هوشنگ مرادی کرمانی: سینما در قیاس با کتاب زورگویی دارد

به گزارش وبلاگ افرا، هوشنگ مرادی کرمانی با مقایسه سینما و کتاب، می گوید: کتاب ما را به فکر وامی دارد و همیشه تازگی دارد ولی فیلم کهنه می گردد، کتاب تمام احساس خواننده را درگیر می نماید ولی سینما نوعی زورگویی در قیاس با کتاب دارد.

هوشنگ مرادی کرمانی: سینما در قیاس با کتاب زورگویی دارد

به گزارش وبلاگ افرا به نقل از روابط عمومی کتابخانه ملی، جشن هفته کتاب و کتابخوانی با شعار حالِ خوشِ خواندن، یکشنبه 20 آبان در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار گردید.

در این برنامه، غلامرضا امیرخانی- معاون کتابخانه ملی- به تشریح عملکرد بخش کتابخانه و اقدامات اجرا شده پرداخت.

او کتابخانه ملی را میراث دار هویت مکتوب کشور دانست و پس از یادآور شدن صندلی خاص این نهاد فرهنگی هشتاد ساله، اظهار کرد: با این که نهادهایی چون آموزش و پرورش و نهاد کتابخانه های عمومی مسئولیت ترویج خواندن را برعهده دارند، اما کتابخانه ملی نیز به طرق دیگر درگیر این مسئله است. زیرا وقتی فهرست نویسی کتاب ها درست باشد، به اطلاع رسانی صحیح و دقیق یاری می نماید. وقتی فیپا و شبکه های اطلاع رسان نبود، حتی در کتابخانه های بزرگ، کتاب ها چند ماه و شاید چند سال می ماندند تا فهرست شوند و این فرآیند به خاطر کمبود متخصص و امکانات بسیار دیرگذر بود.

امیرخانی با اشاره به شعار سال جاریِ هفته کتاب، حالِ خوشِ خواندن، اضافه نمود: کتابخانه ملی از سال 1383 از بی سامانی و بی خانمانی درآمد و صندلیی پیدا کرد و وضعیت به مرور بهتر شد تا در یک سال ونیم گذشته اتفاقات خوبی افتاد. نخست آن که در گذشته، میزان کتاب های دپویی بسیار بود اما کوشش هایی شد تا میزان عقب افتادگی جبران گردد تا جایی که در حال حاضر، فاصله با کتاب های منتشرشده در بازار به چند ماه و چند هفته رسیده است و کتاب های روز در دسترس مراجعان قرار گرفته است.

او اضافه نمود: دیگر، میزان تحصیلات مدیران در معاونت کتابخانه ملی است که از 26 مدیر، 23 نفر تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری کتابداری و اطلاع رسانی دارند که از افتخارات این دوره است که متخصصان این حوزه به کار گرفته شده اند. همچنین در عرصه نسخ خطی، کارهای مهمی شده و مجموعه نسخ خطی ارزشمندی در این مدت خریداری شده و همچنین جشنواره حامیان نسخ خطی که سال جاری شانزدهمین دوره آن برگزار می گردد، ارج و قرب بالایی یافته است.

امیرخانی همچنین درباره منابع غیرکتابی اظهار داشت: در این بخش، کارنامک داریم که خودنوشت رجال رژیم گذشته تا سال های نخست پس از انقلاب است که آن ها نیز فهرست نویسی شده است و یا منابع دیگر چون نوارها و فیلم ها مدون شده اند و امیدواریم امکانی فراهم گردد تا متن آن ها پیاده و تبدیل شوند. در حوزه نشریات نیز کمتر نشریه ای است که در ایران منتشر گردد و در این آرشیو نباشد و حتی به کرات پیش آمده که نشریات، برای تکمیل آرشیو خود به کتابخانه ملی رجوع نموده اند.

معاون کتابخانه ملی تاکید نمود: جمهوری اسلامی ایران همیشه دغدغه فرهنگ داشته و حتی این انتقاد که رئیس جمهور به فرهنگ حساس نیست، وارد نیست. زیرا در همین دوره، یک بار خانم بروجردی نامه ای درخصوص مجموعه گران سنگی از نسخ خطی به ایشان نوشت و آقای روحانی پس از سه چهار روز پاسخ داد. در همین راستا هم، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نهادی بالنده و پویا است و از جهات مختلف کارنامه قابل قبولی به ویژه در دوره اخیر داشته است.

سپس هوشنگ مرادی کرمانی و سروش صحت درباره اهمیت کتاب سخن گفتند و در خاطرات خود از کتاب و کتابخانه به خصوص کتابخانه ملی یاد کردند.

صحت با بیان این که از کودکی در کتابخانه رشد نموده و کتاب بخش جدایی ناپذیر زندگی اش بوده، اظهار کرد: در اصفهان مادرم دبیر آموزش و پرورش بود و من مجبور بودم از صبح تا عصر در کتابخانه کانون کتاب بخوانم، بخوابم و حتی غذا بخورم و باید سر خودم را با کتاب ها گرم می کردم. پس از آن، در سال های دانشجویی در کرمان، هم وقت خود را در کتابخانه می گذراندم. وقتی به تهران برگشتم، 10 سال عضو کتابخانه مرجع کانون، 10 سال عضو کتابخانه فرهنگسرای ارسباران و حالا هم چندین سال است عضو کتابخانه ملی هستم.

او ادامه داد: من در کتابخانه دنبال چهار کار هستم: کمی خواندن، کمی نوشتن، بسیار نگاه کردن و خیلی بسیار حرف زدن. من خودم را کتاب دوست می دانم نه کتابخوان. پدر و مادرم دوست داشتند که من پزشک شوم و خودم دوست داشتم نویسنده شوم اما نه پزشک شدم نه نویسنده. من در برهه ای که دچار بحران بی پولی شده بودم، خیلی زود فهمیدم که تنها راه علاج، خواندن و فهمیدن است و کمتر کسی است که جای فهم و شعور را با دیوانگی و جنون عوض کند و همه این ها به خاطر حالِ خوشِ خواندن است.

او ادامه داد: عمر ما کوتاه است و دنیا بزرگ؛ و برای مواجهه با مسائل راهی جز خواندن نداریم. دنیا، پیچیده و بی رحم است و با فهمیدن، دنیا بهتری پیرامون خود خواهیم داشت.

سپس مرادی کرمانی با بیان این که سینما هرچه دارد از کتاب دارد، گفت: اکثر فیلم های موفق تاریخ سینما، اقتباس از کتاب بوده اند و با آن که آن فیلم ها مشمول زمان شده اند، هنوز و همچنان هستند. اما مزیت سینما، بر ایجاز آن است. کتابی چندصد صفحه ای را در سینما ناچار است در 90 دقیقه به تصویر بکشد پس به ایجاز روی می آورد.

او ادامه داد: با این حال، کتاب بیشتر ما را به فکر وامی دارد و همیشه تازگی دارد ولی فیلم کهنه می گردد. کتاب تمام احساس خواننده را درگیر می نماید ولی سینما نوعی زورگویی در قیاس با کتاب دارد. کتاب با این حال، سفیدخوانی دارد و به خواننده اجازه می دهد تا تفسیر کند.

اشرف بروجردی -رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران- نیز در خاتمه این برنامه اظهار کرد: زندگی، کتاب است و دانسته ها در فهم موثر است. کتاب ها نوشته و خوانده می شوند و می توانند با خواننده ارتباط مناسب برقرار نمایند. کتاب می تواند برای همه ما مهم باشد زیرا از خلال درک متقابل، زندگی را در کنار هم و برای هم تجربه می کنیم. می توانیم این داشته ها و دانسته های خودمان را درک کنیم و به دیگران نیز انتقال دهیم و ارتباط برقرار کردن وسیله ای است تا همه کتاب ها خوانده شوند.

او سپس اعلام کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان یکی از بهترین پایگاه ها، این فرصت را برای فهم هم فراهم نموده است که تعامل، تفاهم و درک مناسب و صحیح از هم، درک ما از آن نگاه، از خلال آن بیرون می آید. شعار حالِ خوشِ خواندن، یعنی کتابخوان ها تجارب شان را به هم منتقل می نمایند و دانسته های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. کسانی که به عنوان امانتدار، حافظ و امین از مجموعه دانسته هایی که در قالب کتاب شکل گرفته هم، سهیم هستند و باید حرف شان را بزنند و تجارب شان را منتقل می دهند. کتاب ها می توانند مرجع و ملجا کسانی باشند که می خواهند بدانند و برای دانسته های خود بیفزایند که در این میان، کتابخانه ملی، می تواند سهمی مهم و موثر ایفاء کند.

در خاتمه این برنامه از اعضاء، کتابداران، ناشران و اهداءگران نمونه نیز تقدیر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هوشنگ مرادی کرمانی: سینما در قیاس با کتاب زورگویی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوشنگ مرادی کرمانی: سینما در قیاس با کتاب زورگویی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید