عبادتگاه خضر نبی یکی از جاهای دیدنی قم به شمار می رود

به گزارش وبلاگ افرا، میراث آریا/ براساس آخرین گزارشات بدست رسیده، عبادتگاه خضر نبی یکی از جاهای دیدنی قم به شمار می رود.

عبادتگاه خضر نبی یکی از جاهای دیدنی قم به شمار می رود

کوه سفید یا کوه خضر نبی در 6 کیلومتری شهر قم و در نزدیکی شهرک ایثار یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری استان قم پذیرای مسافران و گردشگران زیادی است.

بیشتر بخوانیدکوه خضر نبی قم؛ مکانی معنوی در نزدیکی جمکران

این منظره طبیعی زیبا و حیرت انگیزی که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می نماید از مهمترین ویژگی های آن میتوان به اشراف کامل شهر هنگام حضور برفراز آن اشاره نمود.

قرارگیری کوه خضر در بلندترین نقطه جغرافیایی قم و مشاهده آن در تمامی کمربندی ها، نواحی مختلف شهرستان قم و گلوگاه های این منطقه از کشور از ویژگی های منحصر بفرد آن است.

از دیگر مکانهای تاریخی و مهمی که در نزدیکی این مکان زیبا و روحانی وجود دارد، مسجد مقدس جمکران است.

منطقه کوه خضر در تابستان طاقت فرسای قم آب و هوایی متفاوت و معتدل را تجربه می نماید.

برای تسهیل در رفت و آمد زائران و بازدیدکنندگان از این جاذبه طبیعی تاریخی، مسیری پله مانند برای آن تعبیه شده که تردد را برای تمامی سنین از جمله بچه ها و کهنسالان ممکن ساخته است.

بخش های جنوبی قله کوه، پرتگاهی مهیب ودره هایی با شیب زیاد دارد که اگر هنگام عبور از آن با بی دقتی همراه گردد، حوادث تلخی را رقم خواهد زد.

طبق اظهار نظر مورخان و باستان شناسان، در قله کوه خضر غاری وجود داشته که محل نیایش خضر نبی بوده است، در دورانی که قم مانند امروز توسعه نیافته و تا دامنه این کوه پیشروی ننموده بود، بسیاری از عارفان، زاهدان و سالکان از این مکان به عنوان خلوتگاهی روحانی و معنوی برای انجام نیایش های خود بهره می بردند.

در لغت نامه دهخدا آمد: در ایران سه نقطه به نام قدمگاه خضر معروفیت دارد، یکی کوه خضر نبی در قم و دوتای دیگر در مازندران وجود دارند. اولی برجی است در آمل نزدیک سبزه میدان که در قبرستانی معروف به مصلا واقع شده است و دومی بنای کوچکی است بین شهر استرآباد و قلعه خندان.

وجه تسمیه کوه خضر

در روایات تاریخی نام اصلی حضرت خضر (ع) تالیا بن ملکان بن عامر بن ارفخشید بن سام بن نوح (ع) بیان شده است.

علت نامگذاری کوه به خضر را به علت رنگ سبز خاک و سنگ آن و برگرفته از نام خضر که محل عبادت و حضور حضرت خضری نبی عنوان نموده اند.

امام صادق (ع) خضر را از پیامبران الهی برشمرده و از معجزات او به سبزی و خرمی زمینهای خشک و بی آب و علف، پس از حضور و نشستن ایشان در آن مکانها اشاره نموده اند. به همین علت است که نام آن بزرگوار به خضر یعنی سبز و خرم معروفیت یافته و وجه تسمیه کوه از این جهت بوده است.

حکایت خضر و نوشیدن آب حیات

بر طبق روایات دینی تاریخی خضر از شاهزادگان بود و پدرش مال و نعمت بسیار داشت. اما دوستدار حکمت بود به هدایت گمشدگان و دستگیری بینوایان می پرداخت و چون به پیغمبری رسید به هدایت قوم ذوالقرنین فرستاده شد.

ذوالقرنین خداپرستی خضر را ستایش میکرد و کار دین و شریعت مردم را به او محول می ساخت.

ذوالقرنین عمر جاویدان می خواست در کتابها خوانده بود که در دنیا چشمه ای است به نام آب حیات که هر که از آن بنوشد عمراش جاودانه خواهد شد.

خضر می دانست آب حیات در ظلمات است، ذوالقرنین خضر و الیاس از برگزیدگان را با خود همراه کرد، مدتها در سرزمین تاریک دنیا گشتند، اما ذوالقرنین از آب حیات بی نصیب شد، خضر و الیاس از آن آب خوردند، چون به ذوالقرنین خبر رسید دیگر آن چشمه را نیافتند و تنها خضر و الیاس جاودانه شدند با نوشیدن آب حیات.

کوه خضر، مامن شهدای گمنام

کوه خضر نبی از سال 1381 و بدنبال خاکسپاری 14 شهید گمنام از آن به عنوان حرم شهدای گمنام یاد می گردد. پیکرهای پاک و مطهر شهدا در دامنه کوه فضایی سرشار معنویت را برای زائران به ارمغان آورده است.

ارادت و اعتقاد قلبی به مزار شهدای گمنام و کسب آرامش معنوی در این مکان مثال زدنی است. مزار شهدای گمنام کوه خضر نبی (ع) از لحاظ تعداد شهدای گمنام در کشور منحصر بفرد است.

مزار این شهدا بر فراز شهر کویری قم تداعی کننده رفعت و بلندای فرهنگ ایثار و شهادت است.

منبع: همگردی

به "عبادتگاه خضر نبی یکی از جاهای دیدنی قم به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عبادتگاه خضر نبی یکی از جاهای دیدنی قم به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید