تغییر گروه خونی کلیه های اهدایی ممکن شد

به گزارش وبلاگ افرا، دانشمندان دانشگاه کمبریج گروه خونی کلیه های اهدایی را در یک کشف متحول کننده تغییر دادند. این کشف می تواند به افزایش تامین اعضای پیوندی یاری کند.

تغییر گروه خونی کلیه های اهدایی ممکن شد

به گزارش وبلاگ افرا ، ایسنا به نقل از دیلی میل گزارش داده، امکان پیوند کلیه های بیماران دارای گروه خونی A به افراد دارای گروه خونی B و بالعکس وجود ندارد. این بدان معناست که بسیاری از بیماران منتظر دریافت کلیه ای مطابق با گروه خونی خود هستند. این مشکل در جوامع اقلیت قومی که احتمال بیشتری دارد که گروه خونی آن ها نوع B باشد، شدیدتر نیز است.

نرخ اهدای عضو در این جوامع پایین است، بنابراین کلیه های کافی برای اهدا وجود ندارد. اما اکنون دانشمندان چگونگی تبدیل گروه خونی کلیه ها به گروه خونی O را آنالیز نموده اند. این گروه خونی امکان انجام پیوندهای بیشتری را فراهم می نماید.

محققان از یک دستگاه نورموترمیک پرفیوژن(normothermic perfusion) استفاده کردند. این دستگاه به طور معمول خون اکسیژن دار را از کلیه اهدایی عبور می دهد تا آن را زنده نگه دارد.

آن ها از این دستگاه برای شستشوی خون سه کلیه با استفاده از یک آنزیم استفاده کردند تا نشانگرهای گروه خونی یا آنتی ژن هایی که رگ های خونی را پوشانده اند از بین بروند. در نتیجه، گروه خونی این اندام ها به گروه نوع O تبدیل شد که برای بیماران با هر گروه خونی قابل استفاده است.

این پیشرفت حاصل کار پروفسور مایک نیکلسون(Mike Nicholson)، استاد جراحی پیوند عضو در دانشگاه کمبریج، و بعلاوه سرنا مک میلان(Serena MacMillan) دانشجوی دکتری است.

خانم مک میلان می گوید: بعد از اینکه آنزیم را روی بخشی از بافت کلیه انسان اعمال کردیم و به سرعت شاهد حذف آنتی ژن ها بودیم، اعتماد به نفس ما واقعاً افزایش یافت. پس از آن، ما می دانستیم که این فرآیند امکان پذیر است و فقط باید ابعاد پروژه را برای استفاده از آنزیم در کلیه هایی با مقدار کلیه انسان افزایش می دادیم.

ما به کلیه های انسان با گروه خونی نوع B آنزیم پمپاژ کردیم و در عرض چند ساعت دیدیم که کلیه نوع B به کلیه ای با گروه خونی نوع O تبدیل شده است. فکر کردن به تاثیری که این پیشرفت بر جان بسیاری از افراد می گذارد، بسیار هیجان انگیز است.

افراد متعلق به اقلیت های قومی اغلب یک سال بیشتر از سفیدپوستان برای دریافت عضو پیوندی منتظر می مانند، بنابراین این روش می تواند به آنها یاری کند. سال گذشته، کمی بیش از 9 درصد از کل اهدای عضوها از اهداکنندگان سیاه پوست و اقلیت ها بوده است در حالی که بیماران این گروه ها 33 درصد از فهرست انتظار پیوند کلیه را تشکیل می دهند.

دکتر ایسلینگ مک ماهون(Aisling McMahon) می گوید: تحقیقاتی که مایک و سرنا انجام می دهند به طور بالقوه متحول کننده خواهد بود.

منبع: خبرکانادا

به "تغییر گروه خونی کلیه های اهدایی ممکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر گروه خونی کلیه های اهدایی ممکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید