تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران: توقف فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده تا شنبه، تردد شبانه کامیون ها ممنوع شد

به گزارش وبلاگ افرا، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران ضمن اعلام مصوبات جلسه از توقف فعالیت واحدهای صنعتی در دو روز آینده خبر داد.

تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران: توقف فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده تا شنبه، تردد شبانه کامیون ها ممنوع شد

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ افرا، سعید محمودی با اشاره به شرایط جوی تهران طی روزهای آینده گفت: تا شنبه (6 آذرماه) شرایط جوی پایدار پیش بینی می شود. ممکن است در این روز باد موقت بوزد اما از یکشنبه تا سه شنبه (7 تا 9 آذرماه) دوباره پایداری جوی پیش بینی می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره علل اصلی آلودگی هوای مرکز گفت: یکی از مهمترین مسائلی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود، تردد کامیون ها در شب است همچنین فعالیت کارخانه های شن و ماسه نیز سهم زیادی در تشدید آلودگی هوای شهر تهران دارد.

وی با اشاره به لزوم توقف فعالیت کامیون ها حتی به صورت مقطعی ادامه داد: سوال اصلی اینجاست که چرا سیاست های کنترل آلودگی هوا برای خودروهای شخصی اجرا می شود اما زمانی که نوبت به کامیون ها و موتور سیکلت ها می رسد، سیاست های نظارتی تغییر می کند. این موضوع مسئله ای است که خارج از توان نهادهای زیست محیطی است و پلیس و دیگر نهادهای مربوط باید این مشکل را مدیریت کنند. وقتی قانونی درباره این مشکل تصویب می شود، باید اجرا شود. در غیر این صورت بود و نبود آن تفاوتی ندارد البته در سال های گذشته همکاری مناسبی میان پلیس و کارگروه اضطرار آلودگی هوا وجود داشته است که امیدواریم امسال هم ادامه پیدا کند.

محمودی با بیان مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوا اظهارکرد: با توجه به پیش بینی پایداری هوا در روزهای آینده، محدودیت هایی برای مدیریت شرایط فعلی اجرا می شود.

وی افزود: جلوگیری از تردد شبانه کامیون ها و تردد خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا یکی از محدودیت هایی است که در دو روز آینده اعمال می شود. کامیون ها با مصرف سوخت گازوئیل که منشا اصلی تولید ریزآلاینده های کمتر از 2.5 میکرون است، از مهم ترین منابع آلودگی متحرک هستند.

محمودی با تاکید بر لزوم توقف فعالیت های صنعتی آلاینده اظهارکرد: توقف کلیه واحدهای عمرانی که باعث تشدید الودگی می شوند به خصوص واحدهای صنعتی ماسه و بتن در دستور کار قرار می گیرد. بر اساس مصوبات جلسه امروز فعالیت واحدهای شن و ماسه در دو روز آینده متوقف خواهد شد همچنین استقرار پایگاه سیار پزشکی هم جزو مصوبات امروز جلسه است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به استفاده مکرر از سوخت مایع که سبب ایجاد آلودگی هوا می شود،گفت: ممنوعیت استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها یکی از اصلی ترین مصوبات جلسه امروز است. در سال های گذشته همواره شایعات مصرف مازوت در کشور به گوش می رسید این در حالیست که میزان مصرف مازوت در کشور تنها سه درصد اعلام می شود. اگر این رقم صحت داشته باشد همین 3 درصد نیز در روزهایی مصرف می شود که هوا پایدار است و آلودگی بیشتر و شدیدتر خواهد شد.

محمودی در انتها با اشاره به مدت اجرای این مصوبات گفت: مصوبات جلسه امروز تا روز شنبه (6 آذرماه) است و بسته به شرایط تغییر خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران: توقف فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده تا شنبه، تردد شبانه کامیون ها ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران: توقف فعالیت واحدهای صنعتی آلاینده تا شنبه، تردد شبانه کامیون ها ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید