عراقچی:تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است

به گزارش وبلاگ افرا، رییس هیات مذاکره کننده ایران در وین گفت: مذاکرات به مرحله ای رسیده است که طرف ها می توانند برای نوشتن یک متن مشترک شروع به کار کنند.

عراقچی:تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است

به گزارش وبلاگ افرا، سید عباس عراقچی روز شنبه بعد از نشست معاونان وزیران خارجه ایران و 1+4 گفت: امروز ما بعد از تقریبا سه روز که از کار کمیسیون مشترک گذشت، یک بار دیگر جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل دادیم، برای بررسی فرایند پیشرفت بحث هایی که تا الان اجرا شده، هم در حوزه رفع تحریم ها و هم در حوزه هسته ای.

وی ادامه داد: خوب ما گزارش کار کارگروه ها را مرور کردیم و بحث های خوبی هم در داخل کمیسیون مشترک صورت گرفت. به نظر می رسد که یک تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است و اشتراک در هدف نهایی الان بین همه وجود دارد و راستای هم که باید طی شود، راستای است که الان یک مقدار شناخته شده تر است. البته این راستا، راستا آسانی نخواهد بود، اختلاف نظرها اینطور نیست که پایان یافته باشد، اختلاف نظرهای بعضا جدی وجود دارد که باید طی مذاکرات بعدی کاهش پیدا کند.

معاون ظریف اظهار کرد: البته ما همانطور که بارها گفته ایم، اصلا علاقه مند به دنبال کردن مذاکرات فرسایشی و طولانی مدت نیستیم. در آن حدی که نیاز است که بحث ها واقعا باید روشن شود و گفته شود، طبیعتا مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد. ما فکر می کنیم که مذاکرات الان به مرحله ای رسیده است که طرف ها می توانند روی یک متن مشترک شروع به کار کنند. نگارش متن الان، حداقل در آن حوزه هایی که اشتراک نظر وجود دارد، می تواند شروع شود.

عراقچی ادامه داد: به همین منظور هیات ایرانی متون مورد نظر خودش را هم در حوزه هسته ای و هم در حوزه رفع تحریم ها آماده کرده و این را ارائه کرده به همه طرف های دیگر و به اعتقاد ما این متونی که ما معرفی کردیم می تواند مبنای مذاکرات و مبنای رسیدن به توافق نهایی باشد. نه اینکه لزوما توافق نهایی عینا متون ما خواهد بود، اما این متون مبنای مذاکره خواهند شد و در چارچوب این متون ما فکر می کنیم که رسیدن به یک توافق که خواسته های ایران را تأمین کند و خواسته طرف مقابل را هم برای بازگشت ایران به تعهداتش در برجام تأمین بکند، در این متون راستا روشن است.

وی در پایان گفت: به نظر ما زمان شروع نگارش متن، حداقل در مقداری که اشتراک نظر وجود دارد، فرارسیده است.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "عراقچی:تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی:تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید