تفاوت عمده آنفلوآنزا و کرونا چیست؟ ، احتمال ابتلای همزمان به هر دو بیماری وجود دارد ، واکسن آنفلوآنزا برای کرونا موثر است؟!

به گزارش وبلاگ افرا، فصل پاییز در راه است و حالا اخبار نگران کننده به سمت و سویی دیگر می رود. حالا دیگر فقط کرونا تنها نیست، آنفلوآنزا هم در راه است. شیوع مجدد این دو بیماری ویروسی چه بلایی سر جامعه می آورد؟ و آیا اینکه آنفلوآنزا واکسن دارد می توان امیدوار بود این واکسن برای کرونا هم موثر باشد؟

تفاوت عمده آنفلوآنزا و کرونا چیست؟ ، احتمال ابتلای همزمان به هر دو بیماری وجود دارد ، واکسن آنفلوآنزا برای کرونا موثر است؟!

به گزارش وبلاگ افرا، اکنون یکی از نگران نماینده ترین پیش بینی های پزشکی، شیوع همزمان آنفلوآنزا و کرونا در فصل پاییز و زمستان است. قطعا چنین شرایط ترسناکی اوضاع را بدتر هم خواهد نمود. اما در رابطه با آنفولانزا نکته مثبت این است که حداقل واکسنی قطعی وجود دارد، یعنی درست بر خلاف واکسن کرونا که هیچ کدام از ادعاهای مربوط به آن تا امروز به واقعیت تبدیل نشده است.

در این رابطه با دکتر پیغام طبرسی متخصص بیماری های عفونی، فلوشیپ نقص ایمنی و معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری همکلام شدیم.

وی در رابطه با تفاوت های دو بیماری کرونا و آنفلوآنزا که اتفاقا شباهت های زیادی از لحاظ علائم دارند به وبلاگ افرا گفت: هم کرونا و هم آنفلوآنزا هر دو ویروس تنفسی محسوب می شوند و می توانند وارد دستگاه های تنفسی وارد شوند. خیلی از علائم مربوط به این دو مشابه است. البته تفاوت هایی هم بین این دو وجود دارد؛ آنفلوآنزا تب غالبی دارد و علائم معین تری هم نشان می دهد.

دکتر طبرسی مطرح نمود: اما در خصوص کرونا همه می دانیم که تنوع علائم دارد. این تنوع علائم کرونا را از آنفلوآنزا متمایز می نماید چرا که بعضی از این علائم را آنفلوآنزا ندارد.

معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری بیان داشت: اگر این دو ویروس به طور همزمان شیوع پیدا نمایند سطح اضطراب در جامعه بالاتر می رود. بسیاری به محض بروز علائم در بدن نمی دانند که مبتلا به آنفلوآنزا شده اند و یا کرونا، در بعضی موارد احتمال ابتلای همزمان هم وجود دارد. تا جایی که امکان دارد باید ورود و شیوع این دو بیماری را در فصل پاییز و زمستان پایین تر بیاوریم تا تداخل این دو ویروس با هم رخ ندهد.

متخصص بیماری های عفونی تاکید نمود: برای آنفلوآنزا واکسن وجود دارد و توصیه می گردد افرادی که شرایط حساسی دارند و از بیماری های زمینه ای رنج می برند و یا در سن بالایی هستند و البته بیماران کلیوی، کبدی، ریوی و افرادی که داروهای تخریب گر سیستم ایمنی بدن استفاده می نمایند حتما واکسن آنفلوآنزا را بزنند. اگر واکسن آنفلوآنزا تزریق گردد حداقل باعث می گردد حجم بیماری در جامعه پایین تر بیاید و سطح اضطراب جامعه نیز با توجه به شیوع همزمان دو بیماری کاهش پیدا کند.

دکتر طبرسی اذعان داشت: این نکته به هیچ عنوان ثابت نشده که اگر شما واکسن آنفلوآنزا را هم بزنید در مقابل کرونا مصونیت پیدا می کنید. این واکسن شما را فقط در مقابل ویروس آنفولانزا مصون می نماید نه ویروس کرونا. آنفلوآنزا A و B هر دو در اثر تزریق واکسن این بیماری با سد بزرگی روبرو می شوند اما به هر حال شما وقتی آنفلوآنزا می گیرید بدن شما مستعد دریافت بیماری های دیگر هم می گردد چون سیستم ایمنی به شدت تحت تاثیر منفی قرار گرفته است اما وقتی واکسن مخصوص به آن را بزنید سیستم ایمنی قوی تر می گردد که از از این لحاظ می تواند برای کرونا هم موثر باشد.

این پزشک متخصص در در خاتمه گفت: آمار ابتلای همزمان کرونا و آنفولانزا متفاوت است. به عنوان مثال در کشور چین حدود 10 درصد از کل مبتلایان هر دو بیماری را با هم گرفته بودند. اسفند سال گذشته چندین مورد را مشاهده کردیم که فرد پس از مراجعه به بیمارستان و انجام آزمایش های متعدد نشان داده که به طور همزمان به کرونا و آنفلوآنزا مبتلا شده است. ابتلای همزمان متاسفانه شرایط شدیدتری را برای یک فرد رقم می زند. باید ببینیم سال جاری چه اتفاقی می افتد.

منبع: جام جم آنلاین

به "تفاوت عمده آنفلوآنزا و کرونا چیست؟ ، احتمال ابتلای همزمان به هر دو بیماری وجود دارد ، واکسن آنفلوآنزا برای کرونا موثر است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت عمده آنفلوآنزا و کرونا چیست؟ ، احتمال ابتلای همزمان به هر دو بیماری وجود دارد ، واکسن آنفلوآنزا برای کرونا موثر است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید