تورم عربستان تنها 0.6 درصد!

به گزارش وبلاگ افرا، نرخ تورم عربستان با وجود افزایش نسبی در سطح پایین تر از محدوده هدف گذاری شده نهاده شد.

تورم عربستان تنها 0.6 درصد!

به گزارش وبلاگ افرا، به نقل از تریدینگ اکونومیکس، میانه شاخص بهای مصرف کننده در بزرگترین اقتصاد دنیا عرب تا خاتمه ماه سپتامبر به 0.6 درصد رسید که نسبت به بازه مشابه منتهی به ماه قبل 0.3 درصد افزایش یافته و بیشترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر در این کشور بوده است.

در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به حمل و نقل با 5.9 درصد بوده است و پس از این بخش، ارتباطات با 1.4 درصد و مواد غذایی و نوشیدنی با 1.3 درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به آب و برق با منفی 3.0 درصد بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با 0.7 درصد درصد واقع شده است.

در بین سایر بخش ها، تورم بخش تنباکو 0.3 درصد بوده است.

پیش بینی می گردد اقتصاد عربستان امسال 2.1 درصد رشد کند اما حتی در صورت تحقق این رشد، سطح تولیدات ناخالص داخلی بزرگ ترین اقتصاد منطقه خاورمیانه کمتر از قبل شروع بحران کرونا خواهد بود. به گفته صندوق بین المللی پول، اقتصاد عربستان سال گذشته 4.1 درصد کوچک شده بود.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم عربستان در این ماه 0.2 درصد میزان گیری شده است که نسبت به ماه قبل 0.1 درصد کمتر شده است. میانه نرخ تورم عربستان در بازه زمانی 2000 تا 2021 معادل 2.58 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئیه 2008 با 11.1 درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 2019 با منفی 2.2 درصد بوده است.

سال قبل نرخ تورم عربستان به طور میانه 3.4 درصد بود اما انتظار می رود این رقم در امسال به 2.2 درصد کاهش پیدا کند. صندوق بین المللی پول، نرخ تورم پیش بینی شده عربستان برای سال آینده را 2.2 درصد اعلام نموده است. افزایش مالیات بر افزوده چند ماه قبل یک موج تورمی در این کشور ایجاد نموده بود که اکنون در حال رفع شدن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تورم عربستان تنها 0.6 درصد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم عربستان تنها 0.6 درصد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید