طریقه کاشت هسته انبه در گلدان

به گزارش وبلاگ افرا، در ابتدا ضروری است بدانید که از مرحله کاشت هسته انبه در گلدان تا رسیدن میوه 5 تا 8 سال طول می کشد! بنابراین باید شکیبا باشید. برای کاشت هسته انبه در گلدان ابتدا باید شرایط جوانه زنی بذر را فراهم نمود. تامین نور کافی، آبیاری منظم و کوددهی ماهی یکبار از شرایط نگهداری انبه در گلدان است.

طریقه کاشت هسته انبه در گلدان

سرویس گیاهان و حیوانات - امروزه انبه یکی از مطلوب ترین میوه های مناطق حاره یا همان مناطق گرمسیری به شمار می رود و کشت آن در بسیاری از مناطق با آب و هوای گرم و مرطوب صورت می گیرد. در ایران نیز کشت انبه در بخش هایی از جنوب کشور شروع شده است. خواص انبه برای سلامتی بسیار گسترده است و استفاده از آن در صنایع مختلف غذایی، محصولات بهداشتی و آرایشی کاربرد دارد. همچنین کشت این گیاه به عنوان یک درختچه زینتی بسیار پرطرفدار است. جالب است بدانید کاشت انبه در گلدان نیز امکان پذیر و شما در منزل نیز می توانید این گیاه زیبا را پرورش دهید. در این مقاله طریقه کاشت هسته انبه در گلدان و شرایط محیطی مورد احتیاج گیاه را به شما آموزش خواهیم داد.

طریقه کاشت هسته انبه در گلدان

 1. به منظور کاشت هسته انبه در گلدان ضروری است همانند کاشت هسته هلو در گلدان و کاشت آووکادو ابتدا گوشت میوه انبه را به طور کامل از هسته آن جدا کنید. پس از آن هسته را به آرامی بشویید به طوریکه تا حد ممکن لیزی هسته رفع شود.
 2. مرحله بعد شکافتن هسته و خارج کردن آن از غلاف است. در میوه های انبه کاملا رسیده هسته به راحتی با فشار دست جدا میشود. در غیر این صورت از طریق یک حوله یا دستمال زبر، هسته انبه را در دستان خود محکم گرفته و با یک چاقوی تیز از وسط هسته یک شکاف ایجاد کنید.
 3. دقت کنید هنگام ایجاد شکاف به بذر آسیبی نرسد. همچنین برای اینکه بتوانید راحتتر غلاف هسته را جداکنید، هسته میوه را به مدت چند ساعت در آب نسبتا گرم بگذارید.
 4. پس از خارج کردن بذر انبه، آن را با چند لایه دستمال کاغذی پوشانده و در پلاستیک زیپ کیپ شفافی یا ظرف پلاستیک درب دار قرار دهید. توجه داشته باشید ظرف دارای رنگ روشن باشد تا نور کافی به بذر برسد.
 5. داخل پلاستیک مقدار کمی آب به اندازه دو قاشق غذاخوری بریزید و درب پلاستیک را بسته و آن را پشت پنجره قرار دهید. هر چند روز سر بزنید تا مطمئن شوید که دستمال کاغذی مرطوب است. اگر خشک شده بود از آب ولرم بهره ببرید.
 6. پیشنهاد ما برای افزایش سرعت جوانه زنی گیاه، قرار دادن هسته انبه در آشپزخانه و نزدیک اجاق گاز است تا حرارت و رطوبت مناسب برای جوانه زنی هسته انبه تامین شود. در این صورت اگر آشپزخانه پنجره ندارد از نور مصنوعی (نور چراغ) برای تامین نور مورد احتیاج گیاه بهره ببرید.
 7. هسته انبه در صورت حرارت مناسب محیط در مدت یک تا دو هفته جوانه خواهد زد.
 8. پس از جوانه زدن، وقت انتقال گیاه به گلدان است.
 9. گلدان مناسب برای کاشت هسته انبه بایستی بزرگ باشد تا فضای کافی برای رشد گیاه فراهم شود. همچنین بهتر است از جنس سفال باشد تا رطوبت در آن بهتر تامین شود.
 10. دقت کنید ته گلدان داراری سوراخ کافی برای زهکش باشد تا آب اضافی به راحتی از ته گلدان خارج شود. روی سوراخها را با سنگریزه بپوشانید تا با خاک داخل گلدان مسدود نشود.
 11. گلدان را با خاک مناسب پر کنید. هسته انبه را داخل خاک گلدان کاشته و روی آن را تا جایی که جوانه روییده با خاک پر کنید و سپس گلدان را به طور کامل آبیاری کنید.
 12. گلدان شما باید در جایی پر نور قرار داشته باشد. البته دقت کنید، گیاه جوان را نباید در معرض تابش شدید نور خورشید قرار دهید. بهتر است گلدان در جایی باشد که نور غیر مستقیم خورشید وجود داشته باشید. بهترین مکان پنجره های جنوبی آپارتمان است.

شرایط محیطی مورد احتیاج کاشت انبه در گلدان

انبه در انواع گوناگونی از خاک رشد می نماید، با این وجود برای کاشت هسته انبه در گلدان بهترین خاک مخلوط مساوی از خاک معمولی و خاک برگ و یا ترکیب کوکوپیت و پرلیت به میزان 40 درصد و پیت ماس 20 درصد است.

گیاه انبه برای رشد احتیاج به نور کافی دارد. البته از قرار دادن گیاه در برابر نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

آبیاری را منظم و به روش صحیح انجام دهید. انبه مانند بسیاری ازمیوه های گرمسیری، در دوره های متناوب خشک و مرطوب رشد می نماید. هسته به طور منظم احتیاج به رطوبت دارد تا جوانه بزند. بهترین زمان آبیاری هنگامی است که سطح خاک گلدان خشک شده باشد.

کود دادن گیاه بایستی به طور منظم و به صورت یک بار در ماه حتی در فصل زمستان انجام گیرد.

مهمترین آفت این گیاه شته و کنه است. ضروری است به محض دیدن اولین نشانه های بیماری گیاه برای جلوگیری از گسترش آن ، در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنید.

کاشت هسته انبه در گلدان تا رسیدن گیاه به مرحله میوه دهی 5 تا 8 سال طول خواهد کشید. در طول این مدت میتوانید از گیاه به عنوان یک درختچه زینتی نگهداری کنید. البته شما میتوانید نهال آماده انبه را از فروشگاههای گل و گیاه خریداری کنید که زمان کمتری را برای رسیدن میوه منتظر خواهید ماند.

منبع: setare.com

به "طریقه کاشت هسته انبه در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طریقه کاشت هسته انبه در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید