ادعای تازه دو دانشمند آمریکایی درباره ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ افرا، خبرنگاران : رودولف دو مایستر، مدیر پروژه آزمایشگاهی مستقر در پاریس نیز فاش نموده که موسسه ویروس شناسی ووهان متشکل از تعداد زیادی آزمایشگاه کروناویروس است. اما تنها در یکی از آنها محققان ملزم به پوشیدن لباس های مخصوص تحت فشار با منبع اکسیژن مستقل هستند.

ادعای تازه دو دانشمند آمریکایی درباره ویروس کرونا

به گزارش به نقل از عصرایران، دو کارشناس آمریکایی به تازگی مدعی شده اند که ژنوم نادر کووید-19 نشان می دهد که ویروس مسبب این بیماری در آزمایشگاهی در چین توسعه یافته است.

طی چند وقت اخیر، حدس ها درباره اینکه کروناویروس جدید از آزمایشگاهی در چین، بویژه موسسه ویروس شناسی ووهان به بیرون نشت نموده است، رو به افزایش بوده اند.

به گفته دکتر استفن کوای و ریچارد مولر، پاتوژن کووید-19 دارای یک ردپای ژنتیکی است که هرگز در یک کروناویروس طبیعی دیده نشده است.

استفن کوای بنیانگذار شرکت زیست داروی Atossa Therapeutics و ریچارد مولر استاد فیزیک در دانشگاه کالیفرنیا برکلی است.

کوای و مولر به این نکته اشاره داشته اند که کووید-19 دارای توالی ژنومی CGG-CGG است - به نام CGG مضاعف نیز شناخته می گردد - که یکی از 36 الگوی توالی است. CGG به ندرت در کلاس کروناویروس ها استفاده می گردد.

در حقیقت، در کل کلاس کروناویروس ها که شامل ویروس CoV-2 نیز می گردد، ترکیب CGG-CGG به طور طبیعی هرگز یافت نشده است. این به معنای آن است که روش معمول ویروس ها برای کسب مهارت های جدید که به نام نوترکیبی شناخته می گردد، نمی تواند در اینجا عمل کند. به گفته کارشناسان، یک ویروس به سادگی نمی تواند یک توالی را از ویروس دیگر بردارد، اگر آن توالی در هر ویروس دیگری وجود نداشته باشد.

از این رو افرادی که نظریه انتقال کووید از حیوان به انسان را مطرح می نمایند باید شرح دهند که چرا کروناویروس جدید زمانی که جهش یافته یا نوترکیبی را پشت سر گذاشته است، توالی CGG مضاعف، ترکیبی کمتر مطلوب برای خود را برداشته است.

این احتمال وجود دارد که این اتفاق طی جهش ها به طور تصادفی رخ داده باشد. اما این واقعیت که کروناویروس، با تمام احتمالات تصادفی خود، ترکیبی نادر و غیرطبیعی که توسط پژوهشگران انسانی استفاده شده را برداشته است، می تواند نشان دهنده این باشد که نظریه اصلی درباره منشا همه گیری کووید-19 باید فرار آن از یک آزمایشگاه باشد.

مدرک دیگری که کارشناسان به آن اشاره داشته اند این است که پس از مقایسه با کروناویروس های مسئول سارس و مرس، تفاوت چشمگیری در تنوع ژنتیکی CoV-2 مشاهده شده است.

طبیعی بودن منشا سارس و مرس تایید شده است و زمانی که ویروسی به انسان سرایت می نماید، می دانیم که به سرعت تکامل می یابد تا زمانی که واگیردارترین اشکال آن مسلط شوند. با این وجود، کارشناسان مدعی هستند که کووید-19 به این روش عمل ننموده است.

این ویروس در انسان ها به گونه ای ظاهر شد که از قبل خود را با یک نسخه فوق العاده واگیردار سازگار نموده بود. هیچ بهبود جدی در ویروس تا زمانی که چندین ماه بعد تغییری جزئی در انگلیس شناسایی شد، رخ نداد. این شرایط بی سابقه است و یک دوره طولانی سازگاری را پیش از گسترش عمومی ویروس نشان می دهد.

از دیگر ادعاهایی که درباره احتمال فرار کروناویروس جدید از آزمایشگاهی در چین مطرح شده اند می توان به اطلاعاتی اشاره نمود که نشان می دهند ارتش چین در سال 2019 آن هم فقط چندین ماه پیش از شیوع همه گیری کووید- 19 در حال طراحی موش هایی با ریه های انسانی بوده است. این موش ها با استفاده از فناوری ویرایش دی ان ای کریسپر فراوری شده و فرایند طراحی آنها در مقاله ای مربوط به آوریل سال 2020 به چاپ رسیده بود.

مجله مشهور ونتی فر طی یکی از عظیم ترین تحقیقات خود نشان داد که مطالعه چینی ها حساسیت به SARS-CoV-2، ویروسی که منجر به بیماری کووید- 19 می گردد را مورد آنالیز قرار داده است.

اما در فوریه گذشته هفته نامه معروف لنست نامه ای از یک گروه 27 نفره از دانشمندان برجسته بهداشت عمومی را منتشر کرد که نظریه انتشار ویروس از آزمایشگاه ووهان را رد می کرد: به اشتراک گذاری سریع، آشکار و شفاف داده ها به دنبال همه گیری هم اکنون توسط شایعات و اطلاعات غلط در معرض تهدید قرار گرفته است. ما در کنار هم هستیم تا تئوری های توطئه که نشان می دهند کووید- 19 منشا غیر طبیعی دارد را به سختی محکوم کنیم.

همانطور که دیده می گردد اخبار ضد و نقیضی در زمینه نشت آزمایشگاهی ویروس وجود دارد و نظرات متخصصین نیز بسیار با یکدیگر متفاوت است. Gilles Demaneuf دانشمند داده در اوکلند از سال 2004 چهار مورد نشت آزمایشگاهی مربوط به سارس که دو مورد از آنها در یکی از آزمایشگاه های برتر پکن رخ داده را کشف نموده است. رودولف دو مایستر، مدیر پروژه آزمایشگاهی مستقر در پاریس نیز فاش نموده که موسسه ویروس شناسی ووهان متشکل از تعداد زیادی آزمایشگاه کروناویروس است. اما تنها در یکی از آنها محققان ملزم به پوشیدن لباس های مخصوص تحت فشار با منبع اکسیژن مستقل هستند. سایر آزمایشگاه های موسسه ویروس شناسی دارای سطح ایمنی کمتری همچون BSL-3 و BSL-2 هستند که نشریه ونتی فر آنها را از نظر سطوح محافظتی، مشابه تقریبا یک مطب دندانپزشکی آمریکایی توصیف می نماید.

این مجله اشاره می نماید که تئوری نشت آزمایشگاهی برای نخستین بار توسط کاربران شبکه های اجتماعی در چین آن هم در اوایل ژانویه سال 2020 مطرح شد. ماه بعد دو دانشمند به نام های بوتائو شیائو و لی شیائو که در دانشگاه های جداگانه ای در ووهان کار می کردند، به وسیله تالیف یک پیش مقاله به انتشار تئوری نشت ویروس پرداختند. مطالعه آنها توسط بنیاد ملی علوم طبیعی چین پشتیبانی شده بود. آنها نوشته اند: ما اطراف بازار غذاهای دریایی را زیر نظر گرفتیم و دو آزمایشگاه را شناسایی کردیم که روی کروناویروس خفاشی تحقیق می کردند. آنها خاطرنشان کردند که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ووهان که به واسطه جمع آوری بیش از 600 نمونه خفاش به شهرت بالایی رسیده، فقط 280 متر از بازار غذاهای دریایی هوانان فاصله دارد. مرکز دیگر که 12 کیلومتر دورتر واقع شده، همان موسسه ویروس شناسی ووهان است!

منبع: اقتصادنیوز

به "ادعای تازه دو دانشمند آمریکایی درباره ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای تازه دو دانشمند آمریکایی درباره ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید