قطارهای مسافربری شرکت های خصوصی

به گزارش وبلاگ افرا، قطارهای مسافربری شرکت های خصوصی رقابت را برای بقیه شرکت ها سخت تر نموده اند چون با خدماتی که ارائه می دهند، مسافران زیادی را جذب نموده اند. سوال اصلی اینجاست که چه فرق هایی قطارهای مسافربری خصوصی و امکانات و خدمات آن ها وجود دارد؟ از کجا می توانید آن ها را مقایسه کنید؟ دقیقا از همینجا!

قطارهای مسافربری شرکت های خصوصی

انواع قطارهای مسافربری خصوصی

در این راهنما، مشخصات و امکانات قطارهای مسافربری شرکت های خصوصی را از اول تا آخر مرور می کنیم تا در صورت خرید، انتخاب مناسبی داشته باشید.

قطار نور

قطار نور متعلق به شرکت قطار نورالرضا است و ظرفیت آن 40 نفر است. قطار نور از قطارهای ویژه محسوب می گردد. هر کوپه دارای 4 جایگاه ارگونومیکی است که هنگام خواب به تخت تبدیل می شوند. در هر کوپه، دو دستگاه ال سی دی با قابلیت دریافت شبکه های تلویزیونی وجود دارد. تلفن داخلی، لامپ مطالعه و چراغ خواب از امکانات دیگر کوپه است.

در هر سالن یک دستگاه مایکروفر برای استفاده مسافران واقع شده است. اگر مسافران تمایل داشته باشند، می توانند برای استفاده از سیستم صوتی و تصویری کوپه از مهمان دارن درخواست هدفون نمایند. در قطار نور یک کوپه به سرویس مهمان داری اختصاص دارد و رستوران قطار نور هم با انواع غذا و نوشیدنی آماده پذیرایی از مسافران است.

جهتهای قطار نور

 • اصفهان ـ مشهد
 • تهران ـ کرمان
 • تهران ـ شیراز
 • تهران ـ مشهد

قطار لوکس نگین

قطار لوکس نگین یکی از محبوت ترین ها در بین قطارهای مسافربری است که متعلق به شرکت ریل ترابر صبا هست. این قطار روی هم رفته، 9 کوپه چهار تخته دارد و ظرفیت آن 36 نفر است. سیستم تهویه مطبوع، سرویس خواب و سیستم صوتی از امکانات این قطار است. بعلاوه اگر با مهمان داران کاری داشتید، می توانید از سیستم احضار مهمان دار هم بهره ببرید.

جهت قطار لوکس نگین

قطار مارال

قطار مارال متعلق به شرکت وانیا ریل است. کوپه ها چهار نفره اند و برای هر چهار نفر تخت خواب وجود دارد. سیستم تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی، سیستم صوتی و تصویری با مانیتورهای 19اینچی ال ای دی از امکانات ویژه این قطارند. بعلاوه اگر با خودتان برای راه غذا برنداشته اید، مسئله ای ندارد چون قطار مارال یک رستوران هم دارد.

جهتهای قطار مارال

قطار پارسی

این بار در بین قطارهای مسافربری، می خواهیم سراغ قطار پارسی برویم که به شرکت جوپار تعلق دارد. هر واگن 10 کوپه شش نفره دارد و در مجموع، ظرفیت آن 60 نفر است. در هر واگن، یک سرویس بهداشتی و یک کوپه سرویس مهمان داری وجود دارد. بدنه دولایه واگن و شیشه های دوجداره پنجره ها کاری می نمایند که دیگر گرما، سرما و صدا نه داخل بیایند و نه بیرون بروند.

رستوران، سیستم تهویه مطبوع و سیستم صوتی و تصویری مرکزی و پریز برق 220 ولت از امکانات دیگر این قطار است.

جهتهای قطار پارسی

 • کرمان ـ مشهد
 • تهران ـ کرمان
 • تهران ـ بندرعباس
 • تهران ـ زاهدان
 • تهران ـ مشهد

قطار غزال

یکی دیگر از قطارهای مسافربری که محبوبیت خاصی پیش مسافران دارد، قطار غزال است. قطارهای غزال متعلق به شرکت های وانیاریل و راه آهن بنیاد شرقی هستند. قطار غزال در ردیف قطارهای لوکس و پیشرفته ایران محسوب می گردد و شامل 9 کوپه چهار نفره هست. یعنی ظرفیت نهایی آن 36 نفر است.

در هر کوپه دو دستگاه ال سی دی واقع شده است که مسافران می توانند از شبکه های تلویزیونی استفاده نمایند. سیستم احضار مهمان دار، تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی از امکانات این قطار است. این قطار در جهت تهران ـ مشهد پذیرایی صبحانه دارد که البته هزینه آن به صورت اختیاری هنگام خرید بلیط از مسافر دریافت می گردد.

جهتهای قطار غزال

 • اصفهان ـ مشهد
 • تهران ـ بندرعباس
 • تهران ـ مشهد
 • کرمان ـ مشهد

قطار سفیر بنیاد

قطار سفیر بنیاد متعلق به شرکت راه آهن بنیاد شرقی بوده و جز قطارهای مسافربری کوپه ای است. در هر کوپه سیستم صوتی و تصویری و لوازم خواب وجود دارد. در هر واگن، دو دستگاه سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی هم هست. بعلاوه مسافران در صورت تمایل می توانند از مهمان دار قطار برای استفاده از سیستم صوتی و تصویری هدفون بگیرند یا کتابی برای مطالعه درخواست نمایند.

در این قطار بسته پذیرایی و روزنامه نیز ارائه می گردد و یک مایکروفر در سالن برای استفاده مسافران قرار داده شده است.

جهت قطار سفیر بنیاد

قطار دلیجان

این قطار مسافربری کوپه ای که متعلق به شرکت وانیاریل است 11 کوپه چهار نفره دارد و ظرفیت نهایی آن 44 نفر است. در هر کوپه، سیستم صوتی و تصویری و سیستم تهویه مطبوعِ سرمایشی و گرمایشی و تختخواب هم وجود دارد.

در هر واگن یک کوپه متعلق به سرویس مهمان داری است و رستوران قطار با انواع غذا و نوشیدنی آماده پذیرایی از مسافران است.

جهتهای قطار دلیجان

 • ساری ـ مشهد
 • تهران ـ مشهد

قطار پرستو

قطارهای مسافربری پرستو متعلق به شرکت راه آهن حمل ونقل است و از 10 کوپه چهار نفره تشکیل شده. یعنی ظرفیت نهایی آن 40 نفر است. یک کوپه نیز به سرویس مهمان دار قطار اختصاص دارد. واگن های پلور سبز، سیستم تهویه مطبوع و سیستم صوتی و تصویری مداربسته برای پخش فیلم سینمایی دارند.

در هر واگن، دو دستگاه سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی هم وجود دارد. برای عایق بندی صدا و حرارت، بدنه کوپه ها دولایه و شیشه پنجره ها دوجداره است. در هر کوپه، پریز برق 220 ولت تعبیه شده تا مسافران بتوانند برای شارژ یا استفاده از لوازم برقی شخصی راحت باشند.

جهتهای قطار پرستو

 • تهران ـ شوشتر
 • اندیمشک ـ تهران

قطار توربوترن

توربوترن متعلق به شرکت هستیا است و همان طور که از اسمش پیداست، در بین سایر قطارهای مسافربری، قطاری سریع است و با سرعت 140 کیلومتر بر ساعت حرکت می نماید. این قطار دو نوع واگن درجه یک و درجه دو دارد. اگر برایتان سوال است، تفاوت جایگاه درجه یک و درجه دو در فضای آزاد بین جایگاه ها است.

تلویزیون ال سی دی، سیستم تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی، سیستم صوتی، تخت خواب، سرویس بهداشتی، حمام، صبحانه و میان وعده از امکانات دیگر این قطار است.

جهتهای قطار توربوترن

قطار اتوبوسی 96 نفره

این قطار متعلق به شرکت مهتاب سیر جم است. ظرفیت نهایی این قطار 96 نفر و جایگاه های آن اتوبوسی هستند. این قطار مجهز به سیستم تهویه مطبوع است.

اگر با تعداد زیادی می خواهید مسافرت بروید و فکر می کنید که هزینه قطارهای مسافربری کوپه ای برای شما زیاد هستند، می تواند از این قطار اتوبوسی بهره ببرید.

جهتهای قطار اتوبوسی

 • تهران ـ شیراز
 • تهران ـ اهواز
 • اهواز ـ مشهد

قطار لوکس مهتاب

قطار لوکس مهتاب متعلق به شرکت مهتاب سیر جم است. کوپه ها شش نفره و مجهز به شش تخت خواب هستند. در هر سالن، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی وجود دارد. بعلاوه یک مایکروفر در هر سالن برای استفاده مسافران قرار داده شده است.

در هر کوپه سیستم تهویه مطبوع گرمایشی و سرمایشی، سیستم صوتی و تصویری وجود دارد. در صورت تمایل مسافر هدفون و کتاب نیز در اختیارش قرار داده می گردد.

جهتهای قطار لوکس مهتاب

 • تهران ـ اهواز ـ خرمشهر
 • تهران ـ اندیمشک
 • تهران ـ مشهد

قطارهای مسافربری را شناختید؟

همانطور که قول داده بودیم، جزئیات، امکانات و خدمات تعدادی از محبوب ترین قطارهای مسافربری را برای شما آوردیم. چرا؟ تا این که وقتی می خواهید بلیط قطار خریداری کنید، بتوانید تمام این موارد را مقایسه کنید و بلیطی را تهیه کنید که از نظر اقتصادی و آسایش، مناسب ترین گزینه برای شما باشد.

اگر سوالی دارید، کامنت بگذارید تا هر چه سریع تر جواب بدهیم.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور

به "قطارهای مسافربری شرکت های خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطارهای مسافربری شرکت های خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید