جبران خسارت قابل توجه به گونه های جانوری ، ایران، تنها کشوری که یوزپلنگ آسیایی را حفظ نموده است

به گزارش وبلاگ افرا، معاون محیط زیست سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: در دهه سی تا پنجاه یک خسارت جدی در حفظ گونه ها داشته ایم.

جبران خسارت قابل توجه به گونه های جانوری ، ایران، تنها کشوری که یوزپلنگ آسیایی را حفظ نموده است

به گزارش وبلاگ افرا، حسن اکبری معاون محیط زیست سازمان حفاظت از محیط زیست در پاسخ به این سوال که تا چه اندازه در برابر حفظ تنوع زیستی کشور پیروز بوده ایم؛ اضافه کرد: شاخصه مهم حفظ تنوع زیستی حفظ گونه های برجسته است. وقتی از تنوع زیستی صحبت می کنیم؛ تمام موجودات اعم از گیاهان و جانوران را در بر می گیرد؛ این در حالی است که ما برای مثال از بی مهرگان اکو سیستم خود خبر چندانی نداریم. در تمام جهان این گونه است. ارزیابی دقیق از تعداد افزایش یا کاهش گونه های متعدد اکو سیستم وجود ندارد.

اکبری با بیان اینکه در زمینه اثرات سموم کشاورزی بر بی مهرگان و حشرات اصلاً برآوردی صورت نگرفته است، ادامه داد: در سازمان حفاظت محیط زیست عمده کوشش ما بر حفظ موجودات شاخص و گونه های برجسته ای است که نشان دهنده سلامت زیست بوم است. گونه ای مثل پلنگ وقتی حفظ می گردد که وضع طعمه هایش خوب باشد و این زمانی حاصل می گردد که پوشش گیاهی منطقه وضع خوبی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه در دهه سی تا پنجاه یک خسارت جدی در حفظ گونه ها داشته ایم؛ اظهار کرد: شکار بی رویه آسیب جدی به بخش تنوع ژنتیکی تنوع زیستی ما وارد آورده است. بخش زیادی از گونه های برجسته همانند گورخر، کل و بز از بین رفته و در پی آن گوشتخوارانی همانند پلنگ و ببر و شیر جمعیت زیادی از خود را از دست داده اند.

اکبری با اشاره به اینکه بعد از انقلاب کار حفاظت جدی تر دنبال شد اضافه کرد: ما در دو دهه اخیر در زمینه افزایش منطقه ها تحت حفاظت رکورددار بوده ایم و حتی از نظر حفاظت تنها کشوری هستیم که یوزپلنگ را ولو به تعداد کم توانستیم فعلاً نجات دهیم.

معاون محیط زیست سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: تخریب زیستگاه به علت توسعه اجتناب ناپذیر بود؛ هم توسعه کشاورزی که برداشت بی رویه آب های زیرزمینی را به همراه داشت و هم توسعه معادن و شهرسازی زیستگاه ها را تخریب کرد و فرصت احیای گونه های آسیب دیده را مشکل کرد و ما توانستیم بیشتر در منطقه ها حفاظت شده، کار احیا را ادامه بدهیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "جبران خسارت قابل توجه به گونه های جانوری ، ایران، تنها کشوری که یوزپلنگ آسیایی را حفظ نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جبران خسارت قابل توجه به گونه های جانوری ، ایران، تنها کشوری که یوزپلنگ آسیایی را حفظ نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید