بدهی 30 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به بخش خصوصی

به گزارش وبلاگ افرا، وزیر نیرو گفت: معوقه ما به بخش خصوصی با مجموعه طرح هایی که اجرا شده حدود 30 هزار میلیارد تومان است.

بدهی 30 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به بخش خصوصی

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ افرا، به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان روز سه شنبه در حاشیه آئین بهره برداری از 14 پروژه صنعت برق در بخش های انتقال، توزیع، نیروگاه خورشیدی، نیروگاه بادی، برق رسانی روستایی و همچنین پروژه های آبرسانی روستایی در استان های خراسان رضوی، سمنان و کردستان در سی و دومین هفته از پویش #هرهفته-الف-ب-ایران که به صورت ویدئوکنفرانسی انجام شد، در جمع وبلاگ افرا گفت: یکی از دلایل پیروزیت صنعت آب و برق در سال های اخیر که با تحریم ها هم همزمان شد، این بود که توانست در عین تأمین آب و برق برای بخش های مختلف، در سال جهش فراوری تابستان را بدون خاموشی پشت سر گذاشته، تعهدات برای صادرات انرژی را به صورت کامل جوابگویی نموده و همچنین 11 درصد انرژی بیشتری به فراورینماینده های عمده کشور عرضه گردد. این حاکی از آن است که بیش از هر چیز، دست اندرکاران عرصه آب و برق پیروز شدند هدف تنوع بخشی به منابع اقتصادی را عملی نمایند.

وی اضافه نمود: با تأیید دولت و تصویب مجلس، وزارت نیرو از سرمایه گذاری مستقیم بخش خصوصی، سرمایه گذاری هایی که این بخش با استفاده از صندوق توسعه ملی در قالب وام برای طرح ها هزینه می نماید، فاینانس خارجی، فاینانس داخلی (مکانیزم ماده 56)، تسهیلات بانک توسعه اسلامی و ساز و کار هایی که در بودجه سال های مختلف بوده، استفاده نموده است؛ به نحوی که در دولت تدبیر و امید، طبق آخرین آمار حدود 60 هزار میلیارد تومان منابع غیر بودجه عمومی و 6.7 میلیارد یورو از این منابع جلب و جذب شده است.

به گفته این مقام مسئول با توجه به مجموعه محدودیت های موجود، قرار دریافت منابع داخلی وزارت نیرو در مکانیزم تبصره 14 و محدود شدن دسترسی ها به منابع صنعت آب و برق، تأخیر های جدی ایجاد شده بود و مشکلاتی به وجود آمد که موجب می شد بدهی های ما به موقع تعدیه نگردد.

اردکانیان گفت: در لایحه بودجه 1400، دولت تصویب کرد منابع داخلی آب و برق از مکانیزم تبصره 14 خارج گردد که این اتفاق بزرگی است و با تصویب آن در مجلس، در سال 1400 وزارت نیرو قادر خواهد بود هم طرح ها را سریع تر به ثمر برساند و هم تعهدات خود را ایفا نماید.

وی همچنین در مورد بدهی های وزارت نیرو به بخش خصوصی با بیان این که بدهکار قابل اعتماد و خوش حسابی هستیم، گفت: وزارت نیرو در نیمه سال 96 به میزان قابل توجهی بدهی داشت که با روش های مختلف از جمله تعدیه بدهی ها که آن زمان حدود 40 هزار میلیارد تومان بود، به وسیله تهاتر (بدهی دولت از بابت مابه التفاوت قیمت تمام شده و تکلیفی) و با ساز و کار های بودجه بخشی از این بدهی ها پرداخت شد.

وزیر نیرو ادامه داد: بخش خصوصی هم بابت اقتصادیات و دیگر موارد به سیستم دولتی و بانکی بدهی دارد که توانستیم این چرخه را به گونه ای به هم وصل کنیم تا گشایشی ایجاد گردد و بر اثر این گشایش کماکان بخش خصوصی مشتاق به مشارکت فعال است. امید است با تصویب لایحه بودجه 1400 در مجلس، بویژه صنعت آب و برق از اولین روز های سال آینده بتواند تأثیر این ساز و کار ها را در گشایش بیشتر در کار با بخش خصوصی نشان دهد.

اردکانیان گفت: معوقه ما به بخش خصوصی با مجموعه طرح هایی که اجرا شده حدود 30 هزار میلیارد تومان است.

وی با بیان این که خیلی از بدهی ها پرداخت و در عین حال، طرح های بسیاری هم اجرا شده است، گفت: امید زیادی وجود دارد که سال 1400 سال خیلی بهتری از نظر تسویه حساب های اقتصادی با کسانی که با وزارت نیرو کار می نمایند، باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بدهی 30 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به بخش خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی 30 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به بخش خصوصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید