تورهای بدون راهنما پیگرد قانونی دارد

به گزارش وبلاگ افرا، طبق مبانی قانونی و مصوبه دولت، اجرای تور بدون راهنما ممنوع است و در صورت شکایت، پیگرد قانونی می شود.

تورهای بدون راهنما پیگرد قانونی دارد

ولی تیموری مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات توریستی گفت که همواره تاکید شده در تورهای توریستی، حضور راهنمای مجاز و دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی و توریستی الزامی است. موضع ما نیز در این باره کاملا تعیین و شفاف است.

وی یادآور شد که در هر بسته سفر باید یک راهنما و فردی به عنوان سرپرست تور (تورلیدر) حضور داشته باشد. مسئولیت و وظایف این دو کاملا متفاوت از یکدیگر است، اما متاسفانه در برخی تورها، این مسئولیتها به یک شخص محول می شود که البته جذابیت های اقتصادی عامل اصلی آن است، اما این اقدام پیامدهای منفی در پی دارد، چرا که راهنمای تور در طول سفر دچار کار طاقت فرسا می شود و علاوه بر ارائه اطلاعات به توریست باید خواسته ها و نیازهای توریست را هم تامین کند و مشغول خدمات دهی در جریان سفر شود.

تیموری درباره شرایط همراهی راهنمای خارجی در تورهای ورودی، بیان کرد:

معمولا در تورهای خارجی شخصی را از کشور مبدأ به عنوان تورلیدر همراه می کنند و در مقصد راهنمای تور اضافه می شود. تور خارجی نمی تواند بدون راهنمای ایرانی در کشور، سفر داشته باشد و اجازه این کار را ندارد. راهنمای خارجی می تواند به عنوان تورلیدر توریستان را همراهی کند و به واسطه دانشی که دارد در سایت ها اطلاعاتی را به توریستان همراه خود ارائه دهد، اما نمی تواند نقش راهنمای تور را ایفا کند.

او تاکید کرد که حضور نداشتن راهنمای دارای کارت از سازمان میراث فرهنگی و توریستی در تورها با مقررات مغایرت دارد و تخلف به شمار می آید. این موضوع در آیین نامه راهنمایان و دفاتر خدمات مسافرتی نیز لحاظ شده است.

تیموری با اشاره به اینکه بخشنامه ها، تور را ملزم می کنند که راهنمای ایرانی و مجاز در طول سفر همراه داشته باشد، گفت:

اگر این گونه نباشد حتما به اداره های میراث فرهنگی و توریستی استان ها اطلاع داده و شکایت شود تا پیگیری های رسمی صورت گیرد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا

به "تورهای بدون راهنما پیگرد قانونی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورهای بدون راهنما پیگرد قانونی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید