دوربین دستی اشعه گاما سرطان را در زیر پوست شکار می نماید

به گزارش وبلاگ افرا، محققان انگلیسی پیروز به ساخت یک دوربین دستی اشعه گاما شده اند که با ارائه تصاویر سه بعدی از زیر پوست می تواند برای مقابله با سرطان مفید واقع گردد.

دوربین دستی اشعه گاما سرطان را در زیر پوست شکار می نماید

به گزارش وبلاگ افرا و به نقل از نیو اطلس، دانشمندان در انگلیس با ارائه تصاویر سه بعدی از رشد سرطانی در زیر پوست، یک دستگاه تصویربرداری دستی پیشرفته فراوری نموده اند که می تواند ابزاری قدرتمند برای مقابله با سرطان باشد.

این فناوری از ترکیبی از اشعه گاما و تصویربرداری نوری برای اندازه گیری عمق مواد رادیواکتیو استفاده می نماید. تیم سازنده امیدوار است که این دستگاه قابل حمل بتواند به شکاف موجود در مبارزه با سرطان، جایی که دستگاه های عظیمتر برای تصویربرداری همواره در دسترس نیستند، یاری کند.

این دوربین اشعه گامای قابل حمل، حاصل کار محققان دانشگاه لافبرو(Loughborough) است که چندین سال است روی آن کار می نمایند. ایده استفاده از این فناوری این است که سیستم های عظیم و پیچیده تصویربرداری اشعه گاما که می توانند کل فضای یک اتاق را اشغال نمایند، کوچک نمایند.

نحوه کار این سیستم ها شامل تزریق مقادیر کمی از ذرات ردیاب رادیواکتیو به بیمار است که سپس توسط سلول های سرطانی جذب شده و در اسکن های بعدی نمایان می شوند و تصاویری تشکیل می دهند که اندازه و شکل رشد سرطان را نشان می دهد.

حدود پنج سال پیش، بعضی از محققان درگیر ساخت یک دستگاه دستی به اندازه یک سشوار شدند که می توانست تصاویر را به وسیله اشعه گاما، البته فقط به صورت دو بعدی بسازد. آنها اکنون با ترکیب تصویربرداری اشعه گاما با تصویربرداری نوری استریوسکوپی، پا به قلمروی تصاویر سه بعدی گذاشته اند.

دانشمندان این روش را به روش اندازه گیری فاصله ستاره ها از یکدیگر تشبیه می نمایند که این روش تصویربرداری، ابزار مورد احتیاج برای تبدیل تصاویر دو بعدی به تصاویر سه بعدی را فراهم می نماید.

دکتر سارا باگبی می گوید: ما نشان دادیم که امکان انجام تصویربرداری گاما استریوسکوپی دستی وجود دارد که اطلاعات سه بعدی و نه دو بعدی را فراهم کند. با ترکیب تصویربرداری گاما و نوری، این اطلاعات سه بعدی به کاربر می گوید منبع رادیواکتیویته درون یک ماده خاص کجاست و تا چه حد عمیق است.

وی اضافه کرد: این ابزار در جراحی رادیویی کاربرد دارد، جایی که به عنوان مثال در حین درمان و تشخیص سرطان جراح به دنبال منبع رادیواکتیویته در بدن است. همچنین ممکن است در سایر حوزه ها از جمله در صنعت هسته ای مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که گفته شد، این دوربین اشعه گامای ترکیبی به عنوان یک راه چاره فشرده برای تصویربرداری اشعه گاما شکل گرفته است و می تواند تأثیر زیادی بر روی افرادی که به فناوری های تشخیصی دسترسی ندارند، داشته باشد.

دانشمندان امیدوارند که بتوانند با دانشگاهیان کشور اروگوئه که دستگاه های عظیم تصویربرداری تنها در سه مرکز در سراسر این کشور وجود دارد، همکاری نمایند. با این امید که این دوربین های قابل حمل را برای استفاده در تشخیص سرطان وارد کلینیک های بیشتری در این کشور نمایند.

باگبی می گوید: در حال حاضر، بیمار برای انجام تصویربرداری اولیه باید به یکی از این سه مرکز مراجعه کند که ممکن است صدها کیلومتر دورتر از محل سکونتش باشد و سپس دوباره برای عمل جراحی به شهر خود بازگردد.

این مطالعه در مجله Physics in Medicine & Biology منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دوربین دستی اشعه گاما سرطان را در زیر پوست شکار می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوربین دستی اشعه گاما سرطان را در زیر پوست شکار می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید