اعطای تسهیلات 4 میلیارد تومانی به شرکت های حوزه فاوا

به گزارش وبلاگ افرا، سازمان فناوری اطلاعات اظهار داشت: برای شرکت های حوزه فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) حداکثر تا چهار میلیارد تومان تسهیلات داده می گردد.

اعطای تسهیلات 4 میلیارد تومانی به شرکت های حوزه فاوا

سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم آنلاین و با حضور امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات از داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین و درگاه یکپارچه زیست بوم نوآفرینی رونمایی کرد.

سامانه ایران نوآفرین چیست؟

خردادماه دو سال قبل سازمان فناوری اطلاعات ایران طبق مصوبه هیات وزیران موظف شد سامانه ایران نوآفرین را به عنوان درگاه واحد ارائه خدمات به زیست بوم نوآفرینی کشور طراحی و پیاده سازی کند.

فاز نخست این سامانه پس از دو ماه در تابستان سال 98 به بهره برداری رسید و کار خود را شروع کرد. این سامانه تا کنون در حال خدمت رسانی به به ذینفعان حوزه نوآفرینی شامل شرکت های نوپا، تیم های نوپا، مراکز شتابدهی و رشد، شرکت های عظیم رشد یافته است.

چشم انداز اصلی این سامانه تبدیل شدن به پنجره واحد ارائه خدمات به حوزه نوآفرینی در کشور و ایجاد پایگاه داده یکپارچه و جامع جهت درج و نگهداری و تحلیل اطلاعات شرکت ها، تیم ها، سرمایه گذاران، مراکز رشد، شتابدهنده ها و سایر موجودیت های آن است تا در نتیجه آن، امکان مشاهده اطلاعات و بهره گیری از نتایح تحلیل های آماری بر روی آنها جهت سیاست گذاری واقعی برای پیشرفت و توسعه زیست بوم نوآفرینی را فراهم کند.

در سامانه ایران نوآفرین چندین نقش کاربری با توجه به آنالیز ها، احراز و تعریف شده است که کاربران می توانند با اطلاع از نوع نقش خود در آن ثبت نام نمایند. نقش های موجود در سامانه اکنون شرکت نوپا، تیم نوپا، شرکت عظیم رشد یافته، شتابدهنده ها و مراکز رشد، سرمایه گذاران، ارائه دهنده فضای کار اشتراکی، علاقمند به حوزه نوآفرینی، شخص جویای کار و فرشتگان کسب و کار است.

از بین خدمات برتر سامانه می توان به خدمت بوم واره، خدمت ارائه کدپستی به شرکت های مستقر در شتابدهنده ها، مراکز رشد و فضاهای کاری اشتراکی و خدمت بوم سرمایه اشاره نمود.

خدمت بوم واره برای حمایت از شرکت های نوآفرین

خدمت بوم واره به عنوان یکی از مهم ترین و جدیدترین خدمات سامانه ایران نوآفرین بستری را جهت تعامل شرکت ها با یکدیگر به وجود آورده است.

در این طرح با حمایت دولت، شرکت های نوآفرین می توانند به صورت رایگان و با تخفیف از خدمات شرکت های عظیم در بازه زمانی مشخصی استفاده نمایند. در ازای ارائه این خدمات، شرکت های سرویس دهنده از دولت، تسهیلات حمایتی دریافت می نمایند. اکنون خدماتی مانند میزبانی، پردازش و ذخیره سازی، خدمات کیف پول مشترک، خدمات نرم افزارهای حسابداری و اداری، خدمات درگاه پرداخت اینترنتی، خدمات تبلیغاتی، خدمات پایش و تحلیل، خدمات توزیع محصول، خدمات امنیت سایبری و داده، خدمات تیم سازی، خدمات آزادسازی داده های دولتی، خدمات مشاوره حقوقی، خدمات اپلیکیشن و نوتیفیکیشن و زیرساخت محتوا به کسب وکارها ارائه می گردد.

خدمت بوم سرمایه، جدیدترین خدمت سامانه نوآفرین

خدمت بوم سرمایه به عنوان جدیدترین خدمت سامانه ایران نوآفرین، بستر تعامل بین سرمایه گذاران و کسب وکارهای نوپا را فراهم می نماید. این بستر با تسهیل فرایند سرمایه گذاری روی شرکت های نوآفرین اقدام موثری در توسعه زیست بوم نوآفرینی است.

با ارائه این خدمت شرکت ها و تیم های نوپا با ارایه کلیات ایده های خود امکان همکاری با سرمایه گذاران تاییدشده سازمان فناوری اطلاعات را دارند ضمن این که سرمایه گذاران با ثبت نام در سامانه ایران نو آفرین و دریافت تاییدیه آن، امکان مشاهده ایده های مطرح شده در تالار سرمایه گذاران و انتخاب ایده مناسب جهت سرمایه گذاری را خواهند داشت.

در این راستا سرمایه گذاران می توانند در صورت احراز شرایط بر اساس دستور العمل حمایت از ایجاد و توسعه صندوق های جسورانه سازمانی حوزه فاوا از تسهیلات کم بهره کارگروه وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بهره مند شوند.

تسهیلات ویژه صندوق های سرمایه گذاری جسورانه حوزه فاوا

کلیه شرکت هایی که از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (شامل پروانه های ارتباطات سیار و ارتباطات ثابت) پروانه فعالیت دارند و نیز شرکت های معرفی شده توسط آن ها که طرح معرفی کسب وکار آن ها مرتبط با توسعه صندوق سرمایه گذاری جسورانه شرکتی در حوزه فاوا بوده و حداقل 51 درصد سهام آن ها متعلق به بخش غیردولتی است، می توانند حداکثر چهار میلیارد تومان را با نرخ بهره 9 درصد و دوره تنفس و بازپرداخت تسهیلات 36 ماه و پس از 12 ماه دوره تنفس وام دریافت نمایند.

البته این تسهیلات برای شرکت های نوپا 675 میلیون تومان، غیر نوپا 2.5 میلیارد تومان و شرکت های با توانمندی بالا چهار میلیارد تومان است.

در این مراسم که به صورت آنلاین برگزار گردید، از داشبور آماری سامانه ایران نوآفرین نیز رونمایی شد. با توجه به اهمیت نمایش داده های جمع آوری شده در سامانه برای عموم علاقمندان به حوزه نوآفرینی، داشبورد عمومی جهت نمایش داده های بخش های مختلف سامانه طراحی شده است. این بخش ضمن ایجاد شفافیت در داده های ذخیره شده سامانه نوآفرین، دسترسی آسان و کاربردی برای پژوهشگران و علاقمندان به آنالیز و سیاست گذاری جهت توسعه زیست بوم نوآفرینی را فراهم می نماید.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "اعطای تسهیلات 4 میلیارد تومانی به شرکت های حوزه فاوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای تسهیلات 4 میلیارد تومانی به شرکت های حوزه فاوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید