خبرنگاران فعالان گردشگری چه میزان وام کرونایی دریافت می کنند؟

به گزارش وبلاگ افرا، تهران- خبرنگاران - فعالان حوزه گردشگری از راهنمایان سفر و سفره خانه های سنتی تا واحدهای بومگردی و هتلداران بنا به سطح فعالیت و رتبه صنفی، از تسهیلات از 16 تا 900 میلیون تومانی جبران خسارت دوران کرونا با تنفس 6 ماهه، برخوردار شده اند.

خبرنگاران فعالان گردشگری چه میزان وام کرونایی دریافت می کنند؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی وبلاگ افرا، ثبت نام فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات کرونایی روی سامانه کارا از پنجشنبه (29 آبان) آغاز شد؛ این تسهیلات بر اساس نوع فعالیت و مقیاس واحد صنفی و درجه و ستاره تاسیسات گردشگری از حداقل 16میلیون تومان تا 900 میلیون تومان متغیر و نرخ سود این تسهیلات 12 درصد است. فعالان گردشگری برای آغاز پرداخت این وام از دوره تنفس حدود 6 ماه برخودار شده اند.

دولت در ابتدای سال 99 تسهیلات 6 تا 16 میلیون تومانی را برای 14 رسته شغلی آسیب دیده در ازای حفظ شغل اختصاص داده بود که با توجه به میزان بالای خسارت وارد شده به صنعت گردشگری در پی شیوع ویروس کرونا همچنین محدودیت های اعمال شده برای سفر که همچنان ادامه دارد و افزایش یافته است، این تسهیلات به هیچ عنوان جوابگوی فعالان این صنعت نبود؛ بر اساس مصوبه جدید تلاش شده است سقف حمایت های جبرانی افزایش یابد.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با توجه ویژه به صنعت گردشگری و با پیگیری های مستمر بر اساس گزارش های حجم خسارت های این حوزه در 9 ماه گذشته، پیروز به تصویب دستورالعمل حمایتی از این گروه در کارگروه اقتصادی مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا و پرداخت تسهیلات جدید به کسب و کارهای آسیب دیده حوزه گردشگری براساس بنگاه محوری شد.

ولی تیموری معاون گردشگری کشور پیش تر گفته بود مذاکرات و تلاش های چندماهه بی نتیجه نماند و میزان تسهیلات بانکی به تفکیک رسته های شغلی حوزه های گردشگری و نحوه اعطای آن به تایید نهایی رسیده و ابلاغ شده است.

این تلاش ها در مهر ماه به ثمر نشست و در جلسه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا (نهم مهر 99) با بسته تسهیلات جدید حمایتی موافقت شد و دوازدهم مهرماه نیز به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا رسید، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری دستورالعمل اجرایی پرداخت تسهیلات به فعالیت ها و واحدهای کسب و کارهای بیشتر آسیب دیده از ویروس کرونا حوزه گردشگری بر اساس شیوه بنگاه محوری 14 آبان ماه 99 به وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رییس کل بانک مرکزی برای اجرا ابلاغ کرده است.

در این دستورالعمل، مرجع بررسی و تایید درخواست ها و اطلاعات تخصصی متقاضیان، وزارت گردشگری معین شده و وزارت کار با همکاری وزارت گردشگری نسبت به طراحی فرآیند تعریف شده در این دستورالعمل، در بستر سامانه اقدام می کند و پرداخت تمام هزینه ها و بدهی های فعالان گردشگری (اقتصادیات سال های گذشته، حق بیمه کارفرمایی، بازپرداخت اقساط بانکی، قبوض حامل های انرژی) تا سرانجام سال 99 به تعویق افتاده است.

وام 20میلیونی کرونا برای راهنمایان گردشگری/ 80 تا 200 میلیونی برای بومگردی ها

بر اساس دستورالعمل تسهیلات کرونایی حوزه گردشگری، راهنمایان گردشگری 20 میلیون تومان، دفاتر خدمات مسافرتی بین 150 تا 300 میلیون تومان، شرکت های حمل و نقل گردشگری 80 میلیون تومان و موسسات آموزش گردشگری 60 میلیون تومان می توانند تسهیلات دریافت کنند.

شرکت های عامل تطبیق 50 میلیون تومان، ارزیابان و عوامل تطبیق 16 میلیون تومان، اقامتگاه های بومگردی و سنتی براساس تعداد اتاق، مساحت و درجه واحد بومگردی بین 80 تا 200 میلیون تومان از تسهیلات کرونایی برخوردار می شوند.

بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، تسهیلات جبران خسارات دوران کرونا برای هتل ها بر حسب ستاره و تعداد اتاق از 200 تا 900 میلیون تومان، و هتل آپارتمان ها، متل ها و مهمان پذیرها به تفکیک درجه و تعداد اتاق از 200 تا 350 میلیون تومان معین شده است.

همچنین سفره خانه های سنتی و واحدهای پذیرایی بین راهی، مراکز سرگرمی و تفریحی، مجتمع های گردشگری و آب درمانی که از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجوز فعالیت دارند، براساس نوع و درجه واحد می توانند بین 100 میلیون تا 350 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

6 ماه تنفس برای بازپرداخت وام/ آغاز پرداخت اقساط اردیبهشت 1400

بانک مرکزی هم پنجم آبان در دستورالعمل ابلاغی برای کسب و کارهای آسیب دیده حوزه گردشگری به 20 بانک، تصریح کرده بازپرداخت اقساط این تسهیلات از اول اردیبهشت سال 1400 خواهد بود، این تنفس 6 ماهه به منظور حمایت از فعالان حوزه گردشگری و اینکه با افزایش محدودیت های سفر و معین نبودن سرانجام کرونا و نبود چشم انداز روشن حداقل در ماه های آینده برای رونق گردشگری تا سرانجام سال، در نظر گرفته شده است.

همچنین بر اساس ماده 4 دستورالعمل ابلاغی، آن دسته از فعالان و تاسیسات گردشگری که قبل از ابلاغ این دستورالعمل (به استناد دستورالعمل قبلی) از تسهیلات مربوط به مشاغل و رسته های آسیب دیده از کرونا استفاده کرده اند، چنانچه دوباره درخواست دریافت تسهیلات داشته باشند، پرداخت مابه التفاوت مبلغ درخواستی در قالب تسهیلات مطابق این دستورالعمل امکان پذیر خواهد بود.

معاون گردشگری کشور پس از اعلام رسمی آغاز ثبت نام تسهیلات کرونایی برای فعالان گردشگری در نامه ای به مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی 31 استان کشور از آنها خواسته است با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع حمایت و تسریع در فرایند پرداخت تسهیلات، نسبت به اطلاع رسانی به همه تأسیسات و فعالان گردشگری تحت پوشش، اقدامات لازم انجام شود.

به گزارش وبلاگ افرا، با شیوع کرونا در ایران از اسفند98 نیز برنامه های دولت دوازدهم با اولویت و موضوع حفاظت از جان و سلامت مردم تدوین و عملیاتی شد و بر اساس شیوه نامه های بهداشتی، محدودیت در تردد و سفر به عنوان یکی از مهمترین دستورات پیشگیری از شیوع و ابتلا به بیماری، در صدر همه اصول قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا قرار گرفت. این تصمیم اگر چه به کاهش خسارات جانی منجر شد، اما صنعت گردشگری را بشدت تحت تاثیر قرار داد.

علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در زمانی که هنوز موج سوم کرونا آغاز نشده بود میزان خسارت وارد شده به بخش گردشگری را تا پیش از سرانجام فصل سفر تابستانی، 12هزار میلیارد تومان اظهار داشت. یقینا با آغاز فصل پاییز و ایجاد محدودیت های بیشتر در ماه های اخیر، این خسارت ها افزایش یافته است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران فعالان گردشگری چه میزان وام کرونایی دریافت می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فعالان گردشگری چه میزان وام کرونایی دریافت می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید