اختصاص بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار برای زیرساخت های چشمه سورت در مازندران

به گزارش وبلاگ افرا، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران از اختصاص بیش از 2‌میلیارد تومان اعتبار برای تامین زیرساخت‌های چشمه‌سورت در سال جاری خبر داد.

اختصاص بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار برای زیرساخت های چشمه سورت در مازندران

به‌گزارش وبلاگ افرا به‌نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران، سیف‌الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز پنجشنبه 28 تیر به چشمه سورت به‌عنوان دومین اثر طبیعی ثبت‌شده در لیست آثار ملی میراث طبیعی کشور اشاره کرد و گفت: در سال جاری بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار جهت تامین زیرساخت های چشمه سورت، چون راه دسترسی، خط انتقال آب و روشنایی با پنل های خورشدی محوطه هزینه خواهد شد.

او افزود: این اثر ارزشمند که در سال 1387 با شماره 2 پس از کوه دماوند در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده بود، دومین اثر طبیعی ایران است که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده و حریم آن هم مشخص شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران همچنین یادآور شد: مدیریت چشمه سورت با منابع طبیعی است و مدریت منابع آبی آن نیز با آب منطقه ای استان است و اداره کل میراث فرهنگی مازندران نیز بر اجرای درست ضوابط میراثی این اثر منحصر به فرد ملی در کشور نظارت می کند.

او گفت: با ثبت عرصه و حریم حفاظتی تمام امور عمرانی و گردشگری در حریم این چشمه ها ضابطه مند شده و هر گونه اقدامی از سوی اشخاص و دستگاه های اجرایی نیازمند رعایت قوانین لازم الاجرای حرایم و منظر اثار ثبت شده در لیست آثار ملی است.

چشمه های سورت به فاصله حدود 120 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ساری و بر فراز ارتفاعات رشته کوه های البرز قرار دارد. این چشمه بی نظیر که یکی از ظرفیت های گردشگری سلامت نیز به شمار می آید به دو شکل گسلی و درزه ای و به فاصله کمتر از 20 متر از یکدیگر تشکیل شده اند. دارای حوضچه های مختلف با طعم های متفاوت است.

آب یکی از چشمه ها بسیارتلخ و شور و دیگری کمی ترش مزه و به دلیل فشار لایه های زمین، اندکی گازدار است. این چشمه ها در شیب دامنه کوه، در طی میلیون ها سال، ده ها حوضچه کم عمق و زیبا به رنگ های کرم، نارنجی، زرد و قرمز را به وجود آورده واملاح آب آن حاوی سدیم، یون های کلر، آهن، گوگرد و گچ است.

منبع: chtn.ir

به "اختصاص بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار برای زیرساخت های چشمه سورت در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص بیش از 2 میلیارد تومان اعتبار برای زیرساخت های چشمه سورت در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید