دفاع نماینده آمریکا از سلطه طلبی تجاری

به گزارش وبلاگ افرا، نماینده تجاری آمریکا در اظهاراتی در سنای این کشور، اعلام نمود واشنگتن و پکن ممکن است در هفته های نهایی مذاکرات برای رسیدن به توافق و سرانجام دادن به اختلافات تجاری خود باشند.

دفاع نماینده آمریکا از سلطه طلبی تجاری

به گزارش وبلاگ افرا، واشنگتن و پکن روی واردات محصولات یکدیگر به ارزش میلیاردها دلار، تعرفه های سنگین وضع نموده اند و با این اقدام بازارهای اقتصادی را ملتهب نموده و روند فراوری و زنجیره تأمین را مختل نموده اند.

دولت آمریکا پکن را برای سرانجام دادن به سیاست هایی که مدعی است به شرکت های چینی رجحان غیرمنصفانه بخشیده است از جمله یارانه های صنعتی، محدودیت برای دسترسی شرکت های خارجی و سرقت مالکیت معنوی تحت فشار قرار داده است.

رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا در جلسه کمیته اقتصادی سنا اظهار کرد: امید ما بر این است که در هفته های سرانجامی مذاکرات برای رسیدن به توافق هستیم. با این حال وی هشدار داد که مسائل مهم همچنان به قوت خود باقی هستند. وی در ادامه اضافه نمود: اگر این مسائل به نفع آمریکا حل نشوند، ما توافقی نخواهیم داشت.

قانونگذاران آمریکایی لایتیزر را برای دادن جزئیات درباره برنامه های دولت ترامپ برای حفظ تعرفه ها به منظور تضمین پایبندی چین به توافق تحت فشار قرار دادند.

لایتیزر اظهار کرد: تمرکز طرف چینی، حذف تعرفه های آمریکا است و اگر امتیازی داده گردد، این امتیاز هنوز مورد بحث است.

پیشرفت در مذاکرات باعث شد کاخ سفید ماه گذشته افزایش تعرفه ها روی واردات کالاهای چینی به ارزش 200 میلیارد دلار را که قرار بود از دوم مارس اجرایی گردد، به تأخیر بیاندازد. این اقدام انتظارات برای دستیابی دو طرف به توافق را بالا برد با این حال مقامات دولت ترامپ آدینه گذشته گفتند: دیدار رو در روی دیگری برنامه ریزی نشده است.

لایتیزر و لیو هی، مذاکره کننده ارشد چین روز سه شنبه گفت و گو کردند و نماینده تجاری آمریکا به سنا گفت: قرار است روز چهارشنبه مکالمه دیگری داشته باشد.

تعرفه ها، مذاکرات تجاری و سازمان جهانی تجارت

نماینده تجاری آمریکا همچنین گفت: این کشور برای دستیابی به راه حلی برای حذف تعرفه ها روی واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا و مکزیک کوشش می نماید. واشنگتن در وضع این تعرفه ها به دلایل امنیت ملی اشاره نموده است.

اما این تعرفه ها کوشش های دولت ترامپ برای تصویب توافق تجاری نهایی میان آمریکا-مکزیک-کانادا را که سال گذشته توافق شد، پیچیده نموده اند. این توافق مدل اصلاح شده توافق 1994 تجارت آزاد آمریکای شاقتصادی (نفتا) است.

لغو نفتا، یکی از اهداف اصلی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بود که به توافق های سه جانبه حمله برد و آنها را برای اقتصاد آمریکا و کارکنان این کشور زیان بار خوانده بود.

لایتیزر گفت: آمریکا با مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا در مورد دسترسی به بازار محصولات کشاورزی در بن بست کامل است.

در حالی که مقامات آمریکایی اظهار نموده اند کشاورزی باید در هر گونه توافقی گنجانده گردد اما اتحادیه اروپا اعلام نموده که از توافق جامعی که شامل کشاورزی باشد حمایت نمی نماید.

همچنین لایتیزر از اقدامات دولت ترامپ برای تحت فشار قراردادن کشورهای دیگر برای اصلاحات در سازمان جهانی تجارت دفاع و خاطرنشان کرد آمریکا به دنبال مذاکره درباره مقررات جدید برای این نهاد جهانی است تا با تغییرات سریع جهانی همگام بماند.

بر اساس گزارش رویترز، دولت ترامپ اوایل ماه جاری خاطرنشان کرد آمریکا به سازمان جهانی تجارت اجازه نخواهد داد سیاست تجاری خود را دیکته کند و از استفاده از تعرفه ها برای متقاعد کردن شرکای تجاری این کشور دفاع کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دفاع نماینده آمریکا از سلطه طلبی تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفاع نماینده آمریکا از سلطه طلبی تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید