پارک هفت حوض مشهد طبیعتی بکر و ناشناخته در همسایگی مشهد

به گزارش وبلاگ افرا، پارک هفت حوض مشهد یکی از زیباترین پارک های مشهد و از جاذبه های طبیعی و بکر این شهر بزرگ است که زیبایی، آرامش و سکوت آن گردشگران زیادی را شیفته خود نموده است. اما راز وجود این حوضچه ها در هفت حوض مشهد چیست؟ با خبرنگاران همراه باشید.

پارک هفت حوض مشهد طبیعتی بکر و ناشناخته در همسایگی مشهد

آشنایی با پارک هفت حوض مشهد

در دل کوه های خلج مشهد و در میان سنگ های صیقلی بستر رودخانه طرق 7 حوضچه طبیعی زیبا شکل گرفته اند که دارای مساحت های مختلفی هستند و در شرایط جوی مناسب گردشگران به شنا و آب تنی در این حوضچه ها می پردازند. وجود این هفت حوضچه زیبا که بعضی از آن ها به میزان یک استخر کوچک وسعت دارند در میان طبیعتی سرسبز باعث شده است که به آن منطقه پارک هفت حوض گفته گردد. وسعت منطقه گردشگری هفت حوض در مشهد حدود 570 هکتار می باشد.

از آنجایی که پارک هفت حوض مشهد بین عموم مردم حتی خود مشهدی ها هم شناخته شده نمی باشد، جزو منطقه ها بکر شهر مشهد می باشد، جز صدای آرامش بخش آب در پیش زمینه، سکوتی بی نظیر در منطقه حاکم است. در فصل بهار و با رویش گل های شقایق این منطقه به قدری تماشای می گردد که شما را متحیر خواهد نمود. پارک هفت حوض مشهد در احاطه کوه های خلج مشهد واقع شده است لذا گردشگران زیادی بعد از بازدید از این جاذبه زیبا به کوهنوردی در این کوه ها می پردازند.

پارک هفت حوض مشهد

پارک هفت حوض مشهد را با نام های هفت حوض مشهد و دره هفت حوض نیز می شناسند. هرچند برای رسیدن به هفت حوضچه این منطقه بزرگ و زیبا باید راستای نسبتا طولانی را پیاده روی کنید ولی زیبایی حوضچه ها ارزش این همه انرژی و وقت را دارد. وقتی به این هفت حوضچه زیبا برسید خواهید دید که آب پس از عبور ازین حوضچه ها به حوضی بزرگ تر ریخته و سپس به سمت رودخانه و در نهایت سد طرق راستاش را ادامه می دهد.

آدرس پارک هفت حوض مشهد کجاست؟

پارک هفت حوض مشهد در 7 کیلومتری جنوب شرق مشهد و میان کوه های خلج در استان خراسان رضوی واقع شده است.

تاریخچه بوجود آمدن هفت حوض

شاید پس از بازدید از حوضچه های پارک هفت حوض مشهد این سوال برایتان ایجاد گردد که دلیل تشکیل این حوضچه های زیبا چیست؟ ما در ادامه به سوالتان جواب خواهیم داد.

از آنجاییکه رودهای این منطقه قدمتی طولانی دارند و آب شاید حدود هزاران سال است که در این رودها در جریان باشد، این حوضچه ها به دلیل فرسایش بوسیله آب ایجاد شده اند. جریان داشتن آب به مدت طولانی و ریزش آن از حوضچه ای به حوضچه دیگر باعث شده است تا آب بتواند این حوضچه های طبیعی زیبا را بوجود آورد. در این میان جنس سنگ های این منطقه که از جنس آهک بوده و بسیار نرم هستند و بعلاوه باران های اسیدی و فرسایش شیمیایی سنگ ها در بستر یکی از شاخه های رودخانه طرق به سمت بنالود، به آب در بوجود آوردن این حوضچه های طبیعی یاری نموده است. تمام آن عوامل باعث شده است تا در طول سالیان دراز این فرسایش تا حدی پیش رود که وسعت بعضی از حوضچه ها عملا به میزان یک استخر کوچک گردد و یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری این منطقه را پدید آورد.

عکس هفت حوض مشهد

سرگرمی در پارک هفت حوض مشهد

طبیعت گردی، پیاده روی و گشت وگذار در طبیعت از مهم ترین و اصلی ترین سرگرمیاتی هستند که می توانید در بوستان هفت حوض مشهد انجام دهید. یادتان نرود در بازدید خود حتما دوربین عکاسی خود را همراهتان ببرید چراکه منظره ها این پارک به قدری زیبا هستند که از گرفنت عکس های مختلف خسته نخواهید شد. دره هفت حوض بعلاوه دارای جاذبه های دیگری نیز هست. جاهای تماشای هفت حوض شامل چشمه های پارک، تنوره و کتیبه خلج می باشد که در پیاده روی و گشت و گذار خود در پارک می توانید از آن ها نیز تماشا کنید.

یکی دیگر از جاذبه های این منطقه پیست سنگ نوردی و صخره نوردی آن است که فرصت مناسبی را برای علاقه مندان به این ورزش هیجان انگیز فراهم آورده است. تماشای چشم میزانای زیبای پارک هفت حوض از لذت های غیرقابل وصفی است که بعد از صعود از این صخره ها نصیبتان خواهد شد.

صخره نوردی در پارک هفت حوض مشهد

کوهنوردی در کوه های خلج که دورتا دور پارک هفت حوض مشهد را فرا گرفته اند از دیگر سرگرمیات قابل انجام در این پارک زیبا می باشد.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که با توجه به ظرفیت این جاذبه تماشای در حال حاضر پروژه های متعددی برای این مجموعه در نظر گرفته شده است که تعدادی از آن ها در دست احداث هستند. به طبع بعد از اتمام این پروژه ها، نام پارک هفت حوض را خیلی بیشتر خواهید شنید.

برترین زمان بازدید از پارک هفت حوض مشهد

به دلیل موقعیت جغرافیایی شهر مشهد و آب و هوای خشک آن، فصول تابستان و زمستان برای بازدید از این پارک زیبا مناسب نیستند. در بهار از آنجا که گل های شقایق آغاز به رشد می نمایند پارک به مراتب زیباتر می گردد. هرچند در فصل پاییز نیز خنکی هوا و باد مطبوعی که در پارک هفت حوض مشهد می وزد تجربه بازدید دل نشینی به شما خواهد داد.

گل های شقایق در بهار پارک هفت حوض مشهد

امکانات پارک هفت حوض

از آنجایی که پارک هفت حوض مشهد جزو منطقه ها بکر و خلوت اطراف مشهد می باشد، تقریبا هیچ گونه امکانات رفاهی همانند پارکینگ، رستوران، فروشگاه، سرویس بهداشتی و یا پناهگاه ندارد و فاقد هرگونه تمهیداتی برای حفاظت از سلامت بازدیدنمایندگان می باشد؛ لذا توجه به دو نکته لازم است. اول اینکه در بازدید خود از این پارک طبیعی زیبا هر وسیله و هر ماده غذایی که لازم دارید همراه خود ببرید. دوم آنکه حتما تا قبل از تاریک شدن هوا به مشهد برگشته و اصلا شب را در آن منطقه نگذرانید. گفتنی است در این پارک تعدادی آلاچیق تابستانی و زمستانی وجود دارد که می توان در آن ها پیک نیک کرد.

آلاچیق های بوستان هفت حوض مشهد

جاذبه های اطراف پارک هفت حوض مشهد

  • رستوران هفت حوض مشهد
  • دریاچه هفت حوض مشهد
  • کوه های خلج
  • قله خلج
  • گردنه خلج
  • قله چینگ کلاغ

هزینه بازدید از پارک طبیعی هفت حوض مشهد

ورودی پارک هفت حوض مشهد رایگان است و برای رفتن به این طبیعت زیبا غیر از تنقلاتی که به همراه می برید و هزینه رفت و برگشتتان، لازم نیست هزینه دیگری بپردازید. پس با خرید بلیط هواپیما به مشهد سفر نموده و ازین جاذبه طبیعی زیبا بازدید کنید.

دسترسی به پارک هفت حوض مشهد

بعد از آنکه بلیط هواپیما مشهد خود را خریداری کردید و به مشهد رسیدید، برای تماشا این پارک طبیعی زیبا باید به سمت کوه های خلج در جنوب غربی مشهد بروید. بدین صورت که پس از آنکه به شهرک سیدی و جاده خلج رسیدید راستاتان را در بلوار هفت حوض مشهد تا 3 کیلومتر ادامه دهید. پس از طی این مسافت به یک دوراهی خواهید رسید که باید جاده آسفالت سمت چپ را ادامه دهید تا به ورودی بوستان هفت حوض برسید. در ورودی باید ماشینتان را پارک کنید و حدود 2 کیلومتر از راستا را پیاده طی کنید تا به هفت حوض برسید. از آنجاییکه این منطقه سنگفرش نشده است و در راستاتان تکه سنگ های بزرگی قرار دارند بهتر است از همراه کردن سالمندان یا بچه ها با خود بپرهیزید. به همراه داشتن کفش مناسب برای طی کردن این راستا یکی از مهم ترین نکاتی ست که باید به آن دقت کنید.

سوالات متداول

پارک هفت حوض مشهد کجاست؟

پارک هفت حوض مشهد در 7 کیلومتری جنوب شرق مشهد و میان کوه های خلج در استان خراسان رضوی واقع شده است.

امکانات پارک هفت حوض مشهد چیست؟

پارک هفت حوض مشهد جز چند آلاچیق تابستانی و زمستانی امکانات دیگری ندارد.

هزینه بازدید از پارک هفت حوض مشهد چقدر است؟

ورودی پارک هفت حوض مشهد رایگان است.

منبع: تریپ

به "پارک هفت حوض مشهد طبیعتی بکر و ناشناخته در همسایگی مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک هفت حوض مشهد طبیعتی بکر و ناشناخته در همسایگی مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید