اعلام عزای عمومی 3روزه در عراق به علت فاجعه بیمارستان کرونایی ها در بغداد

به گزارش وبلاگ افرا، دولت عراق در پی حادثه آتش سوزی در بیمارستان ابن الخطیب ویژه بیماران کرونایی و جان باختن نزدیک به 30 نفر در آن سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام نمود.

اعلام عزای عمومی 3روزه در عراق به علت فاجعه بیمارستان کرونایی ها در بغداد

به گزارش وبلاگ افرا به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از الجزیره، دولت عراق در پی حادثه آتش سوزی در بیمارستان ابن الخطیب ویژه بیماران کرونایی و جان باختن نزدیک به 30 نفر در آن سه روز عزای عمومی در این کشور بیان کرد.

به دنبال حادثه آتش سوزی در بیمارستان ابن الخطیب در بغداد که شنبه شب رخ داد دست کم 27 تن کشته شدند.

در پی انفجار چند کپسول اکسیژن در بیمارستان ابن الخطیب در جنوب بغداد، ده ها تن جان باختند و یا زخمی شدند، حادثه ای که نخست وزیر عراق آن را فاجعه ای علیه امنیت ملی عراق خواند و سه روز عزای عمومی بیان کرد.

در ساعات پایانی روز شنبه چندین کپسول اکسیژن در این بیمارستان که مخصوص درمان بیماران کرونایی است منفجر شد.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از منابع درمانی علت انفجار را عدم رعایت پروتکل های نگه داری کپسول های اکسیژن بیان کرد.

نیروهای آتش نشانی پس از ساعاتی آتش سوزی را مهار کردند و بیماران به بیمارستان های دیگر منتقل شدند.

این حادثه خشم گسترده مردم از عملکرد مسئولان و مقامات وزارت بهداشت را در پی داشت، به خصوص که وزارت بهداشت با تأخیری قابل ملاحظه درباره حادثه واکنش نشان داد.

این وزارتخانه با انتشار بیانیه ای تأکید کرد که همچنان تحقیقات درباره علت حادثه ادامه دارد و اضافه نمود که شماری از بستری شدگان در بیمارستان نجات یافته اند و اضافه نمود که آمار دقیق تر قربانیان بعداً اعلام می گردد.

این بیانیه تأکید نموده است که مدیرکل اداره بهداشت بخش رصافه بغداد و مدیر بیمارستان ابن الخطیب و معاون اداری و فنی بیمارستان و مدیر بخش تأسیسات برکنار شده اند و تحقیقات فوراً شروع شده است.

در حدود ساعت 4 صبح به وقت بغداد دفتر نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای بیان کرد که نخست وزیر با شماری از وزرا و مسئولان امنیتی در ستاد عملیات بغداد برای آنالیز حادثه جلسه ای برگزار نموده است.

او در این جلسه این حادثه را ضربه ای به امنیت ملی کشور دانست و گفت که از این گونه حوادث نمی گردد به سادگی گذشت و تأکید کرد که کاملاً معین است که کوتاهی اتفاق افتاده است و باید فوراً تحقیقات انجام گردد.

الکاظمی تأکید کرد که چنین حوادث اشتباه نیست بلکه جنایت است و مسئولیت آن متوجه همه دست اندرکاران است و اضافه نمود که با هرگونه سهل انگاری با جدیت برخورد می گردد.

او گفت که واحدهای نظارتی باید جوابگو باشند و این که فلان دستگاه بگوید ما نامه نوشته و هشدار داده بودیم پذیرفته نیست و تأکید کرد که 24 ساعت فرصت می دهد که تحقیقات ارائه و با مسئولان آن هرکه باشند برخورد گردد.

کاظم بوهان، مدیر آتش نشانی عراق، گفت که براساس تحقیقات اولیه 120 بیمار در بیمارستان بوده اند که 90 تن از آنها نجات یافته اند.

او گفت که بیمارستان ساختمانی قدیمی دارد و فاقد سیستم اطفای حریق است.

بوهان ضمن تأیید اینکه این حادثه جان باختگانی داشته است آمار دقیقی در این باره اعلام نکرد.

رئیس جمهور و رئیس مجلس عراق نیز با انتشار بیانیه هایی ضمن تسلیت به نزدیکان قربانیان، خواهان تحقیقات فوری درباره حادثه و برخورد قاطع با مسئولان آن شدند.

فضای اندوه و اعتراض سنگینی بر افکار عمومی عراق حاکم است و پاسخ گویی و برکناری وزیر بهداشت مطالبه ای است که در شبکه های اجتماعی با جدیت دنبال می گردد.

قرار است جلسه فوق العاده هیئت دولت عراق امروز به ریاست مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، برگزار گردد.

هنوز نهادهای رسمی عراق آمار دقیق قربانیان این حادثه را اعلام ننموده اند.

وزارت خارجه مصر و رئیس مجلس عربی با صدور بیانیه های جداگانه این حادثه را تسلیت گفته با ملت و دولت عراق ابراز همدردی کردند.

منبع: جام جم آنلاین

به "اعلام عزای عمومی 3روزه در عراق به علت فاجعه بیمارستان کرونایی ها در بغداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام عزای عمومی 3روزه در عراق به علت فاجعه بیمارستان کرونایی ها در بغداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید