اختصاص 3.3 میلیارد دلار تسهیلات به حوزه معدن

به گزارش وبلاگ افرا، مدیرعامل بانک صنعت ومعدن اعلام کرد: بخش معدن و صنایع معدنی نقش بسزایی در چرخه اقتصادی کشور می توانند ایفا کنند که در دوره 10 ساله مبلغ 3.3 میلیارد دلار تسهیلات ارزی نیز به این حوزه اعطا شد.

اختصاص 3.3 میلیارد دلار تسهیلات به حوزه معدن

به گزارش خبرگزاری وبلاگ افرا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت، دکتر حسین مهری روز چهارشنبه در مراسم امضای توافقنامه سه جانبه اعطای تسهیلات معدنی در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت توضیح داد: دوره 10 سال گذشته از محل تفاهم نامه سه جانبه (وزارت صنعت، بانک صنعت و معدن و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی) 7200 میلیارد ریال برای طرح های کوچک و متوسط توسط بانک تامین منابع انجام شد.

وی یادآور شد: بیشترین سهم از منابع تخصیصی به استان های خراسان رضوی، اصفهان و خوزستان تعلق گرفت. دولت های یازدهم و دوازدهم یکی از برنامه های خود را فعال سازی هفت طرح فولادی قرار دادند که از نیمه دوم سال 1392 کلید خورد و با پشتوانه صندوق توسعه ملی و تخصیص بانک صنعت و معدن، این طرح ها بتدریج فعال شدند.

فولاد سپید دشت (چهارمحال بختیاری)، نی ریز(فارس)، قائنات (خراسان جنوبی)، شادگان(خوزستان)، میانه (آذربایجان شرقی)، بافت (کرمان) و سبزوار (خراسان رضوی) هفت طرح فولاد استانی محسوب می شوند که با ظرفیت 800 هزار تن تا یک میلیون تن طراحی شده اند.

مهری خاطرنشان ساخت: این بانک از منابع داخلی در 14 رسته معدنی 65 هزار و 850 میلیارد ریال پرداخت داشت که 23 هزار و 800 میلیارد ریال در قالب ثابت و 42 هزار و 80 میلیارد ریال به شکل سرمایه درگردش تخصیص یافت.

وی اضافه نمود: منابع تخصیص یافته برای 11 طرح فولادی و زنجیره مربوطه، 6 طرح سیمانی و 14 طرح کاشی و سرامیک اختصاص یافت. مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: این بانک تسهیلات را در قالب منابع وجوه اداره شده از محل اعتبارات سالهای 99- 1398 وزارت صنعت، و دیگری نیز از منابع تسهیلات تلفیقی یارانه دار از محل اعتبارات سال های مزبور وزارت صنعت نگهداری و گزارش عملکردی را به تفکیک ارایه می دهد.

به گفته وی، تسهیلات برای دوره 60 ماهه پیش بینی شده که 6 ماه مشارکت، 6 ماه تنفس و 48 ماه دوره بازپرداخت است. مهری تاکید کرد: امروز سیاست های مالی کشور در بخش معدن تمرکز بر فرآوری مواد معدنی و پرهیز از خام فروشی دارد و این مهم با پشتوانه مالی بانک می تواند شکل اجرایی به خود گیرد. لذا جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش اضافه کرده محصولات معدنی از طریق فرایند صنعتی ایجاب می کند که بانک صنعت و معدن به عنوان تنها بانک توسعه ای - تخصصی بخش صنعت و معدن کشور در نقش تامین کننده مالی و مشاوری دلسوز در کنار صنعتگران و معدنکاران کشور حضوری فعال داشته باشد.

همچنین در این مراسم صابر سنایی عضو هیات مدیره صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: توافقنامه سه جانبه از سال های گذشته در دستور کار سه طرف قرار داشت، مدتی متوقف شده بود، اما اکنون دور جدیدی را آغاز کرده و صندوق نقش تسهیل گر و بیمه گر دارد.

به گفته وی، توسط صندوق 120 درصد اصل و سود تسهیلات بیمه می شود و متقاضیان به بانک معرفی می شوند. سنایی اضافه نمود: سقف تسهیلات 80 درصد و 20 درصد هم آورده متقاضی است و در بخش وجوه اداره شده هم 25 درصد آورده متقاضی پیش بینی شده است.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "اختصاص 3.3 میلیارد دلار تسهیلات به حوزه معدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص 3.3 میلیارد دلار تسهیلات به حوزه معدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید