تشخیص علائم اولیه آلزایمر با اسکن چشم

به گزارش وبلاگ افرا، دانشمندان آمریکایی دریافتند آزمایش فوری و غیرتهاجمی چشم می تواند به تشخیص علائم بیماری آلزایمر در مدت چند ثانیه یاری کند.

تشخیص علائم اولیه آلزایمر با اسکن چشم

به گزارش خبرنگار مهر، محققان مرکز چشم دوک کارولینای شمالی دریافتند از بین رفتن عروق خونی کوچک در شبکیه چشم در پشت چشم با بیماری آلزایمر در مرحله اولیه مرتبط است.

محققان در این مطالعه بیش از 200 نفر را مورد مطالعه قرار دادند. در افراد دارای مغز سالم، عروق خونی میکروسکوپی شبکه ای فشرده را در پشت چشم داخل شبکیه تشکیل می دهند. این حالت در 133 شرکت کننده از گروه کنترل نشان داده شد.

اما در چشم 39 فرد مبتلا به آلزایمر در مقایسه با افراد سالم یا مبتلا به اختلال شناختی خفیف، این شبکه عروقی تراکم کمتری داشته و حتی در بعضی جاها بسیار پراکنده تر بودند.

همچنین دانشمندان توانستند بین افراد مبتلا به آلزایمر و 37 شرکت کننده مبتلا به اختلال خفیف شناختی، که پیش درآمد بیماری آلزایمر است، تمایز قائل شوند.

شارون فکرت، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: اسکن چشم مورد استفاده در مطالعه می تواند تغییراتی را در مویرگ های ریزی که ضخامتشان کمتر از ضخامت تار موی انسان است نشان دهد.

وی در ادامه می افزاید: احتمالا این تغییرات در تراکم عروق خونی در شبکیه می تواند نشان دهنده اتفاقات در عروق ریز خونی در مغز باشد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تشخیص علائم اولیه آلزایمر با اسکن چشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص علائم اولیه آلزایمر با اسکن چشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید