دستاوردهای یک ساله جوان ترین وزیر کابینه

به گزارش وبلاگ افرا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با یک ساله شدن حضور خود در این صندلی وعده داد که گزارشی از دستاوردهای یک ساله دولت در این حوزه را ارائه می نماید.

دستاوردهای یک ساله جوان ترین وزیر کابینه

به گزارش وبلاگ افرا، یک سال از زمانی که محمدجواد آذری جهرمی مسوولیت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را برعهده گرفت، می گذرد و او اکنون با اشاره به یک ساله شدن وزارت خود، وعده داده است که در هفته جاری، گزارشی از دستاوردهای یکساله دولت در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات را ارائه کند. به این بهانه مرور مختصری داریم بر برخی از مهمترین اتفاقاتی که طی این یک سال در این حوزه رخداده است.

محمدجواد آذری جهرمی، متولد سال 1360 شهرستان جهرم است و حالا جوان ترین عضو کابینه دولت دکتر روحانی در دولت دوازدهم است. وی مدتی مدیریت شرکت ارتباطات زیرساخت را برعهده داشته و به زعم کارشناسان توانست تدابیر کارشناسانه برای برطرف مشکلات بنیادی ارتباطی، شفاف سازی در بخش اینترنت، بهبود ارتباط شرکت زیرساخت با ارائه دهنده های اینترنت داخلی، افزایش قراردادها و تبادلات خارجی شرکت زیرساخت و حمایت از استارتاپ ها و کارآفرینان در این حوزه داشته باشد.

شاید بتوان گفت افزایش سرعت اینترنت، یکی دیگر از دستاوردهای اجرایی او در زمان فعالیتش در شرکت زیرساخت باشد؛ به طوریکه پهنای باند اینترنت از 624 گیگابیت بر ثانیه در شروع دولت یازدهم به بیش از 10 هزار گیگابیت بر ثانیه ابتدای دولت دوازدهم رسید که طبق گفته جهرمی، این روند در دولت دوازدهم توسعه بیشتری خواهد داشت.

همچنین افتتاح مراکز تبادل ترافیک داده ها (iXP) در شهرهایی مثل تهران، تبریز، مشهد و شیراز سبب شد که ارتباطات داخلی در کشور تنها از مسیر تهران صورت نگیرد. همین امر به گفته فعالان این حوزه موجب افزایش تدریجی کیفیت اینترنت و شبکه ترافیک داخلی در شهرهای مختلف گردیده است.

آذری جهرمی در نخستین ماه های معاونت خود، از کاهش تعرفه های اینترنتی اطلاع داد. او با امضای تفاهم نامه ای میان شرکت ارتباطات زیرساخت و 6 سرویس دهنده اینترنتی فاز نخست کاهش تعرفه ترافیک داخلی را برای کاربران نهایی شروع کرد. به این ترتیب کاربران ایرانی برای استفاده از سرویس های داخلی و اتصال به وب سایت های داخلی از 50 درصد کاهش هزینه برخوردار می شدند. فاز دوم این طرح نیز در بهمن ماه سال 1395 ادامه یافت.

بر این اساس یکی دیگر از وظایفی که برعهده وزیر جوان ارتباطات قرار گرفت، تغییر تعرفه های اینترنت بود. در حالی که در آخرین روزهای باقی مانده از وزارت محمود واعظی - وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات - تعرفه اینترنت ثابت تغییر کرد، این تعرفه به مذاق کاربران خوش نیامد و موجب شد ادامه این تغییرات بر دوش وزیر جدید نهاده گردد که درنهایت تعرفه های جدید در آبان ماه سال گذشته اعلام شد و اگرچه به همین تعرفه ها هم انتقاداتی وارد بوده و حتی وعده آنالیز آن ها برای تعرفه های دیگری داده گردیده، اما تا امروز از همان ها توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی استفاده می گردد.

یکی از مهم ترین اقداماتی که در طول یک سال وزارت آذری جهرمی رخ داد، هم طرح رجیستری بود. این طرح که سالیان سال در نوبت اجرا قرار داشت و بعضا چند بار هم به صورت ناقص اجرایی شد و درنهایت به دلیل مشکلاتی از جمله نقص فنی ناتمام ماند، بالاخره در دوره وزارت جهرمی به صورت کامل اجرایی شد تا گوشی هایی که از راهی غیر از مجاری قانونی وارد شوند، اجازه ثبت در شبکه اپراتورها را نداشته باشند.

اما یکی از مواردی که از دوره های قبل در حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همواره مورد بحث و چالش بوده، موضوع فیلترینگ است که البته کاملا در حوزه اختیارات وزیر ارتباطات نیست. این موضوع و بحث برطرف فیلتر از شبکه های اجتماعی فیلتر گردیده طی سال های گذشته، در مدت زمان وزارت آذری جهرمی هم بارها مطرح و توضیحاتی داده شد، اگرچه مواضع رسانه ای جهرمی همواره مخالف فیلترینگ بوده است.

مواردی از جمله دولت الکترونیکی که در طول چند سال اخیر بسیار به آن پرداخته گردیده و سازمان های مختلف در حال تکمیل این فرآیند هستند نیز از دیگر مواردی است که البته محدود به یک سال گذشته و وزارت جهرمی نمی گردد و این روند همچنان ادامه دارد و اقداماتی از جمله راه اندازی دولت همراه و طرح های مشابه از مواردی بود که در این دولت رونمایی شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دستاوردهای یک ساله جوان ترین وزیر کابینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاوردهای یک ساله جوان ترین وزیر کابینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید