حدود یک درصد از بافت تاریخی یزد در سیل تابستانی آسیب دیده است

به گزارش وبلاگ افرا، ایسنا/ براساس آخرین گزارش های بدست رسیده، حدود یک درصد از بافت تاریخی یزد در سیل تابستانی آسیب دیده است.

حدود یک درصد از بافت تاریخی یزد در سیل تابستانی آسیب دیده است

تصاویر هوایی نشان می دهد یزد در سیل غرق شده است. خبرها نیز حکایت از این داشت که بافت تاریخی را سیل بلعیده است! با این حال، مسئولان میراث فرهنگی یزد گفته اند: تخریب و خسارت جدی به بناها و بافت تاریخی یزد وارد نشده است. طاهره قیومی، نماینده ویژه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم که برای آنالیز اوضاع بافت تاریخی به یزد سفر نموده، پس از بازدید میدانی در توئیتر نوشت: سیل خساراتی به استان یزد وارد کرد اما کمترین آسیب به بافت جهانی بوده و بیشترین تخریب ها مربوط به بافت جدیدتر یا فرسوده است، برای جبران خسارت کوشش می کنیم، گروه های کارشناسی فعال هستند تا به سرعت برای بازسازی و بازسازی اقدام نمایند. حال یزد خوب می گردد و گردشگری دوباره رونق میگیرد.

شرایط بافت تاریخی شهر یزد را اما گزارش های تخصصی پایگاه میراث جهانی بهتر می تواند معین کند. مجید علومی که درحال پایش و برآورد خسارت های ناشی از سیل به بافت تاریخی یزد برای ارائه گزارش به یونسکو است، گفت: پایش ها به وسیله پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد، گروهی از بازسازیگران، دانشجویان رشته بازسازی، تشکل های مردم نهاد و گروه های مردمی بدون هیچ چشم داشتی و با همراهی تمام درحال انجام است. با توجه به اینکه شهر تاریخی و خشتی یزد در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، باید گزارشی از شرایط موجود و آسیب های وارد شده از سیل برای یونسکو تهیه و ارائه کنیم. از طرفی، ضرورت دارد برای پیشگیری و جلوگیری از تکرار حادثه، آسیب شناسی لازم صورت گیرد.

معاون پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد با استناد به پایش هایی که تا کنون اجرا شده و گزارش درحال تهیه برای یونسکو اظهار کرد: برخلاف آنچه شایع شده، آثار شاخص شهر جهانی یزد در سیل آسیبی ندیده است؛ مسجد جامع یزد و مجموعه امیرچخماق، باغ دولت آباد، مدرسه ها، بقعه های تاریخی همگی سالمند. با وجود آنکه خیابان مسجد جامع دچار سیلاب و آبگرفتگی شده بود، اما چون راستا قنات باز بود، آب به مسجد نیفتاد. راستا عبور آب در بافت تاریخی یزد نیز معین و باز است، برای همین خسارت زیادی وارد نشده است.

علومی اندازه تخریب بافت تاریخی شهر یزد را تا کنون حدود یک درصد برآورد کرد و اضافه نمود: از حدود 20 هزار خانه تاریخی در عرصه و حریم میراث جهانی شهر یزد، حدود 200 خانه از یک تا 50 درصد تخریب شده است.

به گفته او، بیشتر خسارت ها در بخش های غیرمسکونی و مجهول المالک بافت تاریخی بوده است. خانه های مسکونی چون قبلا اقدامات حفاظتی بویژه روی بام و ناودان را انجام داده اند، عموما آسیبی ندیده اند.

معاون پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد معتقد است: درباره تخریب بافت تاریخی شهر یزد بزرگنمایی شده و برعکس آنچه نشان داده می گردد، بافت آسیب جدی ندیده است.

او بعلاوه با انتقاد از اعلامیه تخلیه بافت تاریخی شهر یزد در زمان سیل اظهار کرد: این اقدام بیشتر به بافت هراسی منجر شد. در حالیکه سیل به بخش های جدیدتر شهر خسارت بیشتری وارد نموده است.

علومی به آسیب شناسی اجرا شده براساس پایش در بافت تاریخی در زمان سیل اشاره نمود و گفت: بیشتر آسیب ها و مسائل ناشی از سیل به طرح توسعه شهر یزد در پنجاه سال اخیر مربوط می گردد. بعضی مسئولان شهری در گذشته به خیابان کشی، تعریض خیابان و ساخت پارکینگ درون محلی در بافت تاریخی اقدام نموده اند که همین کارها باعث شده راستا عبور آب در بخش هایی از بافت مسدود گردد. آنالیز های اولیه نیز نشان می دهد خانه هایی که قبلا تخریب شده و فضای آنها به پارکینگ تبدیل شده اند، به علت نداشتن زیرسازی درست، عامل نفوذ و انتقال آب به داخل خانه های دیگر بوده اند.

او اضافه نمود: در جریان اجرای طرح توسعه شهری، راستا بعضی قنات ها نیز مسدود شده است، در حالیکه قنات زارچ یزد با توجه به زنده بودن و راستا باز آن، در سیل هیچ مسئله ای پیدا نکرد. از سوی دیگر، در مسیل تاریخی شهر یزد نیز ساخت و ساز شده که اگر این مسیل باز بود شاهد چنین سیلابی در بافت تاریخی و شهر یزد نبودیم.

معاون پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد با ابراز بی اطلاعی از اندازه خسارت و آسیب های وارد شده به بناهای تاریخی در اختیار اوقاف نیز گفت: در این بناها بسته است و ما هنوز پیروز نشدیم وارد این بناها شویم تا شرایطشان را پایش و آنالیز کنیم. متاسفانه نبود مدیریت یکپارچه شهری مهمترین آسیب بافت های تاریخی است.

علومی در عین حال بیان نمود: برای مشخص شرایط و اندازه دقیق آسیب ها و تخریب های ناشی از سیل در بافت و بناهای تاریخی یزد باید صبوری کرد. به محض برطرف آبگرفتگی و سیلاب و معین تر شدن خسارت ها و آسیب ها میتوان گزارش دقیق تری از آنچه در یزد رخ داده را ارائه کرد.

منبع: همگردی

به "حدود یک درصد از بافت تاریخی یزد در سیل تابستانی آسیب دیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود یک درصد از بافت تاریخی یزد در سیل تابستانی آسیب دیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید