مرداب دیوک مازندران؛ زیبای خفته در جنگل کلاردشت

به گزارش وبلاگ افرا، سوال من این جاست: یکی که تهران زندگی می کند، دلش کمی هیجان و ترس بخواهد باید کجا برود؟ لطفا نگویید شهربازی چون من یکی که اصلا هیجان خاصی در شهربازی احساس نمی کنم. یک روز این سوال را از دوستم پرسیدم. همان هفته بار سفر بستیم و بدون اینکه مقصد را بدانم، نشستم در ماشینش و کمی بعد رسیدیم کلاردشت. فکر می کردم همین جا بمانیم اما ادامه داد و در روستایی به نام پیمبور، کنار مردابی که می گفتند مرداب دیوک است، نگه داشت. حالا بگذارید بگویم چرا مرداب دیوک را به شهربازی ترجیح می دهم.

مرداب دیوک مازندران؛ زیبای خفته در جنگل کلاردشت

اینجا جان می دهد برای پیاده روی و تصور خودت وسط یک فیلم ترسناک. در این مقاله از مجله گردشگری وبلاگ افرا می خواهم از تجربه مرداب دیوک رفتنم بگویم.

مرداب دیوک کجاست؟

مرداب دیوک در استان مازندران، شهرستان کلاردشت و در نزدیکی روستای پیمبور واقع شده است.

بهترین زمان سفر به مرداب چه وقت است؟

انتخاب بهترین زمان سفر به مرداب دیوک بیشتر بستگی به شرایط شما دارد. اینجا از عجایب کلاردشت است و در هر فصلی زیبایی های خاص خود را دارد، من که می گویم چهارفصل را انتخاب کنید.

چطور به مرداب دیوک دسترسی داشته باشیم؟

برای رفتن به مرداب دیوک که یکی از جاهای تماشای مازندران است باید از جاده چالوس به سمت کلاردشت بروید. بعد از 5 کیلومتر از اول جاده عباس آباد به یک سه راهی می رسید، شما از سمت راست بروید. بعد از روستای پیشنبور، لش سر و بازارسر وارد جاده روستای پیمبور می شوید. کمی بعد از روستا جاده آسفالته تمام می شود و بعد از 1.5 الی 2 ساعت پیاده روی به مرداب دیوک یکی از جاهای تماشای کلاردشت می رسید.

معرفی مرداب دیوک

مرداب دیوک مثل فیلم های اسرارآمیزی است که در آن حادثه ای عجیب و ترسناک اتفاق می افتد. اینجا پُر از درختانی است که دست خزه ها اسیر شده اند و دارند خفه می شوند، درخت هایی که در جاهای مختلف روییده اند و به دلیل بکر بودن منطقه کسی هنوز فرصت نکرده تغییری در ظاهر خدادادی شان بدهد.

تنه درختانی که در بخش های مختلف اطراف مرداب روی زمین افتاده اند بر هیجان داستان اضافه می کنند که چرا در این منطقه بکر که کمتر آدمی مزاحم آرامش درخت ها شده و تازه درخت ها هم مناسب چوب بری نیستند، این همه درخت نقش زمین شده است.

درخت ها قدیمی هستند و جنگلی وهم آلود را دور تا دور مرداب دیوک ایجاد کرده اند. گاهی تصور می کنی داخل مرداب چیز باارزشی است که درخت ها این طوری آن را دوره کرده اند.

مرداب دیوک که یکی از جاهای تماشای کلاردشت است بیشتر اوقات مه آلود بوده و همین موضوع باعث می شود وقتی وارد محوطه مرداب می شوید با تماشا ظاهر آن کمی مو به تنتان سیخ شود. اینجا قرار است منظره های عجیبی ببینید پس خودتان را برای یک جای متفاوت آماده کنید.

سطح مرداب پوشیده از خزه سبز رنگی است و اصلا نمی توان سطح آب را دید. اگر مثل من قوه تخیلتان قوی باشد و هزارتا فیلم ترسناک دیده باشید، حتما در یک آن تصور می کنید هیولایی قرار است از زیر خزه ها بیرون بیاید. الان به این حرف من می خندید اما وقتی خودتان پا به مرداب دیوک گذاشتید تازه می فهمید قوه تخیل آدم چه کارها که نمی تواند بکند.

چهره مه آلود و اسرارآمیز مرداب دیوک باعث شده این منطقه میان گردشگرانی که در پی هیجان هستند، محبوب شود. پوشش جنگلی خودرو، خزه هایی که هر جا رسیده اند خانه کرده اند، مه غلیظ و مردابی که آن قدر ساکن و ساکت است که تصور می کنید زمین چمن است، همه این هاست که مرداب دیوک را به یکی از بکرترین جاهای تماشای مازندارن تبدیل کرده است.

گونه های گیاهی و جانوری حوالی مرداب

اگر می خواهید شب را در مرداب دیوک بمانید، خیلی مراقب باشید چون بعضی از گردشگران مارهای خطرناک و سمی در این حوالی دیده اند و بعضی از آن ها هم رد پاهایی را دیده اند که شبیه جاپای گرگ است. می دانم قدم زدن با پای برهنه چه حال خوش و عجیبی دارد اما برای امنیت خودتان هم که شده هیچ وقت با پای برهنه اطراف مرداب دیوک قدم نزنید. چون هم مارها هستند و هم گیاهی به نام گزنه.

اطراف مرداب پُر از گیاه گزنه است. گزنه یکی از گیاهان دارویی است که کاربردهای زیادی دارد اما مشکل اصلی اینجاست که اگر دست تان به آن بخورد حداقل باید 5 دقیقه سوزش شدید آن را تحمل کنید و ممکن است حتی دستتان ورم کند. قارچ های مختلفی اطراف مرداب و در کنار ریشه درخت ها روییده اند اما هیچ وقت از آن ها نخورید چون تعیین نیست که سمی هستند یا نه.

تجربه تفریحات اطراف مرداب

یکی از مجذوب کننده ترین تفریحات مرداب دیوک، قدم زدن بین درختان جنگل و عکاسی است. اگر مثل من به سکون و سکوت طبیعت علاقه دارید، پیشنهاد می کنم یک جایگاه روبروی مرداب بگذارید و آرامش آن را تماشا کنید.

اگر در فصل زمستان به مرداب دیوک می روید، بهترین تفریح شما می تواند برف بازی با دوستانتان باشد. کمپ زدن، پختن غذایی سالم روی آتش، شب ماندن در چادر و صبح با صدای پرنده ها بیدار شدن یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی است که در مرداب دیوک می توانید تجربه کنید.

تجهیزات موردنیاز و نکات احتیاطی در سفر به دیوک چیست؟

برای رفتن به مرداب دیوک باید یک سری وسایل و تجهیزات همراهتان باشد. اگر می خواهید اینجا کمپ بزنید، باید با خودتان چادر، کیسه خواب و تجهیزات دیگر سفر را ببرید. راستی اینجا کمی با آبادی فاصله دارد، پس اگر می خواهید مدتی در حوالی مرداب دیوک بمانید با خودتان خوراکی ببرید. کفش مناسب جنگل نوردی هم که از واجبات است چون بخشی از راستا را باید پیاده روی کنید.

پیشنهاد می کنم همراه با دوستان تان به این منطقه سفر کنید تا سفر امن تری داشته باشید. هر چند این منطقه خطراطی ندارد و تا به حال وجود حیوان وحشی گزارش نشده است؛ اما خب احتیاط شرط عقل است.

بخشی از راستا کاملا خاکی است که در فصل بهار و پاییز و زمستان گلی می شود پس بهتر است با ماشین آفرود به مرداب دیوک بروید. در طول راستا امکانات رفاهی وجود ندارد، پس در اولین فرصتی که پیدا کردید و اولین مرکز خریدی که دیدید، هر چیزی که نیاز دارید را بخرید.

بهترین زمان سفر به مرداب چه وقت است؟

مرداب دیوک در دل جنگل های کلاردشت قرار گرفته است و در نتیجه دور از انتظار نیست، بهاری زیبا و چشم نواز داشته باشد. در فصل بهار، زمین و زمان این منطقه پوشیده از سبزه و جوانه هایی هستند که به امیدی سر از خاک درآورده اند.

درخت ها تازه به تازه جوانه زده اند و برگ های ریزی که مانند بچه ها به مادرشان چسبیده اند روی شاخه درختان روییده اند. اینجا در فصل بهار همه چیز تازه است، هوایی که نفس می کشید، درختانی که می بینید و آوازی که از هر طرف به گوشتان می رسد.

اگر در پی فصلی هستید که مرموز بودن این منطقه به حد اعلا برسد، باید فصل پاییز را انتخاب کنید. اما قول بدهید اگر شب ماندید و کمی ترسیدید خاطره بدی از سفر نسازید. ترس بخشی از هیجان قدم گذاشتن به محوطه مرداب دیوک است پس آن را به جان بخرید.

مرداب دیوک در جنگل های کلاردشت استان مازندران واقع شده پس باید انتظار پاییز و زمستانی سرد را داشته باشید. اگر می خواهید در خلوتی به این مطقه سفر کنید، خب طبیعی است که فصل پاییز و زمستان بهتر است؛ اما لباس گرم را فراموش نکنید تا سرما نخورید.

در فصل بهار و تابستان اینجا شلوغ تر است چون همه در پی سرسبزی هستند و از زیبایی های پاییز غافل. اگر دنبال این هستید که راه ها خلوت باشد و زود به مرداب دیوک برسید، باید بگوییم که تابستان فصل سفر است و راستاها شلوغ، اما از لحاظ آب وهوایی بهترین زمان سفر است.

مرداب دیوک کجاست؟

استان مازندران، شهرستان کلاردشت، نزدیکی روستای پیمبور

مرداب دیوک روی گوگل مپ

راستا دسترسی به مرداب چطور است؟

برای رسیدن به این همه زیبایی که تا اینجای مطلب از مرداب دیوک گفتیم، باید از جاده چالوس به سمت کلاردشت بروید. وقتی در راستا جاده چالوس به شهر مرزن آباد رسیدید، به سمت کلاردشت و سپس به سمت عباس آباد حرکت کنید. اینجا باید حدود 5 کیلومتر از اول جاده عباس آباد برانید تا به یک سه راهی برسید. شما از سمت راست بروید و راستا روستای پیشنبور را ادامه دهید.

با عبور از روستاهای لش سر و بازارسر وارد جاده ای می شوید که به سمت روستای پیمبور می رود. کمی بعد از روستا، جاده آسفالته تمام می شود و باید ماشین خود را اینجا و در نزدیکی ایستگاه گاز پارک کرده و باقی راستا را پیاده روی کنید. البته اگر ماشین شما آفرود است می توانید جاده خاکی را هم با ماشین بروید.

اگر در ابتدای جاده خاکی پارک کنید، بین 1.5 تا 2 ساعت پیاده روی و جنگل نوردی دارید تا به مرداب دیوک برسید. برای اینکه راحت بتوانید مرداب را پیدا کنید، پیشنهاد می کنم از یک راهنما یا افراد محلی کمک بگیرید.

اقامت نزدیک مرداب چطور است؟

نزدیک ترین روستا به مرداب دیوک، روستای پیمبور است. اگر نمی خواهید اطراف مرداب کمپ بزنید، شاید بتوانید یکی از اتاق های روستایی را اجاره کنید. انتخاب بعدی شما برای اقامت می تواند اقامتگاه های بومگردی کلاردشت باشد.

مرداب دیوک جایی شبیه سریال های ترسناک و رازآلود

مرداب دیوک یکی از جاهای تماشای مازندران و کلاردشت است که با درختانی پوشیده از خزه احاطه شده است. اینجا آنقدر سکوت حکم فرماست که می توانید صدای باد را بشنوید که میان درختان بازیگوشی می کند. مرداب همان طور که گفتیم پوشیده از خزه درختان است و سکونی عجیب و رازآلود دارد. این مرداب از آن جاهای تماشای کلاردشت است که کمتر گردشگری به آن سفر کرده و به همین دلیل هم بکر مانده است.

پس اگر شما هم به مرداب دیوک رفتید، به ترکیب طبیعی آن دست نزنید و چیزی از وسایل و زباله های خود را جا نگذارید تا بقیه هم مثل شما از قدم زدن میان زیبایی های این منطقه لذت ببرند و طبیعت هم نفسی از سر راحتی بکشد. اینجا بیشتر مواقع مه آلود است و همین مه باعث شده تا مرداب رازآلود و هیجان انگیز باشد. امیدوارم از تماشا این همه تفاوت و شگفتی لذت ببرید و از تجربه سفرتان به مرداب دیوک برای ما بگویید.

منبع: علی بابا

به "مرداب دیوک مازندران؛ زیبای خفته در جنگل کلاردشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرداب دیوک مازندران؛ زیبای خفته در جنگل کلاردشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید