جفت سرراهی چیست؟

به گزارش وبلاگ افرا، جفت سرراهی (Placenta Previa) عارضه ای است که به علت بارداری در سن بالا و...بوجود می آید. با علائم و راه های درمان انواع جفت سرراهی آشنا شوید

جفت سرراهی چیست؟

جفت از زمان آغاز بارداری به شدت مشغول فعالیت بوده و دائما مواد غذایی و اکسیژن را از خون شما دریافت نموده به وسیله بند ناف به فرزندتان می رساند. این عضو معمولا به قسمت بالایی رحم متصل است؛ در صورتی که جفت در بالای دهانه رحم رشد نماید، به آن جفت سرراهی ( Placenta Previa) گفته می شود که می تواند کامل ( complete Placenta Previa) یا ناقص باشد. از علائم این عارضه بروز خونریزی در بارداری است (در سه ماهه آخر بارداری) که معمولا بدون درد است. علت این خونریزی نیز اتساع دهانه رحم که در این شرایط جفت قادر به کشش نیست و این باعث خونریزی می شود. توجه داشته باشید که فعالیت زیاد و رابطه جنسی به هنگام بروز این عارضه ممنوع است.

تصویر انواع جفت سرراهی

آنچه در مورد جفت عادی است

در هنگام تولد، جنین قبل از جفت از رحم و دهانه رحم عبور نموده به جهان می آید. در حدود نیم ساعت پس از تولد نوزاد، جفت نیز از دیواره رحم جدا شده و از بدن مادر خارج می شود. این ترتیب وقایع بسیار اهمیت دارد، زیرا فرزند شما تا لحظه ای که بتواند مستقلا تنفس نماید به اکسیژن دریافتی از جفت احتیاج دارد.

آنچه در مورد جفت غیر عادی است

اگر جفت در قسمت پاینی رحم رشد نماید، ممکن است جهت دهانه رحم را که به واژن متصل است به طور کامل یا جزئی مسدود کند. این اتفاق در هر 200 مورد بارداری بک بار اتفاق می افتد. مادرانی که بارداری در سن بالا را تجربه می نمایند، چندین فرزند به جهان آورده اند یا سابقه استفاده از سیگار را دارند بیشتر در معرض بروز این ناهنجاری هستند.

نگرانی ها در مورد این عارضه

جفت سرراهی خطر بروز خونریزی های خطرناک را قبل یا در حین زایمان افزایش می دهد. این خونریزی های شدید به علت این به وجود می آیند که رحم در حین فرایند باز شدن برای خروج جنین، نازک شده و قسمتی که به جفت متصل است بیشتر در معرض پارگی و خونریزی قرار گرفته است. اگر این اتفاق بیافتد، شما بدون اینکه دردی احساس نمایید خونریزی می کنید. پزشک یک سونوگرافی انجام می دهد تا دلیل خونریزی معین شود. سونوگرافی در هفته 18 تا 20 می تواند قرارگیری جفت در قسمت پایینی رحم و یا جفت سرراهی را نشان دهد. این سونوگرافی در سه ماهه سوم مورد تکرار قرار می گیرد تا آنالیز شود که با توجه به رشد رحم جفت به قسمت بالیی منتقل شده است یا خیر. اگر در زمان سونوگرافی سه ماهه سوم نیز جفت در جهت دهانه رحم قرار داشته باشد، به احتمال زیاد در همانجا باقی خواهد ماند. جفت سرراهی معمولا در دو ماه انتهایی بارداری تشخیص داده می شود.

روش های درمان

درمان با توجه به مواردی از جمله اینکه آیا جفت آغاز به جدا شدن از دیواره نموده است یا خیر، مدت بارداری و شرایط سلامتی جنین انتخاب می شود. هدف از انجام درمان پیشگیری از بروز خونریزی و زایمان زودرس است. اگر در شما جفت سرراهی تشخیص داده شود اما اثری از خونریزی نباشد، پزشک برای تان استراحت مطلق در بارداری یا کاهش فعالیت های روزانه را تجویز می کند تا فرزندتان به قدری بالغ شود که بتوان او را با عمل سزارین از رحم خارج کرد. اگر در این دوران با خونریزی روبرو شوید، شما را سریعا به بیمارستان منتقل می نمایند؛ اینکه چه مدت در بیمارستان می مانید به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. عمل سزارین در بیشتر موارد ضروری خواهد بود زیرا جفت در هنگام زایمان طبیعی ضمن جدا شدن از رحم باعث بوجود آمدن خونریزی های شدید برای مادر و کمبود اکسیژن برای جنین می شود.

اگر جفت در نیمه اول حاملگی در قسمت پایین رحم قرار داشته باشد، با پیشرفت حاملگی در اغلب موارد و با عظیم شدن رحم، جفت به سمت بالا کشیده می شود و معاینه سونوگرافی حتما ضروری است. در نیم درصد موارد جفت در قسمت پایین باقی می ماند که از هفته سی ام به بعد به آن جفت سرراهی می گویند.

منبع: setare.com

به "جفت سرراهی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جفت سرراهی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید