آیین نامه زمین رایگان دولتی به قبل از عید نمی رسد

به گزارش وبلاگ افرا، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: آیین نامه واگذاری زمین رایگان به خانوارهای دارای سه فرزند هم اکنون در مرحله ارسال از وزارت راه و شهرسازی به دولت است که حداکثر تا هفته آینده انجام می شود. اینکه چه زمانی در کمیسیون های تخصصی دولت به نتیجه برسد به طور دقیق تعیین نیست اما حتما به قبل از سال تازه نمی رسد.

آیین نامه زمین رایگان دولتی به قبل از عید نمی رسد

محمود محمودزاده در گفت وگو با وبلاگ افرا اظهار کرد: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت 19 آبان ماه 1400 به تصویب رسیده اما تاریخ ابلاغ آن از سوی رییس جمهور به دستگاههای اجرایی آذرماه بوده است. لذا آذرماه سال جاری ملاک عمل خواهد بود. یعنی خانوارهایی که فرزند سوم و بیشتر آنها بعد از ابلاغ قانون در آذرماه سال جاری به دنیا می آیند مشمول دریافت زمین رایگان دولتی خواهند بود؛ نه 19 آبان ماه.

وی افزود: در حال حاضر آیین نامه اعطای زمین رایگان، مراحل تصویب را در دولت طی می کند و به زودی شرایط و نحوه ثبت نام اعلام می شود. آیین نامه هم اکنون در مرحله ارسال از وزارت راه و شهرسازی به دولت است که حداکثر تا هفته آینده انجام می شود. اینکه چه زمانی در کمیسیون های تخصصی دولت به نتیجه برسد به طور دقیق مشخص نیست. انشاءالله در زمان کمتری ارایه می شود اما حتما به قبل از عید نمی رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی شرح داد: نظرات و دیدگاه های کارشناسی از سوی دستگاههای مختلف اخذ می شود که اندازهی زمان می برد. معمولا بعضی آیین نامه ها که حساسیت بیشتری دارد در دولت با سرعت بیشتری رسیدگی می شود که امیدواریم این آیین نامه مشمول چنین شرایطی شود.

به گفته محمودزاده، کسانی که فرم ج آنها قرمز است و در واقع قبلا از تسهیلات دولتی در بخش زمین و مسکن استفاده کرده اند نیز می توانند زمین دریافت کنند؛ چرا که طبق قانون، کسانی که فرزند سوم آنها از آذرماه سال جاری به بعد متولد می شود یکبار دیگر می تواند از امکانات دولتی استفاده کنند.

وی یادآور شد: دو بند قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، مشخصا بر عهده وزارت راه و شهرسازی است اما وزارتخانه های دیگری نیز دخیل هستند. بر اساس این قانون مشوق هایی برای کسانی که از آذرماه 1400 صاحب فرزند سوم یا بیشتر می شوند دیده شده است. از جمله این مشوقها اعطای زمین یا واحد مسکونی خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مطابق قانون مذکور، دولت مکلف است یک قطعه زمین یا واحد مسکونی حداکثر به اندازه 200 متر مربع برای ساکنین در روستاها یا شهرهای کمتر از 500 هزار نفر پس از تولد فرزند سوم و بیشتر اختصاص دهد. برای ساکنین شهرهای بالای 500 هزار نفر نیز زمین یا واحد مسکونی در شهرهای اطراف یا شهرهای تازه یا شهرهای مجاور یا زادگاه پدر یا مادر مشروط به اینکه بالاتر از 500 هزار نفر نباشد، واگذار می شود. سه دانگ از این زمین به نام خانم خانواده و سه دانگ به نام آقا خواهد بود. امکان فروش زمین نیز وجود ندارد و باید ساخته شود.

محمودزاده درباره هزینه زمین های دولتی که به خانوارهای واجد شرایط واگذار می شود گفت: هزینه آماده سازی به صورت فروش اقساطی با دو سال تنفس و هشت سال اقساط از متقاضیان دریافت می شود و سند مالکیت پس از پرداخت آخرین قسط به مالکین تحویل خواهد شد.

وی تاکید کرد: هرجا امکان تامین زمین یا واحد وجود داشته باشد این قابلیت وجود دارد که به افراد واجد شرایط اختصاص یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آیین نامه زمین رایگان دولتی به قبل از عید نمی رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین نامه زمین رایگان دولتی به قبل از عید نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید