چگونه فرزند خود را به مدرسه علاقه مند کنیم؟

به گزارش وبلاگ افرا، خبرنگاران: با تمام شدن تابستان و شروع مدارس، ترس و استرس بسیاری از بچه ها برای رفتن به مدرسه نیز شروع شده است. اما با چند راه حل می توانید استرس و اضطراب فرزند خود را تا حد زیادی کاهش دهید. اینکه آیا اولین بار است که فرزند شما به مدرسه می رود یا چند سال از تحصیل او می گذرد، فرقی ندارد. با روش های ما، می توانید هر کودکی را به مدرسه علاقه مند کنید.

چگونه فرزند خود را به مدرسه علاقه مند کنیم؟

در پیدا کردن دوست به او کمک کنید

بچه ها با دیدن دوستان خود، بیشتر از محیط لذت خواهند برد. آن ها معمولا برای دیدن دوستان شان لحظه شماری می نمایند و به این طریق، با آغوش باز به سوی مدرسسه خواهند رفت. اگر فرزند شما در مدرسه دوستی ندارد، با هماهنگی والدین تعدادی از همکلاسی های او، آن ها را برای بازی به منزل خود دعوت نموده یا به یک پارک یا شهربازی ببرید.

بگذارید در فعالیت های مختلف شرکت کند

ببینید در مدرسه فرزند شما چه فعالیت هایی وجود دارد؛ برای مثال آیا تیم ورزشی خاصی دارند یا فعالیت های خاصی مثل اجرای سرود های گروهی انجام می دهند؟ اگر چنین فعالیت های شاد و مفرح و هیجانی در مدرسه کودک شما وجود دارد، او را به پیوستن در این گروه ها تشویق کنید. فقط توجه داشته باشید که این فعالیت ها را با توجه به علایق او انتخاب کنید تا باعث ایجاد انگیزه ای برایش گردد.

وقت شناس باشید

اگر کودک خود را دیرتر از زمان تعیین به مدرسه بروید ممکن است احساس ناخوشایندی به او دست دهد. چراکه احتمالا اینگونه نخواهد توانست به بچه های که قبل از شروع کلاس در حال بازی کردن هستند، بپیوندد و در نهایت، احساس تنهایی خواهد نمود. به خصوص برای بچه های که خجالتی و مضطرب هستند، سعی کنید همواره و خصوصا در روز های اولی سال تحصیلی، زودتر و به موقع به مدرسه برسند. اگر صبح ها نمی توانید به موقع از خواب بیدار شوید، یا چاره ای برای خواب خود بیاندیشید و یا او را با سرویس به مدرسه بفرستید.

خودتان را شریک کنید

به صورت داوطلبانه در جلسات مدرسه یا هر چیز دیگری که به شما مربوط می گردد شرکت کنید. اگر می توانید به انجمن اولیا پیوسته و به این طریق، بیشتر در مدرسه رفت و آمد کنید تا اعتماد به نفس فرزند شما تا حدودی افزایش پیدا کند. همچنین در انجام تکالیف کارگاهی فرزندتان، مثل درست کردن کاردستی و روزنامه دیواری با او مشارکت کنید و به او روحیه دهید.

در خصوص مدرسه از او سوال کنید

با سوال کردن در خصوص مدرسه فرزندتان و نشان دادن شوق و اشتیاق خود برای شنیدن حرف های او، می توانید فرزند خود را به مدرسه علاقه مند کنید. ممکن است اگر از فرزند خود سال کنید امروز مدرسه چطور بود؟ پاسخ دهد خوب بود. در این صورت باید سعی کنید از او سوال های ریزتری بپرسید. مثلا بگویید امروز زنگ تفریح چه کار کردی؟ یا امروز اتفاق خنده داری افتاد؟ به این طریق، صحبت را با او شروع خواهید کرد.

به فرزند خود گوش دهید

اگر فرزند شما از اتفاق یا مسئله ای در مدرسه ناراحت است، به او گوش دهید. حتی اگر فکر می کنید مشکل او بسیار کوچک یا بچه گانه است باز هم به او گوش دهید و به تجربیات اولیه او از مدرسه احترام بگذارید. اگر احساس کردید ناراحتی و مسئله ای در مدرسه دارد، حتما با او صحبت کنید و به آن ها بگویید که همواره از او پشتیبانی می کنید. مثلا به او بگویید من به تازگی حس می کنم در مدرسه مسئله ای داری. چه شده؟

یک نگرش مثبت در خصوص مدرسه برای او ایجاد کنید

اگر در خصوص مسائل مربوط به مدرسه مثل ریاضی، نوشتن انشاء یا هر چیز دیگری از خودتان عکس العمل منفی نشان دهید، کودک شما هم از شما تقلید خواهد نمود. در عوض سعی کنید حتی به صورت غیر مستقیم از مزایای مدرسه و سواد آموزی صحبت کنید و نگرش مثبتی در او ایجاد کنید. از خاطرات خوب و مثبت دوران مدرسه خود تعریف کنید و رفتن به مدرسه را برای او یک امتیاز نشان دهید. اگر هنوز سواد ندارد، برای او کتاب های جذاب بخوانید و به او وعده دهید که با رفتن به مدرسه او نیز خواهد توانست از این کتاب ها بخواند.

با بچه ها زورگو برخورد کنید

اگر فرزند شما توسط دانش آموز زورگو یا قلدری در مدرسه اذیت و آزار می گردد، حتما به این مسئله رسیدگی کنید. این موضوع می تواند تاثیرات منفی در روح و روان فرزند شما بگذارد. در این باره با معلم، معاون یا حتی والدین آن کودک صحبت کنید و به هیچ عنوان اجازه ندهید به فرزند شما زور بگویند و اعتماد به نفس او را زیر سوال ببرند. از طرف دیگر سعی کنید با فرزند خود همدلی کنید و به آن ها قول دهید که پشتیبان او خواهید بود.

مسائل یادگیری او را رفع کنید

اگر فرزند شما درک سختی در فهم مفاهیم دارد یا مشکل تمرکزی خاصی دارد، ممکن است لازم باشد تا این مسائل را رفع کنید. با معلم فرزند خود، در خصوص مسائلی که حس می کنید دارد صحبت کنید و از آن ها بپرسید که آیا در مدرسه هم این مسائل را دارد یا خیر. اگر این موضوع ادامه پیدا کرد، از یک مشاور کمک بگیرید. عدم درک کامل مفاهیم درسی باعث می گردد تا او هرچه بیشتر از درس و مدرسه بیزار گردد.

فضای مناسبی برای درس خواندن فراهم کنید

هنگامی که فرزند شما در حال اجرا تکالیف مدرسه است، برای او محیطی آرام با انرژی مثبت فراهم کنید. سعی کنید تلویزیون را خاموش کنید تا هیچ چیز نتواند حواس او را از موضوع اصلی دور کند. برای مثال، اگر فرزند شما در هنگام انجام تکالیف مدرسه صدای تلویزیون را بشنود که دارد برنامه مورد علاقه او را پخش می نماید، بدون هیچ تمرکزی تکالیفش را انجام خواهد داد و فقط به دنبال تمام شدن آن خواهد بود. با ادامه این سیکل، فرزند شما از مدرسه وکار های مربوط به آن زده خواهد شد.

سخن آخر

سعی کنید محیط مدرسه را برای فرزند خود آرام کنید و به او نگرشی دهید که به مدرسه به شکل تفریح نگاه کند. در پیدا کردن دوست او را کمک کنید و از خاطرات شیرین دوران مدرسه خود برایش تعریف کنید. در نهایت سعی کنید فشار زیادی روی او وارد ننموده و با او دوست و همقدم و همدل باشید. سعی کنید همواره حس کند که پشتیبان خوبی مثل شما دارد.

منبع: برترین ها

به "چگونه فرزند خود را به مدرسه علاقه مند کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه فرزند خود را به مدرسه علاقه مند کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید