رمزارزها؛ عامل اصلی یا حاشیه ای؟

به گزارش وبلاگ افرا، مساله آلودگی هوای کلان شهرها، مازوت سوزی نیروگاه ها و خاموشی های ناشی از مصرف بالای مزارع ارز دیجیتال، این روزها از جمله مهم ترین موضوعاتی است که در رسانه های مختلف با دیدگاه ها و رویکردهای متفاوتی به آن پرداخته می شود. هر چند به نظر می رسد تفاوت دیدگاه ها و عدم تبیین دلایل دقیق خاموشی های اخیر به ویژه در کلان شهرهای بزرگ کشور بیش از هر چیز ناشی از عدم شفافیت سیاست های کلان حاکم بر صنعت برق و انرژی کشور است.

رمزارزها؛ عامل اصلی یا حاشیه ای؟

پیش از آنکه به مساله خاموشی ها بپردازیم، ضروری است نکاتی درخصوص ظرفیت های صنعت برق روشن شود. اول اینکه فراموش نکنیم ظرفیت اسمی نیروگاه های کشور درحال حاضر رقمی بالغ بر 85 هزار مگاوات است که با کسر 15گیگاوات ظرفیت برقابی به علت فصلی بودن آن و 10 گیگاوات بابت نیروگاه های فرسوده، ظرفیت عملیاتی 58 تا 60 هزار مگاوات برق را فراهم می کند. در این میان نکته حائز اهمیت این است که میزان مصرف در پیک مصرف تابستان نسبت به فصول سرد سال فاصله قابل توجهی دارد که نتیجه آن بیکار ماندن 30 میلیارد دلار دارایی کشور در بیشتر ماه های سال است.

در مقابل برای گاز هم این فاصله مصرف در فصول سرد و گرم به شکل دیگری تکرار می شود. بنابراین به جرات می توان گفت یکی از مهم ترین معضلات ما در حوزه انرژی نبود یک ساختار یکپارچه است. نتیجه این فقدان در نهایت بلااستفاده ماندن منابع قابل توجهی از گاز و برق در روزهای پرتعدادی از سال است.

به علاوه وسعت جغرافیایی، اختلاف دمای زیاد روزهای گرم و سرد سال و همچنین گستردگی خطوط انتقال برق و گاز با تلفات بالا هم به اتلاف قابل توجه منابع ملی منجر شده است. نتیجه مشخص این سیاست این است که ما در تابستان با کمبود برق و در زمستان با کمبود گاز روبرو می شویم.

لزوم تامین برق در پیک مصرف که اساسا 400 ساعت در سال را شامل می شود، وزارت نیرو را ناگزیر کرده با صرف هزینه های چند میلیارد دلاری نسبت به ساخت نیروگاه های جدید اقدام کند. این نیروگاه ها اگرچه ممکن است برای روزهای پرمصرف سال کاملا موثر واقع شوند. اما عملا به ظرفیت خالی و بیکار تولید برق در سایر روزهای سال دامن می زنند، متوسط هزینه تولید را افزایش می دهند و به هدررفت منابع ملی منجر می شوند.

این رویکرد در حوزه صنعت گاز هم مصداق مشخصی دارد. افزون بر اینکه الگوی نادرست مصرف هم به مسائل این حوزه دامن زده است. به عنوان مثال ما امسال رکورد تولید گاز را شکستیم. اما باز هم با کمبود گاز روبرو شدیم و برای جبران آن، میزان گاز عرضه شده به نیروگاه های کشور را کاهش دادیم و به همین دلیل برخی از واحدهای نیروگاهی به ناگزیر خاموش و از مدار خارج شدند.

شاید یکی از مهم ترین راهکارهای پیش رو برای جلوگیری از تکرار این خاموشی ها، تغییر رویکرد و اتخاذ یک سیاست واحد انرژی در حوزه گاز و برق است. البته قطعا نمی توان چنین سیاستی را در قالب یک اقدام کوتاه مدت و در بطن بی ثباتی ها پیاده کرد. مدیریت نوسانات تقاضا در مقاطع مختلف زمانی با سرمایه گذاری های بزرگ، نه تنها به رفع مشکل کمکی نمی کند، بلکه در نهایت به افزایش قیمت تمام شده آن کالا نیز منجر می شود. بنابراین تدوین سیاست های میان مدت و ریشه ای برای همگام سازی ظرفیت های برق و گاز کشور می تواند تا حدی تعادل را به این صنایع بازگرداند.

نکته حائز اهمیت دیگری که باید به صورت جدی به آن پرداخته و از گسترش شایعات مرسوم در مورد آن جلوگیری شود، نقش صنعت ماینینگ در خاموشی هاست. درحالی که سهم رمزارزها از مصرف برق کشور رقمی بین 600 تا 700 مگاوات است، بدون هیچ تردیدی نمی توان این صنعت را مسبب خاموشی های اخیر دانست. افزون بر اینکه به شکلی جدی و موثر می توان صنعت ماینینگ را یکی از راه های نجات صنعت برق از بحران و ایجاد تعادل در تقاضا و مصرف برق کشور دانست. چراکه این تنها صنعتی است که می تواند در لحظه خاموش و روشن شود و فقط از برق مازاد استفاده کرده و تقاضا را متعادل کند.

متاسفانه به رغم اینکه ما در اتاق بازرگانی بارها بر این مساله تاکید کردیم که با یک سیاست منطقی، پایدار و باثبات می توان صنعت ماینینگ را به یک مزیت رقابتی برای کشور بدل کرد، اما از ابتدا هم سیاست های نادرستی درخصوص این صنعت در پیش گرفته شد. این سیاست ها نه تنها به فرار سرمایه گذاران بزرگ این صنعت منجر شد، بلکه به استخراج خانگی، زیرزمینی و غیرقانونی رمزارزها با استفاده از شبکه برق شهری هم دامن زد.

مساله بسیار کلیدی که به هیچ عنوان نباید از آن چشم پوشی کرد این است که عصر نفت درحال به پایان رسیدن است. رشد روزافزون و شتابان انرژی های تجدیدپذیر همگام با حمل ونقل الکتریکی، بیش از 40درصد تقاضای نفت جهان را تهدید می کند. از این رو ما باید هر چه زودتر این دارایی زیرزمینی را که ممکن است ظرف سال های آینده مشتری زیادی نداشته باشد، به پول تبدیل کنیم و رمز ارزها یک فرصت طلایی برای این بهره برداری سریع از این ظرفیت محسوب می شوند. چراکه استخراج رمزارز نیاز به آب ندارد، خیلی سریع راه اندازی می شود و می تواند درآمد ارزی قابل توجهی ایجاد کند که قابلیت دور زدن تحریم ها را دارد.

ماینینگ همچنین می تواند برای صنعت برق درآمد ایجاد کرده و منابع مالی لازم را به منظور رفع نقاط ضعف زیرساخت های این صنعت جبران کند. البته این اتفاق در کوتاه مدت نمی افتد، چراکه اقدامات عجولانه، آن هم در شرایط بی ثباتی، فقط به فعالیت های سوداگرانه دامن می زند. این درحالی است که اگر سرمایه گذاران بزرگ در صنعت ماینینگ حضور پیدا کنند و زمینه تاسیس نیروگاه های تولید پراکنده فراهم شود، نه تنها می توانند برق مورد نیازشان را تولید کنند، بلکه در روزها و ساعات پرباری هم به کمک شبکه می آیند و عملا وزارت نیرو را از صرف سرمایه های میلیاردی برای تاسیس نیروگاه های جدید بی نیاز می کنند.

برآوردها نشان می دهد هر گیگاواتی که برای ماینینگ استفاده شود، یک و نیم میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور و 600 میلیون دلار درآمد برای وزارت نیرو دارد و 200 تا 300 میلیون دلار بازار جدید برای صنعت برق و تاسیسات و قریب به 20 هزار فرصت شغلی ایجاد می کند. درحالی این ظرفیت برای یک گیگاوات برق قابل تصور است که ما در ماه های سرد سال در صورت سیاست گذاری صحیح قریب به 30 گیگاوات ظرفیت خالی داریم.

بنابراین این مساله ضروری است که پیش از هر چیز بپذیریم خاموشی ها و آلودگی هوا هیچ ربطی به تولید بیت کوین ندارد و عمده اظهارنظرها در این خصوص غیرکارشناسی بوده یا بر پایه شایعات مرسوم شکل گرفته است. خاموشی های اخیر ریشه های دیگری دارد که باید آن را در سیاست های کلان حوزه انرژی، عدم سرمایه گذاری در راستای تولید فرآورده های استاندارد و پاکیزه و عدم تعادل و یکپارچگی سبد مصرف انرژی خانوارها جست وجو کرد. صنعت ماینینگ نه تنها برای صنعت برق و اقتصاد کشور تهدیدی محسوب نمی شود، بلکه فرصتی مغتنم است که زیر سایه سنگین سیاست گذاری های نادرست درحال از دست رفتن است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "رمزارزها؛ عامل اصلی یا حاشیه ای؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزارزها؛ عامل اصلی یا حاشیه ای؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید