صنایع دستی شیراز را بهتر بشناسیم

به گزارش وبلاگ افرا، شیراز مرکز استان فارس و یکی از محبوب ترین شهر های ایران از نظر گردشگری است که هرساله، مخصوصا در فصل بهار، گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را به سوی خود می کشاند. بعلاوه انواع صنایع دستی این شهر با شیوه ساخت هنرمندانه خود، به عنوان نمادی از زیبایی های شیراز نیز محسوب می شوند.

صنایع دستی شیراز را بهتر بشناسیم

با گذر از بازار های قدیمی این شهر، همانند بازار وکیل، می توانید انواع صنایع دستی را که از طریق هنرمندان خوش ذوق این استان ساخته شده است، تهیه کنید. بعلاوه در صورتی که به این شهر زیبا سفر ننموده اید، می توانید به راحتی و با خرید آنلاین صنایع دستی، از زیبایی ها و کاربرد آن ها بهره مند شوید. فروشگاه صنایع دستی شیراز وچری یکی از معتبرترین فروشگاه هاییست که می توانید این سوغاتی ها را از آن بخرید. از معروف ترین صنایع دستی شیراز که زبانزد عام و خا­ص هستند، می توان به خاتم کاری، قلم زنی، معرق کاری، نقره کاری، منبت کاری، شیشه گری و… اشاره نمود. در ادامه این مطلب به توضیح مختصری از این صنایع می پردازیم.

خاتم کاری

خاتم کاری یکی از ظریف ترین هنر ها و صنایع دستی شیراز است که از کنار هم قرار دادن تکه های چوب منظم، همراه با طرح ها و رنگ های متفاوت ساخته می شود. بعلاوه خاتم کاری یکی از ارزشمند ترین هنر های این شهر محسوب می شود که علاوه بر چوب، با استفاده از عاج، برنج، استخوان و طلا هم تهیه می شود. در ساخت خاتم، سطح چوب را با دستگاه های مخصوص به مقدار های کوچک و چندضلعی برش می دهند. قطعات چوب در خاتم کاری به شکل موزائیک هستند و با استفاده از چوب های آبنوس، نارنج، فوفل، گردو، بقم، عناب، کهکم، کبوده و انواع استخوان یا عاج فیل درست می شوند.

نمونه های خاتم کاری شده را می توان در بازار های شیراز و اصفهان پیدا کرد. بسیاری از گردشگر ها و گردشگران هم در پی تهیه این صنایع دستی در انواع جعبه طلا، جعبه آرایشی، قاب عکس، آینه و … هستند.

کاشی معرق شیراز

کاشی معرق یکی از انواع هنر های این شهر است که نمونه های ارزشمند آن را می توان در مساجد و دیگر بنا های تاریخی شیراز به وفور پیدا کرد. طرح و نقشه های مورد استفاده در کاشی های رنگارنگ و شکسته که از طریق استادان و معرق کاران حرفه ای بر در و دیوار های ساختمان هایی مانند مسجد نصیرالملک شیراز دیده می شوند، نشان دهنده ذوق و هنر سرشار از لطافت و ارزشمند استادان این هنر زیبا است. این هنر ارزشمند در قالب کاشی و قاب های یادگاری در بنا ها و بازار های صنایع دستی این شهر زیبا به فروش می رسد.

بعلاوه می توانید گوشه ای از این هنر هخامنشی بسیار مجذوب نماینده و زیبا را در انواع مینیاتوری آن تهیه کنید.

منبت کاری

هنر کنده کاری و طراحی بر اساس یک نقشه تعیین بر روی چوب، منبت کاری نام دارد. امروزه منبت کاری یکی از ارزشمند ترین هنر هایی است که می تواند تکه ای چوب ساده را به یک وسیله زیبای تزئینی تبدیل نموده و ارزش آن را به چند برابر بیشتر تبدیل کند. قدمت این هنر در شیراز، به خصوص شهر آباده، بسیار زیاد است، به طوری که با توجه به بقایای به جای مانده از تخت جمشید، ستون های این بنای زیبا با استفاده از هنر منبت کاری تزئین شده بودند. هنر منبت کاری بر روی اشیا مختلف از جمله ظروف، مبلمان، میز، جعبه، صفحات شطرنج و … قابل اجرا است. حتی از این هنر ارزشمند در حجاری و گچبری هم استفاده می شود.

نقره کاری

نقره کاری شیراز قدمت بسیار زیادی دارد. بعلاوه ظروف و وسایل ارزشمند بسیار زیادی از طریق هنرمندان شیرازی، در این شهر ساخته می شوند. قدمت این صنعت در ایران به 7 هزار سال پیش برمی شود و امروزه نیز در شهر های هنرپروری مانند شیراز هواداران بسیار زیادی دارد.

طرح ها و نقش های به کار رفته در این هنر شامل گل نرگس، زنبق، عنبر بو، پنج پر و گل سرخ می شود که معمولا زینت بخش ظروف و لوازم نقره کاری شده هستند. بعلاوه استفاده از طرح های افسانه ای و انسانی مانند نقش فروهر، اساطیر شاهنامه، پادشاهان و سربازان دوران هخامنشی نیز در میان نقره کاران بسیار رواج دارد.

توجه داشته باشید که عیار بالای وسایل نقره کاری شده، دلیل قیمت بالاتر آن ها نسبت به کالاهای مشابه در استان هایی همانند اصفهان است.

از معروف ترین فروشگاه های شیراز برای خرید این آثار زیبا و چشم نواز، می توان به مغازه های موجود در بازار وکیل، سرای بشیر و حافظه اشاره نمود. بعلاوه اگر قصد خرید آنلاین صنایع دستی را دارید، سایت وچری را از دست ندهید.

قلم زنی

یکی از زیبایی های بازار های شیراز، تماشا هنرمندان زبر دستی است که با چکش طرح و نقش های مختلف را بر روی ظروف فلزی حک می نمایند. این هنر با سابقه چندین هزار ساله خود، در دوران هخامنشایان آغاز شده و اوج آن به دوره ساسانیان برمی شود.

قلم زنی شامل تزئین و کندن نقوش مورد نظر بر روی اشیا فلزی به ویژه مس، طلا، نقره و برنج است و از مهم ترین نقش های به کار رفته در آن ها می توان به طرح گل و مرغ، اشعار زیبای فارسی و یا احادیث و آیات اشاره نمود.

شیشه گری

امروزه شیراز به عنوان مهد شیشه و شیشه کاری شناخته می شود. هنر شیشه گری از ترکیب سیلیکات های قلیایی و ذوب آن ها در کوره به دست هنرمندان زبردست ساخته می شود و سپس به یاری دست یا قالب، فرم پیدا می نماید. در نهایت این ترکیبات به جسمی ظریف، شنماینده و شفاف تبدیل می شوند. هنر اصیل شیشه گری و یا دمیدن در شیشه، یکی از پرزحمت ترین هنر های دستی است. از ساختمان های تاریخی مزین به شیشه های رنگی گرفته تا ظروف شیشه که هر کدام با دمیدن و طراحی درست می شوند، از برترین نمونه های این هنر محسوب می شوند. سابقه شیشه گری در ایران به دوره هخامنشیان بازمی شود و این هنر تا به امروز، به یکی از پراهمیت ترین هنر های شیراز تبدیل شده است.

سخن پایانی

اگر قصد سفر به شیراز را دارید، خرید سوغاتی های بی نظیر و ناب شیرازی را از قلم نیاندازید. بعلاوه می توانید انواع بی نظیری از این سوغات را به راحتی از فروشگاه صنایع دستی شیراز وچری با قیمت مناسب و اطمینان از اصالت کالاها تهیه کنید.

منبع: توریسم آنلاین

به "صنایع دستی شیراز را بهتر بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع دستی شیراز را بهتر بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید