دوره زندیه و احداث مسجدی تازه روبه رو شده و ساخت آن تا دوران فتحعلی شاه قاجار طول کشیده است. طبق کتیبه یافت شده در یکی از ایوان های مسجد، بدون شک این بنا در زمان فتحعلی شاه در اختیار مردم قرار گرفته و به عنوان یکی دیگر از شاهکارهای معماری اسلامی و ایرانی به جاهای دیدنی بروجرد افزوده شده است. این مسجد در مرکز شهر و بازار بروجرد، یکی از پر رفت وآمدترین منطقه ها قرار گرفته و این نکته علاوه بر معماری زیبا، در معروفیت این مکان مذهبی بسیار موثر بوده است.

مسجد امام بروجرد - عکس از سایت سازمان میراث فرهنگی استان لرستان

طراحی معماری مسجد سلطانی مشابه مسجد امام در بازار تهران است و به سبک وسیاق مساجد چهار ایوانی ساخته شده است. زیربنای مسجد بیش از 7 هزار متر است که توانسته لقب بزرگ ترین مسجد غربی ایران را از آن خود کند. یکی از مجذوب کنندهیت های مسجد امام بروجرد، وجود شبستان های متعدد در دل معماری خاص آن است، به گونه ای که در چهار جهت جغرافیایی شمال شرقی و غربی و بعلاوه جنوب شرقی و غربی، شبستان هایی تعبیه شده است. علاوه بر این چهار شبستان، یک شبستان زمستانی نیز در این مجموعه وجود دارد. این مسجد با سه در که به خیابان های صفا، بازار دواتگرها و خیابان جعفری باز می شوند، دسترسی خوبی به شهر دارد. حیاط و صحن بزرگ از ویژگی های این مسجد تاریخی است و در گوشه وکنار صحن چند اتاق برای دانشجویان علوم دینی ساخته شده است.

آدرس: بروجرد، راسته بازار بروجرد، خیابان جعفری

3. موزه مردم شناسی در خانه ٔ تاریخی بازمانده از قاجار

موزه مردم شناسی از جاهای دیدنی بروجرد - عکس از مهدی ابولفتحی

بنایی با حس وحال خانه های تاریخی و قدیمی که در زمان قاجار ساخته شده، یکی دیگر از جاهای دیدنی بروجرد است. این خانه کهن با معماری زیبا و چشم نواز خود، نزدیک به 180 سال قدمت دارد و متعلق به یکی از روحانیون بروجرد به نام کمال الدین نبوی طباطبایی بوده است. معماری اصیل ایرانی در جای جای این خانه مشهود است و آرامش را در گوشه وکنار آن می توان لمس کرد.

به سبک معماری خانه های اصیل ایرانی، در این مجموعه حیاطی بزرگ و با صفا را شاهد هستیم که عنصری مجذوب کننده در این بنا محسوب می شود. استفاده از دیگر المان های معماری ایرانی همچون تالارها، شاه نشین، شبستان و… در این بنا دیده می شود که حکایت از تلفیق هنر معماری با فرهنگ ایرانی دارد. اما چیزی که این بنا را در میان جاهای دیدنی بروجرد متمایز نموده، درها و پنجره های چوبی آبی رنگ، کاشی های زیبا و آجرهای آن است.

موزه مردم شناسی از جاهای دیدنی بروجرد - عکس از سعید اسدی

در ورودی چوبی خانه با سردر بزرگی که دارد از نکات قابل توجه طراحی این خانه تاریخی است. به محض ورود به خانه و طی کردن دالان دراز آن با حیاط بزرگی روبه رو می شوید که دورتادور آن را به سبک وسیاق معماری ایرانی، ساخته شده است. عمارتی بزرگی با نمایی آبی رنگ، حوضی با چیدمانی از گلدان های رنگارنگ، ساختمان مطبخ، حمام، انبار، در این حیاط واقع شده اند. داخل عمارت همچون بناهای تاریخی و قدیمی ایرانی با گچ بری ها و نقاشی های هنرمندانه ای تزیین شده است.

این خانه که به خانه فرهنگ معروف است، هم اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است و به عنوان موزه مردم شناسی بروجرد میزبان بازدیدنمایندگان است.

آدرس: بروجرد، بلوار صفا، کوچه هلال احمر، کوچه آقا احمدی

4. خانه مصری، هنر معماری در تاریخ قاجار

خانه مصری - از جاهای دیدنی بروجرد

در نزدیکی خانه کمال الدین نبوی طباطبایی، در بافت تاریخی بروجرد، خانه قدیمی دیگری جا خوش نموده که لذت ماجراجویی در گوشه وکنار آن را به هیچ وجه نباید از دست بدهید. خانه مصری بروجرد که به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، یادگاری از هنر باشکوه معماری در دوران قاجار است. این خانه که در خیابان صفا واقع شده، به سبک وسیاق خانه های قاجاری، در دو طبقه ساخته شده است. تزئینات آجری و کاشی کاری های چشم نواز از ویژگی های این خانه باصفای ایرانی است که برای هر توریست علاقمند به مکان های تاریخی، لذت بخش خواهد بود. این عمارت با مساحتی نزدیک به 800 متر و حیاط مرکزی زیبایی، در مجاورت پارک صامتیه شهر واقع شده و از جاهای دیدنی بروجرد محسوب می شود.

آدرس: بروجرد، بلوار صفا، جنب پارک صامتیه

5. بازار بزرگ بروجرد

بازار بزرگ از جاهای دیدنی بروجرد - عکس از اسدی

به هر شهری که سفر کنید، خرید در بازارهای کوچک و بزرگ آن، تجربه ای نو دوست داشتنی خواهد بود. در سفرتان به بروجرد هم این امکان را دارید تا در کنار گردش و بازدید از مکان های دیدنی، لذت خرید را هم تجربه کنید. بازار بزرگ بروجرد، بنایی قدیمی و سنتی است که از دیرباز، محلی برای کسب وکار و رونق مالی شهر بوده است.

این بازار در بین مردمان محلی بروجرد با نام راسا به معنی راسته بازار شناخته می شود. این مرکز تجاری سنتی بروجرد، یکی از مهم ترین مکان های مالی استان لرستان است که مشخصات معماری قاجار را دارد و هنوز هم رونق خود را حفظ نموده است. بنابراین با رفتن به این بازار، علاوه بر خرید، می توانید به یکی از جاهای دیدنی بروجرد که المان های تاریخی در آن مشهود است نیز سر بزنید. هر چند که امروزه شاهد اضافه شدن مغازه و فروشگاه هایی به بافت سنتی این بازار هستیم، اما بسیاری از قسمت های آن هنوز دیدنی و گشت در آن دلچسب و نوستالژیک است.

مشتریان راسا تنها مردم محلی بروجرد نیستند، بلکه روستاییان و بعلاوه عشایر لر و بیختیاری هم برای خرید سراغ این بازار می آیند. در این بازار معمولاً هر مایحتاجی که بخواهید پیدا می شود و بعلاوه می توانید کالاهای سنتی و مجذوب کنندهی مثل پارچه های خوش رنگ، گیوه، ظروف مسی، سینی و سماور پرآوازه ورشو با طرح و نقش زیبا نیز تهیه کنید.

آدرس: بروجرد، میدان صفا، بلوار صفا، خیابان جعفری

6. گلدشت بروجرد، سرزمین خوش رنگ وبوی لرستان

گلدشت از جاهای دیدنی بروجرد

آب وهوای لرستان را باید یکی از ناب ترین اقلیم های ایران دانست که در دل خود سرزمین های بهشتی رنگارنگی را گنجانده است. در دل دره ای سرسبز و کوهستانی، یکی از این منطقه ها بهشتی به نام گلدشت واقع شده که همچون نامش، دشتی پر از گل های خوش رنگ وبو در آن جاخوش نموده است. وجود گلدشت در دامنه های حاصلخیز زاگرس باعث شده که در این منطقه و اطراف آن پوششی رنگارنگ از گل ها و باغ های سرسبز را ببینیم.

رودخانه های پرآبی همچون گلرود، در این سرسبزی و شکوه باغ ها و حاصل دهی زمین های کشاورزی تأثیر فراوان داشته است. گستردگی این پوشش سرسبز و وجود باغ های سیب در راستا رسیدن به این دشت بهشتی، جاده ای زیبا و دیدنی را پیش روی توریستان قرار داده است. در فصل بهار که درختان این منطقه لباسی از شکوفه ها را به تن می نمایند، یکی از دلرباترین جاده های بروجرد را می توانید به چشم ببینید. تمام این زیبایی های طبیعی علت خوبی است تا گلدشت به یکی از دوست داشتنی ترین جاهای دیدنی بروجرد و ییلاق های استان لرستان تبدیل شود.

آدرس: شهرستان بروجرد، جاده گلدشت، 7 کیلومتری شهر بروجرد

7. تپه چغا، بامی بر فراز بروجرد

تپه چغا از جاهای دیدنی بروجرد

در میان جاهای دیدنی بروجرد فضاهای باصفا و دلچسبی که دست طبیعت آن ها را به وجود آورده بسیار است. نمونه این منظره ها طبیعی، تپه چغا یا همان بام بروجرد است که با نمای زیبای 360 درجه، شهر را در یک قاب جمع نموده است. این منطقه توریستی، در بین مردم بروجرد بسیار محبوب است و با وجود امکاناتی همچون هتل، دریاچه مصنوعی، آلاچیق، وسایل بازی، قایق سواری و… مکانی مناسب برای گشت وگذار و سرگرمی مسافران و خانواده های بروجردی محسوب می شود. یکی از زیباترین قاب های بام بروجرد، زمانی است که دریاچه مصنوعی این منطقه، یخ می زند و زیباترین تصویر زمستانی را در بروجرد به وجود می آورد. ماهیت این تپه آتشفشانی بوده و به همین علت از لحاظ زمین شناسی منبعی بی نظیر برای سنگ های آتشفشانی است.

آدرس: غرب شهر بروجرد، میدان فدک، خیابان کوهسار، راستا ورودی تپه چغا

8. بوستان فدک

بوستان فدک از جاهای دیدنی بروجرد - عکس از سعید اسدی

اگر اهل رفتن به بوستان های سرسبز شهری هستید، بروجرد برای شما پیشنهاد مجذوب کنندهی دارد. بوستان فدک در منطقه غرب شهر واقع شده و انتخاب خوبی برای سرگرمی و خوش گذرانی شهری خواهد بود. فدک بزرگترین پارک بروجرد است و نمای دیدنی به تپه چغا دارد. از ویژگی های شاخص این بوستان، وجود بزرگ ترین دریاچه مصنوعی غرب کشور در دل آن است که با یکی شدن سه دریاچه دیگر به وجود آمده است. آب رود گلرود این سه دریاچه پرآب نموده و فرصتی برای قایق سواری و خوش گذرانی روی این دریاچه های مصنوعی پدید آورده است.

در این پارک علاوه بر قایق سواری می توانید سرگرمی های مهیج دیگری همچون دوچرخه سواری و ماجراجویی در باغ پرندگان را نیز تجربه کنید. از دیگر امکانات بوستان فدک، می توان به شهربازی و پیست اتومبیل رانی بچه ها اشاره نمود. پیشنهاد می کنیم که در طول سفرتان، زمانی را هم برای رفتن به بوستان سرسبز فدک، در بین جاهای دیدنی بروجرد درنظر بگیرید.

آدرس: غرب بروجرد، انتهای خیابان دکتر فاطمی، میدان فدک، ابتدای جاده گلدشت

9. روستای ونایی در بروجرد

روستای ونایی از جاهای دیدنی بروجرد

در سفرتان به بروجرد هرگز رفتن به روستای ونایی را نباید فراموش کنید. این روستای کوهستانی طبیعت دل انگیزی دارد که در بافت آن می توانید هنرمندانه ترین قاب های طبیعت را نظاره کنید. در حدود 19 کیلومتری شمال غربی بروجرد، یکی از زیباترین منطقه ها توریستی استان لرستان با چشمه سارها و بیشه زارهای فراوان جا خوش نموده است. روستای ونایی در دل تنگه ای کوهستانی است که با وجود قله های مرتفع و چشمه های جوشنده از دامنه های کوه همچون سراب پنبه و سراب سفید، طبیعت دل انگیزی را در بروجرد پدیدآورده است. جالب است بدانید که آب آشامیدنی بروجرد از چشمه های زلال این روستا تأمین می شود به همین علت بروجرد یکی از برترین آب های شرب را دارد.

در ناحیه جنوبی روستای ونایی، دشت های حاصلخیزی ناشی از آب وهوای ناب این منطقه وجود دارد که کشاورزی را در این روستا رونق بخشیده است. این روستای کوهستانی برای روزهای گرم تابستان یکی از برترین مقصدهای سفرهای داخلی است که با آب وهوای خنک و روح بخش خود از توریستان پذیرایی می نماید. در بین جاهای دیدنی بروجرد حتماً سری به روستای ونایی بزنید و خرید سوغات را نباید فراموش کنید. خیارشوهای خوشمزه و ترد این منطقه مشهور است و یکی از سوغات های پرطرفدار روستا محسوب می شود.

آدرس: 19 کیلومتری شمال غرب بروجرد، جاده بروجرد به ونایی

10. سراب کرتول بروجرد

سراب کرتول از جاهای دیدنی بروجرد - عکس از سایت وبلاگ افرا

سراب کرتول یا به گویشی دیگر، سراب کرتیل یکی دیگر از جاهای دیدنی بروجرد در همسایگی روستای زیبای توده زن است که در بیش تر روزهای سال، به ویژه در بهار و تابستان یکی از انتخاب های محبوب توریستان است. این سراب در دامنه کوه های گرین واقع شده و از گزینه های اصلی برای تأمین آب مورد احتیاج زمین های کشاورزی منطقه است. در بهار و تابستان اگر به این منطقه بروید، رود حاصل از ذوب برف ارتفاعات را خواهید دید که راستا خود را سبز نموده است.

آدرس: جاده قدیم بروجرد به اشترینان، جاده فرعی گروه 24 بعثت، جاده فرعی روستای توده زن

بروجرد نیز همچون سایر منطقه ها بهشتی ایران، پر از طبیعت های دیدنی و مکان های تاریخی و سرگرمیی است که در این مطلب سعی کردیم، چند نمونه از این جاذبه ها را به شما معرفی کنیم. اگر فکر می کنید تعدادی از جاهای دیدنی این شهر زیبا را از قلم انداخته ایم، حتما در کامنت ها برای مان بنویسید. بروجرد با آب وهوایی کوهستانی، یکی از مقاصد توریستی مناسب در فصول بهار و تابستان خواهد بود که با طبیعت سرسبز خود از شما پذیرایی خواهد نمود. به این سرزمین غربی ایران سفر کنید و خاطراتی ناب از این منطقه بهشتی لرستان با خود به سوغات بیاورید.

دوست دارید درمورد کدام شهرهای ایران بیشتر بدانید؟ مجذوب کننده ترین جای دیدنی شهر خودتان چیست؟ دیدگاه تان را برای مان بنویسید تا با هم ایران مان را بیشتر بشناسیم.

منبع: دیجیاتور

به "جاهای دیدنی بروجرد در دامنه های زاگرس همواره راسخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی بروجرد در دامنه های زاگرس همواره راسخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید