سفری به روستا های خاص و شگفت انگیز ایران

به گزارش وبلاگ افرا، روزنامه هفت صبح - پویا جوانمرد: در هر گوشه از کشور زیبای ما جاذبه های خیره کننده فراوانی وجود دارد. در این میان روستا هایی وجود دارند که ویژگی های خاص هر کدام باعث شده که در نوع خود کم نظیر و حتی گاهی عجیب باشند. در این مطلب همراه ما باشید تا سفری به بعضی از این روستا های کم نظیر داشته باشیم.

سفری به روستا های خاص و شگفت انگیز ایران

ماخونیک؛ سرزمین لی لی پوت ها

ماخونیک روستایی از توابع شهرستان سربیشه در استان خراسان جنوبی است. فاصله این روستا از مرکز استان یعنی شهر بیرجند در حدود 130 کیلومتر است. ماخونیک در طول تاریخ ویژگی های جالبی در خود داشته که باعث شده تا نام آن را در فهرست عجیب ترین روستا های ایران وارد کنیم.

به طور کلی قد مردم بومی ماخونیک کوتاه بوده و حتی به زحمت از 1.40 سانتیمتر تجاوز می نموده است، به همین دلیل به این روستا لقب سرزمین لی لی پوت ها داده اند. هر چند در سالیان اخیر قد مردم روستا متعادل تر شده است.

مردم ماخونیک تا حدود نیم قرن پیش، چای نمی نوشیدند، سیگار نمی کشیدند و اصلا گوشت هم نمی خوردند و شکار هم نمی کردند. آن ها حتی تلویزیون را همچون شیطان می دانستند. خانه های روستایی در ماخونیک در دامنه تپه ها و به صورت فشرده و در گودی زمین ساخته شده اند.

ایستا، روستایی با مردمان اهل توقف!

یکی از عجیب ترین روستا های ایران ایستا نام دارد که روستایی در اطراف طالقان واقع در استان البرز است. فاصله این روستا با مرکز استان یعنی شهر کرج حدود 95 کیلومتر است. این روستا بدون هیچ شکی می تواند در فهرست عجیب ترین روستا های ایران جای گیرد. در این روستای مرموز، مردم به اصطلاح در زمان قدیم متوقف شده اند! هیچ اثری از خودرو نیست. هیچ اثری از مراسم عروسی و عزا و جشن تولد نیست.

آن ها حتی شناسنامه هم ندارند و خدمات دولتی دریافت نمی نمایند. خیلی از فعالیت های مدرن و امروزی را به جهت تشابه با زندگی کفار درست نمی دانند. در این روستا خبری از برق و گاز هم نیست. نکته عجیب دیگر در خصوص آن ها این است که بانوان را به روستای خود راه نمی دهند؟

درکش، داروخانه سرسبز و طبیعی

روستای درکش در فاصله 30 کیلومتری جنوب غربی شهر آشخانه در استان خراسان شمالی واقع شده است. این روستا دارای طبیعت جنگلی و کوهستانی و چشمه های بسیار است، در میان دره ای واقع شده است و رودخانه درکش نیز از میان آن عبور می نماید. همچنین در جنوب به کوه آلاداغ محدود می گردد. تنها جنگل بلوط منطقه شرق کشور نیز در این روستای زیبا واقع شده است.

این روستا یکی از زیستگاه های مرال (گوزن قرمز) هم است. موقعیت ییلاقی و هوای خنک این روستا به خصوص در فصل تابستان می تواند موجب جذب علاقمندان به طبیعت بکر و زیبا گردد. نکته جالب در خصوص این روستا این است که گیاه شناسان تاکنون بیش از 380 گونه گیاه دارویی در آن شناسایی نموده اند که حدود 80 نوع آن ها بسیار کمیاب هستند. پس بیراه نیست اگر به آن لقب داروخانه طبیعی بدهیم.

زرگر، روستایی با مردمان اروپایی!

فهرست عجیب ترین روستا های ایران بدون ذکر نام روستای زرگر بسیار ناقص است. این روستا در حدود 50 کیلومتری شرق شهر قزوین و 100 کیلومتری غرب تهران قرار گرفته است. شهرت این روستا به این خاطر است که زبان مادری مردم آن رومانو است، یعنی یک زبان اروپایی! آن ها به زبان خود زبان زرگری هم می گویند. روایت ها و بحث های بسیاری در خصوص اصلیت آن ها وجود دارد.

عده ای می گویند که آن ها معلوم نیست از کجای دنیا وارد ایران شده و در این محل ساکن شده اند. عده ای، اما این گروه را اصالتاً ایرانی می دانند و حتی آن ها را جزو سربازان شجاع شاه عباس صفوی در گذشته قلمداد می نمایند. بعضی هم می گویند که در جنگ بین ایران و روم، 200 نفر از رومانو ها به دست پادشاه ایران اسیر شدند و، چون اندام های قوی داشتند، مورد عفو قرار گرفته و در نزدیکی شهر قزوین ساکن شده اند.

چهاربرج، روستای نابینایان

روستای چهاربرج در 35 کیلومتری غرب شهر اسفراین در استان خراسان شمالی است. این روستا حدود 1000 نفر جمعیت دارد که از این میان، بیش از 90 نفر آن ها نابینا هستند. گویا از حدود 30 سال پیش عارضه نابینایی در این روستا شیوع پیدا نموده و حتی بعضی از ساکنان آن، روستا را ترک نموده اند. کارشناسان دلیل این اتفاق را تغییرات ژنتیکی و ازدواج های فامیلی در میان اهالی روستا عنوان نموده اند.

نکته جالب این است که گویا در این روستا گاهی حیواناتی همچون گاو و گوسفند و گربه هم نابینا متولد می شوند که دلیل آن هنوز هم جای سؤال دارد. البته گفته می گردد که از سال 1391 به بعد اختلال نابینایی در بین نوزادان متولد شده در روستای چهاربرج مهار شده است.

سیرچ، سرسبزی در دل کویر

بخش عمده ای از مساحت استان کرمان را کویر لوت تشکیل می دهد، ولی در این استان مناطق زیبا و سرسبز زیادی هم وجود دارند. روستای سیرچ در 60 کیلومتری شرق کرمان واقع شده است. این روستا با کویر لوت فاصله زیادی ندارد و به عنوان مثال باید بدانید که فاصله این روستا تا منطقه شهداد و گرم ترین نقطه ایران یعنی گندم بریان کمتر از 40 کیلومتر است، ولی جالب اینجاست که طبیعت آن به هیچ عنوان با کویر همخوانی ندارد.

سیرچ زادگاه هوشنگ مرادی کرمانی خالق قصه های مجید است. آب و هوای آن خنک و کوهستانی است و حتی نزدیک آن، پیست اسکی هم ساخته اند. رودخانه ای زیبا، کوهی مرتفع، چشمه های آبگرم و یک درخت سرو تاریخی دو هزار ساله در این روستا وجود دارد.

آب اسک، روستایی با سنت های منحصربه فرد

آب اسک روستایی زیبا از توابع شهرستان آمل در استان مازندران است که فاصله آن با آمل حدود 80 کیلومتر است. در این روستا هم می توان غار دید هم می توان به سراغ آبگرم رفت و هم آثار تاریخی زیادی را تماشا کرد. اما دلیل اینکه این روستا را در فهرست عجیب ترین روستا های ایران قرار داده ایم به خاطر آیین ها و سنت های جالب اهالی آن است. به عنوان مثال یکی از این آیین ها زن شاهی نام دارد. در یک روز از سال، یکی از زنان روستا به عنوان شاه انتخاب می گردد و دختران روستا را هم به عنوان نگهبان در نقاط مختلف روستا می گمارد. نگهبانان مرتباً نزد شاه می آیند و چگونگی وضعیت روستا را به او گزارش می دهند.

در این روز هیچ مردی نباید در روستا حضور داشته باشد. همچنین ممکن است به دستور شاه، دختران به پایکوبی و پایکوبی و انواع بازی های محلی روی آورند. در آیین دیگری به نام برف چال مردان روستا آخرین برف زمستان را در کوه ها چال می نمایند تا در تابستان دام هایشان از آن بخورند.

شهرآباد، روستای دوقلو ها

روستای شهرآباد روستایی واقع در بخش بهمن شهر ابرکوه است. در این روستا حدود 240 نفر زندگی می نمایند که حدوداً 40 نفر از آن ها دوقلو هستند. بیشتر این دوقلو ها هم همسان هستند. اگر در این روستا وارد مدرسه شوید، تعداد زیادی بچه های دوقلو می تواند توجه شما را جلب کند. البته شباهت زیاد بچه ها به هم می تواند باعث دردسر معلمان هم گردد!

سرآقاسید، ماسوله زاگرس

روستای سرآقاسید یکی از بکرترین روستا های ایران است. این روستا از توابع کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری است. این روستا هم جزو روستا های با معماری پلکانی در ایران است. در این روستا گویی هنوز زندگی شهری به آن رسوخ ننموده و زنان و دختران روستا لباس های کاملاً محلی بر تن می نمایند.

نکته عجیبی که در خصوص این روستا وجود دارد، این است که معمولاً با بارش اولین برف در زمستان، راه ارتباطی این روستا که در منطقه کوهستانی هم قرار گرفته است، چند ماهی با بیرون قطع می گردد. بهترین زمان سفر به روستای زیبای سرآقاسید از فروردین تا مهر است، زمانی که می توانید از باغ های میوه و درختان گردوی آن هم لذت ببرید.

منبع: برترین ها

به "سفری به روستا های خاص و شگفت انگیز ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری به روستا های خاص و شگفت انگیز ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید