تجمعات و ترددها عامل ورود شاهین شهر به شرایط بحرانی کرونا

به گزارش وبلاگ افرا، خبرنگاران/اصفهان مدیر شبکه بهداشت و درمان شاهین شهر و میمه، از رتبه های برتر شهرستان در رعایت دستورالعمل های بهداشتی و کنترل مناسب بیماری از زمان آغاز شیوع همه گیری کرونا تا نیمه دوم شهریور در شهرستان خبرداد و گفت: تجمعات و ترددهای غیرضروری درون و برون شهری عامل اصلی ورود ناگهانی شهرستان به شرایط حاد کرونایی است.

تجمعات و ترددها عامل ورود شاهین شهر به شرایط بحرانی کرونا

علی پارسا در گفت و گو با وبلاگ افرا، با بیان اینکه شاهین شهر به بحران فوق حاد کرونایی وارد شده است، اظهار کرد: از زمان شیوع کرونا تصمیمات و تمهیدات پیشگیرانه و مقابله با شیوع ویروس کووید 19 در شاهین شهر و میمه، سبب شد شهرستان در شرایط مطلوب زرد و نارنجی باشد.

وی با اشاره به اینکه شهرستان تا کنون سه پیک اپیدمی کرونا را تجربه کرده است، اضافه نمود: پس از آغاز شیوع ویروس کرونا و مهار آن در فرودین با کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی در نیمه دوم اردیبهشت و خرداد، موج دوم اپیدمی شکل گرفت که مجددا با رعایت دستورالعمل ها کاهش یافت و این فرایند تا شهریور ماه شهرستان را همچنان در شرایط زرد و نارنجی نگه داشت.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شاهین شهر و میمه، ادامه داد: در نیمه دوم شهریور و اوایل مهر همزمان با بازگشایی مدارس و برخی اتفاقات و موارد دیگر، شهرستان شاهد کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی و افزایش فرایند ابتلا به بیماری و بستری بود که البته از اواخر مهر و اوایل آبان فرایند بروز بیماری و بستری ها کاهشی شده است.

وی با بیان اینکه تجمعات تاثیر مستقیم بر صعودی شدن تعداد مبتلایان دارد، خاطر نشان کرد: ویروس کرونا موج های زیادی را در ابتلا ایجاد کرده است که نتیجه آن جهش ژنتیکی یا ابتلای تعداد بالایی از افراد در یک زمان معین و مکان خاص به ویروس است.

پارسا عامل سرعت بخشیدن به جهش ژنیتیکی کرونا را تردد و مسافرت دانست و شرح داد: با تغییر ژنتیکی، افزایش واگیری و شدت بیماری افزایش می یابد که کاهش و کنترل ترددهای بین شهری و استانی یاری موثری بر کاهش تغییرات ژنتیکی ویروس کرونا خواهد داشت.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شاهین شهر و میمه، ادامه داد: بعد از فروردین در کنترل و جابجایی جمعیت در کشور پیروز عمل نکردیم و مردم نیز انصافا به خطرات بیماری و عوارض آن بی تفاوت شدند.

وی با اشاره با نقش وبلاگ افرا و اصحاب رسانه در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، گفت: وبلاگ افرا با تبیین بحران تهدید سلامت در جامعه، شهفرایندان را از خطرات و عوارض ناشی از این بیماری آگاه کرده و در چشم پوشی از سفرها و کاهش جابجایی های غیرضروری درون و برون شهری شبکه بهداشت و درمان را در کنترل قطعی بیماری یاری رسانند.

پارسا با اشاره به گذر از مرحله نارنجی و ورود ناگهانی به مرحله حاد کرونایی، اضافه نمود: در شهرستان شاهین شهر و میمه تعداد قابل توجهی از شهفرایندان پاک و سالم بوده و در معرض آلودگی ویروس قرار نگرفته بودند که با اقتضائات زمانی و مکانی جمعیت پاک و سالم قابل توجهی از شهفرایندان در معرض این ویروس قرار گرفته و پیک شدیدتری در شهرستان رخ داد.

وی با بیان اینکه بیش از 250 نفر در شاهین شهر و میمه، بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته اند، شرح داد: از آغاز شیوع همه گیری کرونا در شهرستان تا کنون 114 نفر قطعی کرونا مثبت و 139 فرد مشکوک به بیماری کووید 19 جان خود را از دست داده اند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شاهین شهر و میمه، بر تاثیر تجمعات در صعود تعداد مبتلایان به کرونا تاکید کرد و ادامه داد: شاهین شهر و میمه در هفته پایانی مهرماه، در میزان مرگ بر اثر کرونا هم تراز میانگین استانی بوده و به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت 39 فوتی ثبت شده است و در همان بازه زمانی استان اصفهان، با میانگین 144 نفر ابتلا به بیماری به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت روبرو بوده و شهرستان شاهین شهر و میمه نیز با شناسایی 175 بیمار در رتبه دوم قرار داشت که البته در هفته ابتدای آبان پیک کرونا در شهرستان فرایند کاهشی به خود گرفته است.

وی با اشاره به جایگاه مناسب شهرستان در رعایت دستورالعمل های بهداشتی در بازه زمانی 24 تا 30 مهر ماه، اضافه نمود: شهرستان شاهین شهر و میمه با رعایت 92 درصدی دستورالعمل های بهداشتی، نظیر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در صنوف غیر فنی و مراکز تهیه مواد غذایی و رعایت 100 درصدی دستورالعمل های بهداشتی توسط ارائه دهندگان خدمات در اماکن عمومی مانند مراکز شماره گذاری در شهرستان از جایگاه مناسبی در میان شهرستان های استان برخوردار است، همچنین میانگین استفاده از ماسک در استان اصفهان در صنوف کارگاهی و صنایع 82 درصد بوده که در شهرستان شاهین شهر و میمه 92 درصد است.

پارسا در مورد شرایط بازگشت به کار مبتلایان شاغل در صنایع، دستگاه ها و بخش خصوصی، گفت: هر فرد مبتلا اعم از تست مثبت و تست منفی علامت دار و افراد علامت دار بدون تست باید بین 10 روز تا دو هفته قطعا قرنطینه شوند و بعد از 10 روز اگر به مدت سه روز علایم بیماری نظیر سرفه های شدید، بی حالی، سردرد و ... را نداشته باشند با تایید قطعی پزشک در مراکز بهداشتی و درمانی و دریافت گواهی سلامت می توانند به کار بازگردند.

وی تاکید کرد: افراد دارای علامت پس از دادن تست کرونا حتی برای دریافت جواب تست هم از خانه خارج نشوند، همچنین در صورت گذراندن 10 روز قرنطینه و بروز علایم بیماری بر اساس تشخیص پزشک قرنطینه یک یا دو هفته دیگر تمدید خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تجمعات و ترددها عامل ورود شاهین شهر به شرایط بحرانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجمعات و ترددها عامل ورود شاهین شهر به شرایط بحرانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید