تخت روانچی: شورای امنیت و سایر ارکان سازمان ملل پیشگیری را به عنوان رویکرد اصلی خود اتخاذ نمایند

به گزارش وبلاگ افرا، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: شورای امنیت و سایر ارکان اصلی سازمان ملل متحد باید پیشگیری را به عنوان رویکرد اصلی خود اتخاذ نمایند.

تخت روانچی: شورای امنیت و سایر ارکان سازمان ملل پیشگیری را به عنوان رویکرد اصلی خود اتخاذ نمایند

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ افرا، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز سه شنبه در نشست شورای امنیت در مورد دیپلماسی پیشگیرانه طی اظهاراتی مطرح کرد: حفظ صلح و امنیت به وسیله پیشگیری پارادایم غالب در منشور سازمان ملل است.

وی اضافه نمود: پیشگیری، امروزه نیز به همان مقدار سال 1945 که بنیانگذاران این سازمان آن را به عنوان اصل بنیادین در حفظ صلح و امنیت بین المللی مبنا قرار دادند، معتبر و مفید است.

تخت روانچی با طرح این سؤال که شورای امنیت در انجام وظایف خود چقدر در اعمال این اصل پیروز بوده است؟ پاسخ داد: آنالیز اجمالی عملکرد شورای امنیت نشان می دهد با اینکه این نهاد موظف به استفاده از پیشگیری و روش های مسالمت آمیز تحت فصل ششم منشور بوده، از این اصل به ندرت استفاده نموده است، و حتی در بعضی زمان ها، به گونه ای با وظایف خود تحت فصل ششم رفتار نموده که گویا اصلاً آنها وجود ندارند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: برعکس، این نهاد مکرراً، با شتاب و بیش از حد به اقدامات قهر آمیز تحت فصل هفتم منشور متوسل شده است، بدون آنکه از اختیارات خود تحت فصل ششم منشور حتی استفاده نموده باشد؛ چه رسد به اینکه به لحاظ منطقی و قانونی، باید آنها را اجرا و از ناکافی بودن اثر آنها اطمینان حاصل نموده باشد.

وی اضافه نمود: در بسیاری از موارد، این فرایند به وخامت بیشتر اوضاع، نقض حاکمیت و تمامیت ارضی دولت ها، نقض حقوق بشر جمعی یک ملت و مانند آن شده است. این موارد هنگامی که با عوامل دیگری مانند تصمیمات فراقانونی شورا یا سوءاستفاده از این نهاد به وسیله بعضی اعضای دائمی آن ترکیب شده اند، به طولانی شدن بیشتر درگیری ها منجر شده اند.

تخت روانچی ادامه داد: در مجموع، فرایند برای حفظ صلح و امنیت بین المللی زیانبار بوده و بنابراین باید معکوس گردد.

این دیپلمات ارشد ایرانی توضیح داد: اختیارت شورا تحت فصل هفتم منشور، از جمله تحریم ها، باید تنها به عنوان آخرین راه و آن هم در صورت ضرورت و پس از اثبات ناکافی بودن اعمال تمام روش های حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، اعمال گردد. در انجام وظایف خود، شورای امنیت باید برای پیشگیری و توسل به اقدامات غیر قهرآمیز تحت فصل ششم منشور اولویت قائل گردد.

وی یادآور شد: با این حال، اصل پیشگیری و فصل ششم منشور هر قدر هم که مهم باشد، نمی تواند و نباید به صورت دلبخواه اعمال گردد. بلکه باید همیشه با احتیاط، به شیوه ای هوشمندانه و در تطابق کامل با نص و روح منشور و حقوق بین الملل اعمال گردد.

تخت روانچی گفت: طبق ماده 33 منشور، مسئولیت حل و فصل هرگونه اختلاف بین المللی، که تداوم آن ممکن است حفظ صلح و امنیت بین المللی را به خطر اندازد، در درجه اول، کاملاً به عهده طرف های مورد نظر است. بنابراین، این اصل باید کاملاً به وسیله شورا مورد احترام قرار گرفته و به دقت رعایت گردد. مهمتر از آن، اختیارات شورا تحت فصل ششم هرگز نباید برای آنالیز مسائلی که اساساً به صلاحیت داخلی دولت ها مرتبط است یا برای آنالیز شرایط هایی که ادامه آن صلح و امنیت بین المللی را به خطر نمی اندازد، یا برای نقض یا تضعیف حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی دولت ها مورد استفاد قرار گیرد.

وی در خاتمه بیان نمود: شورای امنیت و سایر ارکان اصلی سازمان ملل متحد باید پیشگیری را به عنوان رویکرد اصلی خود اتخاذ نمایند و با رعایت کامل اختیارات خود و اصول مندرج در منشور، برای تحقق کامل و مؤثر اهداف و اصول سازمان و منافع مشترک ملت ها کوشش نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "تخت روانچی: شورای امنیت و سایر ارکان سازمان ملل پیشگیری را به عنوان رویکرد اصلی خود اتخاذ نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت روانچی: شورای امنیت و سایر ارکان سازمان ملل پیشگیری را به عنوان رویکرد اصلی خود اتخاذ نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید