شامپانزه ها هم سلام و خداحافظی می کنند

به گزارش وبلاگ افرا، نتایج یک مطالعه نو نشان می دهد شامپانزه ها و بونوبوها هنگام ورود و خروج و در زمان مراودات اجتماعی به یکدیگر سلام و از هم خداحافظی می کنند.

شامپانزه ها هم سلام و خداحافظی می کنند

به گزارش جام جم آنلاین از Live Science محققان در این مطالعه که در 20 مرداد 1400 در مجله iScience منتشر شد، نوشتند: یافته های ما نشان می دهد دو گونه از میمون های بزرگ معمولاً هنگام ایجاد، اجرا و خاتمه اقدامات مشترک با انسان فرایند و مراحل مشابهی را طی می کنند.

البته میمون ها نه تنها معادل یک آواز چه خبر؟ در طول بازدیدهای اجتماعی داشتند، بلکه نشانه های غیرکلامی زیادی از خود نشان دادند. این اتفاق در مورد انسان ها هم رخ می دهد. برای مثال، هنگامی که افراد برای تعامل نزدیک تر می شوند ، اغلب بدن خود را به سمت یکدیگر متمایل می کنند، به یکدیگر نگاه می کنند و قصد در آغوش گرفتن یا بوسیدن پیش از شروع صحبت را نشان می دهند. هنگام ترک تعامل، افراد اغلب بدن خود را از یکدیگر دور می کنند.

به گفته محققان، این رفتارها تعهد مشترک است که تا حدی احساس تعهدی است که ما نسبت به یکدیگر احساس می کنیم، اما همچنین نشان دهنده فرآیند ایجاد تعامل متقابل و توافق برای پایان دادن به آن است.

برای تعیین اینکه آیا شامپانزه ها و بونوبوها این رفتارها را انجام می دهند یا خیر، محققان 1242 فعل و انفعال میمون ها را در باغ وحش ها مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند این نخستی ها اغلب با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند - اغلب با اشاره هایی که شامل خیره شدن و لمس یکدیگر، دست دادن یا سر زدن است. آنها این کارها را قبل و بعد از برخورد مانند نظافت یا بازی انجام می دهند. با این حال از بین این دو گونه، بونوبوها قطعاً مودب تر بودند و بیشتر از شامپانزه ها به یکدیگر سلام می کردند.

محققان دریافتند هنگام شروع یک تعامل مشترک، بونوبوها در 90درصد موارد سیگنال های ورود و نگاه متقابل را رد و بدل می کردند، در حالی که شامپانزه ها این کار را در 69درصد از موارد انجام می دادند. همچنین بونوبوها در حین خروج بر شامپانزه ها پیشی گرفتند و در 92درصد مواقع رفتارهای خروجی را نشان می دادند، در حالی که شامپانزه ها در 86درصد تعاملات آن را نشان می دادند.

تیم تحقیقاتی همچنین بررسی کرد آیا این رفتارها هنگام تعامل میمون ها با افراد دیگر هم تغییر می کند یا خیر. آنها دریافتند بونوبوها با یکدیگر نزدیک تر هستند و مدت رفتارهای ورود و خروج آنها کوتاه تر است.

منبع: جام جم آنلاین

به "شامپانزه ها هم سلام و خداحافظی می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شامپانزه ها هم سلام و خداحافظی می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید